Obowiązki wykonawcy ocieplenia. Co trzeba wiedzieć?

Planujesz w najbliższym czasie zrobić ocieplenie budynku? Znalazłeś wykonawcę, ale chcesz mieć pewność, że panujesz nad całym przedsięwzięciem? Chcesz, żeby wszystkie prace przebiegły bezproblemowo? Jako inwestor powinieneś omówić z wykonawcą kilka istotnych spraw, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, sporów, a przede wszystkim strat finansowych. Zapoznaj się z zakresem ustaleń z wykonawcą ocieplenia, żeby być odpowiednio przygotowanym do akcji „ocieplenie domu”. Zyskasz pewność, że całe przedsięwzięcie pójdzie jak należy i wkrótce będziesz cieszyć się ciepłym i komfortowym domem, nie narażając się na nerwy, stres i koszmarne w skutkach błędy wykonawcze.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Materiały budowlane stosowane do ocieplenia domu

Zagadnienia, które należy ściśle ustalić, obejmują następujące obszary, takie jak specyfikacja techniczna, wykonanie i odbiór prac ociepleniowych. Wybór materiałów budowlanych ma tutaj pierwszorzędne znaczenie. Musisz mieć pewność, że dostaniesz to, czego oczekujesz i na co wydajesz sporo pieniędzy, czyli dobrej jakości produkty tworzące jeden spójny system, sprawdzony i objęty gwarancją. Upewnij się, że materiały mają aktualną aprobatę techniczną lub przypisany numer europejskiej oceny technicznej. Ustal z wykonawcą, jakich konkretnie produktów użyje. Najważniejszy jest rodzaj i typ materiału izolacyjnego. Nie zapomnij jednak o komponentach systemu, takich jak: klej do mocowania materiału termoizolacyjnego oraz do zatapiania siatki, siatka z włókna szklanego, preparat gruntujący, tynk nawierzchniowy (ewentualnie farba elewacyjna).

Doświadczenie w pracy z danym systemem ociepleń

Zanim zdecydujesz się na usługi konkretnej firmy budowlanej, chcesz zyskać pewność, czy ma doświadczenie w zakresie ocieplania konkretnego rodzaju budynków i związanej z tym specyfiki prac. Warto jednak pamiętać o tym, że ważna jest też znajomość danego systemu ociepleń, na bazie którego wykonana zostanie izolacja cieplna. Stąd trzeba zwrócić uwagę na to, żeby pracownicy byli odpowiednio przygotowani i przeszkoleni w zakresie tego właśnie wybranego systemu.

Ocena i przygotowanie podłoża

W pełni fachowe wykonawstwo termoizolacji w dużej mierze zależy od analizy podłoża i jak najlepszego przygotowania go do montażu systemu. Realizacja tego zadania to obowiązek wykonawcy. To on musi zdecydować, czy podłoże nadaje się do położenia systemu. Może uznać, że jego stan jest niezadowalający i wymagający przeprowadzenia dodatkowych prac (np. szpachlowania). W takiej sytuacji wykonawca powinien o tym poinformować przed rozpoczęciem prac ociepleniowych. Wtedy będziesz mógł uwzględnić od samego początku dodatkowe koszty w całościowych wydatkach na termoizolację. Należy ustalić z wykonawcą, że jeśli dopiero w trakcie prac wyniknie taka konieczność, wówczas on bierze na siebie koszty związane z zakupem dodatkowego materiału.

Jako inwestor powinieneś mieć jasność w kwestii poniesionych wydatków, które w całości muszą zostać zawarte w kosztorysie. To do wykonawcy należy upewnienie się, czy można rozpocząć montaż systemu tak, żeby spełniał on swoje funkcje i był optymalnie użytkowany przez lata. Z tego względu tak ważna jest ocena wykonawcy, na przykład dotycząca zawilgocenia ścian.

Poszczególne etapy prac ociepleniowych i ich odbiór

Należy też dokładnie ustalić, jak będą przebiegały kolejne etapy przedsięwzięcia oraz kontrola poprawności ich wykonania. Trzeba omówić sposób montażu, m.in.: listew cokołowych, przyklejenia płyt termoizolacyjnych, dodatkowego mocowania z zastosowaniem łączników mechanicznych, wykonania warstwy zbrojącej czy ocieplenia ościeży drzwi i okien. Ważne, aby wykonawca precyzyjnie określił, jakich elementów użyje na poszczególnych etapach prowadzonych prac. Inwestor powinien więc uzyskać na przykład informacje o rodzaju produktu wykorzystanego do wypełnienia szczelin pomiędzy płytami.

Niezwykle ważne z punktu widzenia poprawności wykonania i wartości użytkowych całego systemu są również przerwy technologiczne określonej długości. Uwzględnienie ich po wskazanych etapach prac ociepleniowych ma bardzo duże znaczenie. Przerwy muszą być zgodne z wytycznymi systemodawcy. Wykonawca nie może sam ustalać, jak długo będą trwały, ale musi przestrzegać zaleceń producenta. Dotyczy to m.in. dodatkowego mocowania za pomocą łączników mechanicznych, zrobienia warstwy zbrojącej, gruntowania pod wyprawę tynkarską, położenia warstwy wykończeniowej.

Jako inwestor musisz zostać poinformowany też o sposobie odbioru przeprowadzonych prac. Powinno odbywać się to etapami, z uwzględnieniem przerw technologicznych, najczęściej poprzez oględziny zewnętrzne. To istotne, żeby kontrolować jakość wykonawstwa w trakcie robienia ocieplenia, bo potem, po położeniu warstwy wykończeniowej, jest zwykle za późno na wykrycie wielu usterek czy zwykłej fuszerki. Poprawność montażu płyt termoizolacyjnych sprawdza się, uciskając je w wybranych miejscach (zwłaszcza w narożnikach). Jeśli nie masz pewności, czy zostały one prawidłowo zamontowane, umów się na zrobienie odkrywki. W takim przypadku wykonawca zdemontuje całą płytę termoizolacyjną, żeby można było dokładnie ocenić pracę „od środka”.

Na czym polega odbiór końcowy ocieplenia?

Odbiór końcowy zaś odbywa się w świetle naturalnym z ustalonej odległości (kilku metrów). Po zakończeniu montażu systemu ociepleń cała elewacja musi prezentować się nienagannie i czysto. Ważny jest efekt wizualny, wrażenie jednolitości i spójności. Nie powinieneś zauważyć na ścianach żadnych przetarć, przebarwień czy łączeń. Warto zarazem bacznie przyjrzeć się obróbce drzwi zewnętrznych i okien, bo w tych miejscach często zdarzają się błędy (uszkodzenia, trudne do usunięcia zachlapania, zbite szyby).

Źródła: Przykładowy zakres istotnych ustaleń z wykonawcą prac ociepleniowych (specyfikacja techniczna, wykonanie i odbiór prac ociepleniowych), Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.