Czy mieszkańcy bloków chcą inwestycji w fotowoltaikę? Jak pomaga w tym grant OZE?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74% Polaków mieszkających w blokach chce, aby ich spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe zainwestowały w odnawialne źródła energii. Aktualnie istnieje wyjątkowa możliwość realizacji tego celu dzięki grantom udzielanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), które pokrywają aż 50% kosztów netto instalacji lub modernizacji źródeł odnawialnej energii na budynkach. Czy grant OZE ma szansę na zmienić sytuację mieszkańców bloków?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Grant OZE

Podziel się

Oprócz grantu OZE pozostałą część finansowania spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać poprzez specjalne kredyty, dostępne w różnych bankach - m.in. w VeloBanku. Dla tej konkretnej grupy klientów bank stworzył dedykowaną propozycję kredytu z grantem OZE, co zatem umożliwia uzyskanie korzystnych warunków finansowania oraz wsparcie doświadczonych specjalistów.

Dla kogo grant OZE?

Granty OZE są dostępne dla różnych podmiotów, takich jak: 

  • wspólnoty mieszkaniowe, 
  • spółdzielnie mieszkaniowe, 
  • jednostki samorządu terytorialnego, 
  • towarzystwa budownictwa społecznego, 
  • inicjatywy mieszkaniowe 
  • spółki prawa. 

To znakomita okazja do wykorzystania potencjału dachów budynków wielorodzinnych, z wieloma z nich idealnymi do montażu instalacji fotowoltaicznej. Dzięki produkcji energii z OZE, rachunki za prąd mieszkańców budynków mogą znacząco i bezpośrednio spadać. Co więcej, te konkretne korzyści z inwestycji w OZE przekonują Polaków do wartości takich przedsięwzięć, jak wynika z badania VeloBanku, w którym aż 74% mieszkańców bloków wyraża chęć inwestowania w odnawialne źródła energii. Największe poparcie dla tego pomysłu wykazują osoby w wieku 35-44 lat (82%) oraz osoby powyżej 55 roku życia (78%).

Dostępne jest prawie pół miliarda złotych na inwestycje!

W programie grantów OZE uruchomionym przez BGK w lutym tego roku, dostępnych jest aż 448 milionów złotych na wsparcie inwestycji związanych z ekologiczną energią. Okres składania wniosków trwa aż do czerwca 2026 roku, ale warto zaznaczyć, że istnieje ryzyko wcześniejszego zamknięcia naboru z powodu ogromnego zainteresowania zarówno grantami, jak i premiami związanymi z termomodernizacją.

“O środki na zieloną transformację energetyczną aplikuje wiele podmiotów i są one rozdysponowane według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. To sygnał, że spółdzielnie i wspólnoty nie powinny zwlekać z takimi inwestycjami. Szczególnie że mogą znaleźć wygodne finansowanie oraz ekspercką pomoc w tej sferze. W VeloBanku stworzyliśmy specjalny zespół, który wspiera zarządców w procesie uzyskania dotacji oraz kredytu - od analizy potrzeb, wnioskowania o granty, aż po etap operacyjny. Udowadniamy, że inwestycja w OZE czy termomodernizację nie musi być skomplikowana, potrzebny jest tylko odpowiedni partner” – zaznacza Paweł Gąsiorowski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Bankowości Korporacyjnej w VeloBanku.

O dotychczasowych wynikach programu grant OZE i innych mechanizmach w ramach Programu TERMO pisaliśmy w artykule Niecałe 100 wypłaconych grantów w programie TERMO – czy są powody do niepokoju?

Grant OZE + kredyt?

Zdaniem Bartłomieja Wasiuka, który pełni funkcję Dyrektora Biura Akwizycji i Rozwoju ESG w VeloBanku, specjalny kredyt z grantem OZE pomaga w pokonaniu często występujących barier, które utrudniają decyzję o instalacji źródeł energii odnawialnej. Na przykład, nie wymaga się wkładu własnego. 

W procesie oceny zdolności kredytowej bierze się pod uwagę wsparcie w formie grantu OZE, co oznacza, że spółdzielnie i wspólnoty nie muszą podnosić stawek na fundusz remontowy. Okres spłaty kredytu można dostosować nawet do 20 lat, co przekłada się na niższe raty, które nie obciążają zbyt mocno budżetu spółdzielni, jak i również portfeli mieszkańców. Co więcej, grant OZE może zostać zaliczony na poczet spłaty kredytu, co zmniejsza kwotę kapitałowych rat i odsetek. VeloBank nie pobiera także prowizji za wcześniejszą spłatę w wysokości dotacji. Dzięki tego typu działaniom koszty inwestycji dla mieszkańców bloku mieszkalnego są więc niewielkie, co pozwala na prostszy i szybszy rozwój ekologicznych źródeł energii w Polsce. 

Źródło: VeloBank.

Zobacz również