Czy pompy ciepła typu powietrze-powietrze to dobry wybór? Sprawdzamy!
Klimatyzatory, znane również jako pompy ciepła powietrze-powietrze, cieszą się obecnie dużą popularnością. Czy jednak ich prostota oznacza, że montaż jest bezbłędny? Niekoniecznie. Dla redakcji GLOBENERGIA sprawę tę komentuje ekspert z firmy Panasonic, Dariusz Grabczyński. Na co powinni zwrócić uwagę instalatorzy i inwestorzy?

Podziel się
Jednym z głównych błędów wskazanych przez eksperta w kontekście montażu jednostek kanałowych jest niewłaściwe dopasowanie średnicy kanałów do przepustowości powietrza.
Jak ostrzega Dariusz Grabczyński, na rynku dostępne są jednostki kanałowe niskiego czy średniego sprężu. Jeśli mamy zamiar rozprowadzić stosunkowo długie kanały i zastosujemy jednostki niskiego sprężu, może pojawić się problem z dystrybucją powietrza.
Taki błąd może także prowadzić do dodatkowego dyskomfortu dla mieszkańców domu, a niepotrzebny hałas może pojawić się jako wynik zbyt wysokiej prędkości powietrza w kanałach. Dlatego tak istotne jest właściwe dostosowanie średnic instalacji do ilości dystrybuowanego powietrza, aby regulować prędkość przepływu powietrza.
Czy odpowiednia izolacja kanałów jest istotna?
Innym powszechnym błędem, na który zwraca uwagę Dariusz Grabczyński, to brak właściwej izolacji kanałów.
“Jeżeli klient twierdzi, że pompa ma być jedynie źródłem ciepła dla domu, instalator i tak obowiązkowo powinien się kilka razy upewnić, że klient jest pewny swojej decyzji” - zaznacza Dariusz Grabczyński.
Dlaczego to ważne? Jeśli nie zastosujemy odpowiedniej izolacji kanałów i zaczniemy używać jednostek do chłodzenia, to może wystąpić kondensacja pary wodnej z powietrza, co może prowadzić do pojawienia się wilgoci, a w efekcie na przykład plam na suficie.
Wielu klientów wybierających powietrzną pompę ciepła kieruje się przede wszystkim dążeniem do zapewnienia sobie komfortu. Aby ten komfort pozostał na odpowiednim poziomie, trzeba dokładnie przemyśleć wiele aspektów instalacji, zwracając uwagę nawet na najdrobniejsze detale, jak na przykład właściwe umiejscowienie sterownika z termostatem.
“Błędne umiejscowienie termostatu to również częste przeoczenie instalatorów. Jeżeli zamontujemy go w miejscu niereprezentatywnym temperaturowo dla budynku bądź pomieszczenia, może to skutkować brakiem kontroli nad temperaturą na dostatecznie wygodnym poziomie, co będzie prowadzić do dalszych komplikacji przy obsłudze urządzenia” - podkreśla Dariusz Grabczyński.
- Zobacz również: Klimatyzacja jako element termomodernizacji? Czy mogę otrzymać na nią dofinansowanie?
Trzeba zwrócić uwagę na montaż i serwis
Kolejne aspekty dotyczą już spraw serwisowych. Staranne przeglądy powietrznych pomp ciepła stanowią ważny element, który niestety często jest pomijany. Wykonywanie jedynie powierzchownych czynności serwisowych może okazać się niewystarczające. W niektórych przypadkach utrudniony dostęp do elementów systemu kanałowej pompy ciepła może stwarzać dodatkowe trudności.
Zdaniem eksperta z firmy Panasonic często występuje problem z brakiem odpowiednich inspekcji. Konieczne jest regularne serwisowanie jednostki kanałowej, przy czym instalator powinien za każdym razem ocenić stan filtra oraz wymiennika. Nie można zaniedbywać tych procedur, a dostęp do serwisu urządzenia powinien być zawsze zapewniony.
Montaż jednostki wewnętrznej może być często problematyczny. Trudno jest znaleźć odpowiednie miejsce, które zapewni skuteczną dystrybucję powietrza w pomieszczeniach, zachowując jednocześnie estetykę mieszkania. Gdzie zatem najlepiej umieścić jednostki wewnętrzne na ścianie? Według eksperta, dobre miejsce na montaż to przestrzeń nad drzwiami. Jedynym wymogiem jest zachowanie odległości 5 cm od sufitu, aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza.
Z drugiej strony, istnieją miejsca, gdzie takie jednostki nie powinny być umieszczane. Według eksperta są to te miejsca, w których występuje mgła olejowa i źródła pary.
Dodatkowo w przypadku urządzeń zasilanych gazem R32, istnieją dodatkowe ograniczenia ze względu na potencjalne zagrożenie palnością tego gazu. Montaż tych jednostek w pobliżu źródeł ciepła i ognia jest absolutnie zabroniony, ponieważ istnieje ryzyko zapłonu. Jeśli chodzi o jednostki kanałowe, montaż przepustnic i skrzynek rozprężnych jest obowiązkowy. Oba te elementy pozwalają na kontrolowanie układu, a skrzynki rozprężne podnoszą poziom komfortu w pomieszczeniach, umożliwiając obniżenie ciśnienia, z jakim powietrze dostaje się do pomieszczeń.
Opracowano na podstawie webinaru z cyklu Webinarowa Środa, GLOBENERGIA.