Co powinna zawierać oferta na pompę ciepła?

W potocznym języku często mówimy o "ofertach na pompę ciepła" lub "umowach na montaż pompy". Jednak warto zauważyć, że za tymi określeniami kryje się znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Samo urządzenie, jakim jest pompa ciepła, nie może pełnić swojej roli bez odpowiedniej instalacji grzewczej i wszystkich jej elementów. Dlatego też, aby ułatwić inwestorom zrozumienie dostępnych propozycji, warto bliżej przyjrzeć się, jakie elementy powinna obejmować oferta na pompę ciepłą. W tym zadaniu pomoże nam Michał Chaberski, ekspert z firmy Woltair.

Podziel się
- Podstawą udanej inwestycji jest znalezienie jasnej i przejrzystej oferty. Istotna jest cena końcowa, warunki płatności i wiele więcej!
- Oferta na pompę ciepła to nie tylko samo urządzenie. To szereg elementów, którą mogą różnić się w zależności od zakresu inwestycji.
- Zwróć uwagę na standardy montażowe i wcześniejsze realizacje firmy wykonawczej.
Niewłaściwym działaniem ze strony sprzedawcy jest umieszczanie w ofertach sprzedażowych tajemniczych nazw, takich jak "bufor ciepła 300 litrów" czy "pompa obiegowa". Jako klienci powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby w ofercie znajdowała się pełna nazwa urządzenia, za które płacimy. Dzięki temu każdy inwestor będzie mógł przejrzeć specyfikację danego modelu i ocenić, czy odpowiada on jego potrzebom. Na co zwracać uwagę? Istotny jest materiał, z jakiego wykonany jest bufor. Może to być stal nierdzewna lub powłoka emaliowana. Zbiorniki stalowe są najdroższe, dlatego wysoka cena za zbiornik emaliowany powinna nas zainteresować.
“Klient będzie miał utrudnioną drogę do podjęcia świadomej decyzji zakupowej nie znając wszystkich szczegółów produktu. Sprawa jest o tyle istotna, iż na rynku dostępnych jest wiele produktów o dużej rozpiętości cenowej. Klient powinien być pewny, że dostaje urządzenie dopasowane do swoich potrzeb” – zwraca uwagę Michał Chaberski, ekspert firmy Woltair.
Dobre wykonanie instalacji to podstawa
W przypadku starszych budynków kwestia obiegów grzewczych staje się szczególnie istotna. Podczas wymiany starego, wysokoemisyjnego źródła ciepła na nowoczesną pompę ciepła o niskiej temperaturze zasilania, parametry instalacji ulegną zmianie. Głównym celem użytkownika pompy ciepła jest zapewnienie komfortu cieplnego. Jednak instalacja ogrzewania podłogowego, która podgrzewa posadzkę do temperatury 50°C, nie zawsze spełni te oczekiwania. Dlatego ważne jest, aby klient zadbał o dwa obiegi cieplne w instalacji, szczególnie jeśli podłogówka jest uzupełnieniem tradycyjnych grzejników.
“Uważam, że dla poprawnego funkcjonowania instalacji potrzebne są dwa obiegi grzewcze. W ten sposób pompa ciepła będzie współpracowała zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i ogrzewaniem grzejnikowym. Dlatego powinno się wydzielać dwa obiegi grzewcze, z dwiema grupami pompowymi” – wyjaśnia ekspert.
Pompy ciepła powinny być podzielone na dwie grupy: jedna powinna służyć do bezpośredniego działania, a druga do współpracy z mieszaczem. Warto zwrócić uwagę na koszty samej pompy obiegowej. Dobrze jest zapytać sprzedawcę, aby mieć pewność, że otrzymujemy urządzenie odpowiednie dla naszych potrzeb, a nie nadmiernie rozbudowane i drogie. Warto zapytać konsultanta o sprawy związane z rurami w instalacji. Osoba, która przyjeżdża na oględziny miejsca przyszłej inwestycji, powinna dowiedzieć się, z jakich elementów składa się dana instalacja. Na podstawie tych informacji można zdecydować, czy konieczna jest zmiana rur w systemie. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji czynnika jest kluczowe dla optymalnej wydajności pompy ciepła. Nieprawidłowy rozmiar lub materiał rur może wymagać ingerencji w konstrukcję instalacji. Warto również upewnić się, że wszystkie te kwestie są uwzględnione w ofercie. Cena nowej instalacji będzie głównie zależała od materiału, z którego wykonane są rury.
Estetyka wykonania a jakość usługi
Przed zawarciem umowy zaleca się poprosić firmę o udostępnienie zdjęć z ich wcześniejszych projektów. Dzięki temu klient może ocenić jakość usług świadczonych przez danego instalatora. Często estetyka wykonania instalacji jest miarą profesjonalizmu całej usługi – począwszy od doboru urządzeń, przez montaż, aż po serwis. Estetyka ma duże znaczenie dla klienta, który ponosi wszelkie koszty inwestycji i oczekuje satysfakcjonującego efektu końcowego. Jeśli wykonawca może pochwalić się udanymi projektami i spełnianiem wysokich standardów montażowych w przeszłości, klient ma solidne podstawy do zaufania i wyboru danej oferty.
Inwestor powinien także zwrócić uwagę na reputację firmy oraz marki oferowanych przez nią urządzeń. W związku z rosnącym zainteresowaniem pompami ciepła na rynku pojawiło się wielu producentów, którzy próbują skorzystać na tym krótkotrwałym wzroście sprzedaży. Często oferowane przez nich urządzenia, choć pochodzące z mniej znanych marek, posiadają długie okresy gwarancji i specyfikacje, które wydają się przewyższać konkurencję. Tego rodzaju wyjątkowe pompy ciepła zasługują na naszą uwagę. Jednocześnie warto zorientować się, według jakich standardów podane zostały parametry danego urządzenia i porównać je z osiągami pomp ciepła znanych marek. W ten sposób klient zdobędzie informacje o rzeczywistych możliwościach danej pompy.
Źródło: Webinarowa Środa – GLOBENERGIA.