Czy domy bez pozwolenia muszą mieć świadectwo charakterystyki energetycznej?

Z punktu widzenia walki z biurokracją możliwość budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia jest manewrem udanym. Mało kto lubi czekać z inwestycją i załatwiać na pozór niepotrzebne dokumenty. Jakby nie wystarczyło, że sam proces budowy jest stresujący… Może się jednak wydawać, że z punktu widzenia standardu energetycznego ta zmiana nie jest krokiem w dobrym kierunku. Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić. Warto na początku wspomnieć, że niebawem ten program zostanie rozszerzony (co prawda na nieco innych zasadach) o domy, których powierzchnia jest większa od 70 m2.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Czy domy bez pozwolenia muszą mieć świadectwo charakterystyki energetycznej?

Podziel się

Zacznijmy od przypomnienia najważniejszych zasad, które rządzą budową budynków mieszkalnych do 70 m2. Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę obowiązuje, gdy planuje się budowę domu:

  • o powierzchni zabudowy do 70 m2,
  • wolnostojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego,
  • na własne potrzeby mieszkaniowe,
  • którego obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany,
  • masz prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Ponadto na terenach pozbawionych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego trzeba najpierw uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Nowe przepisy dla większych powierzchni będą bardzo podobne. Z tym, że w tych przypadkach trzeba będzie zatrudnić kierownika budowy oraz prowadzić dziennik budowy. Przy tych mniejszych domach nie ma takiej konieczności. 

Standard energetyczny a domy bez pozwolenia

Dodatkowo jest dostępna lista gotowych projektów domów do 70 m2, które można pobrać i wykorzystać. Tak samo będzie z większymi budynkami, które mają pojawić się w bazie jeszcze w 2023 r. Zaprojektowano je zgodnie ze sztuką budowlaną - każdy z projektów spełnia aktualne wymagania techniczne. Projekty jednak mogą podlegać zmianom i adaptacjom ze strony inwestora. Rodzi to pewne obawy, czy po wprowadzonych usprawnieniach budynek będzie nadal spełniał obowiązujące wymogi. 

Część parametrów - tak jak najważniejszy w punktu widzenia standardu energetycznego wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną - można odczytać ze świadectwa charakterystyki energetycznej. Pojawia się niestety jeden szkopuł, a mianowicie budynki do 70 m2 nie muszą posiadać świadectwa, które obligatoryjnie muszą mieć inne nowe budynki. Dlaczego?

Pozwolenie na budowę a świadectwo energetyczne

Można by spekulować, że niektóre zmiany w projekcie udostępnionym na stronach rządowych mogą spowodować, że budynek nie będzie spełniał wymogu maksymalnego wskaźnika EP (na poziomie 70 kWh/(m2·rok)). Czy w przypadku domów o większej powierzchni, budowanych na zgłoszenie, świadectwo również nie będzie wymagane? Tak sprawę przedstawia Ministerstwo Rozwoju i Technologii w odpowiedzi dla redakcji Termomodernizacja.pl:

“Informujemy, że aktualnie nie zakłada się zwolnienia z obowiązku załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy domów powyżej 70 m2” - dementuje MRiT.

To dobra wiadomość. Trudno sobie wyobrazić budynek o powierzchni 150 m2, bez świadectwa potwierdzającego jego standard energetyczny. Mimo wszystko, co najmniej dziwną praktyką jest wykluczenie budynków do 70 m2. Niezaprzeczalnie zużycie energii w tak niedużych obiektach będzie mniejsze niezależnie od zużycia. Jednak patrząc z innej strony - nikomu nie powinno zależeć, aby jego budynek potrzebował dużo energii. Problem w tym, że nie każdy posiada tego rodzaju wiedzę i może chcieć zaoszczędzić na materiałach - ze szkodą dla portfela na etapie eksploatacji. 

Pojawia się w mediach społecznościowych argument, że skoro inwestor buduje dom dla siebie, to świadectwo jest zbyteczne. W tej dyskusji obie strony mają trochę racji. Trzeba jednak pamiętać, że świadectwo jest cenną informacją dla właściciela, dzięki któremu może on w przybliżony sposób policzyć m.in. ile wyniesie przyszły rachunek za ogrzewanie. Dodatkowo jest to wymóg wprowadzony przez Unię Europejską w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamenty Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Czy to się nam podoba, czy nie od 2009 r. w Polsce działa obowiązek wyrobienia świadectwa dla nowych obiektów. 

Zobacz również