Czy program Czyste Powietrze utrzyma rekordową popularność?

czyste powietrze

Rekordowe wyniki programu Czyste Powietrze wiele środowisk napawają optymizmem. Z wielu opiniotwórczych stowarzyszeń płynie jasny sygnał, że jest to praktycznie nowe otwarcie dla termomodernizacji w Polsce. Niestety rzeczywistość może wydać się nieco mniej spektakularna niż nadzieje co poniektórych. Liczba wniosków złożonych w dniach 16-22 marca to aż 6649, co jest najnowszym rekordem od początku trwania programu. Czy hurraoptymizm jest wskazany? W tej kwestii powinniśmy poczekać, aż wejdą w życie nowe zmiany w programie Czyste Powietrze, które już od 22 kwietnia. Czy istnieje szansa, że mogą one wyhamować wzrost liczby wniosków?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
czyste powietrze

Podziel się

  • Zmiany w programie Czyste Powietrze już od 22 kwietnia.
  • Pojawi się obowiązek wyboru pompy ciepła i kotła na biomasę z listy ZUM.
  • Rekordowa liczba wniosków w programie Czyste Powietrze – powodem mogą być zaplanowane zmiany.

Przypomnijmy, że marzec 2024 roku stał się rekordowy pod względem liczby złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze. W ciągu ostatniego roku liczba wniosków oscylowała w okolicy 4-5 tysięcy, co można zobaczyć na poniższym wykresie. Czy ostatnie dobre wyniki dają nadzieję, że program nie ucierpiał wizerunkowo na problemach z wypłatami dotacji?

czyste powietrze

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Można prognozować, że wzmożona aktywność beneficjentów została wymuszona poprzez zapowiedź zmian w programie Czyste Powietrze. Dofinansowaniu będa podlegać tylko i wyłącznie pompy ciepła oraz kotły na biomasę obecne na liście ZUM. W przypadku pomp ciepła dodatkowo mówimy o weryfikacji parametrów poprzez przebadanie urządzeń w akredytowanych laboratoriach na terenie UE i EFTA. Te działania mają na celu sprawić, że dotacje będą przyznawane tylko na urządzenia o wysokiej efektywności. Co jednak oznacza wyższy standard? 

Oczywiście, że wyższe koszty inwestycyjne. Nie byłoby więc dziwne, że część zorientowanych w temacie osób zdecydowała, że woli wybrać urządzenie na własną rękę, szukając oszczędności. Program w większości przypadków działa na zasadzie refundacji, czyli przekazania środków beneficjentowi po zakupie i montażu urządzenia. Część z osób woli uniknąć wydawania większych kwot bez odpowiedniego zabezpieczenia. Ponadto każda z dotacji ma górną granicę, tzw. maksymalną kwotę dotacji. Jeżeli cena inwestycji wykracza poza przyjęty w regulaminie limit, to resztę musimy pokryć z własnej kieszeni. 

Brak informacji ze strony operatora programu

To jednak nie wszystko. Prześledziliśmy wszystkie komunikaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który jest operatorem programu Czyste Powietrze, aby dojść do smutnego wniosku. W żadnym miejscu nie było konkretnej informacji o tym, w jaki sposób zmiany będą wdrażane. Trzeba naprawdę dobrze rozumieć, w jaki sposób działa program, lub odezwać się do NFOŚiGW na własną rękę. Wielu beneficjentów pewnie zastanawiało się, czy liczy się data złożenia wniosku, czy zakupu urządzenia. My zapytaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska o to, która z dat będzie kwalifikować inwestycję jeszcze w ramach starych zasad.

“Data zakupu i montażu pompy ciepła nie jest wyznacznikiem kwalifikowalności na nowych warunkach. Zasada jest taka, że kluczowa jest data złożenia wniosku o dofinansowanie i wersja programu Czyste Powietrze obowiązująca w dniu złożenia tego wniosku o dofinansowanie” – czytamy w odpowiedzi resortu klimatu i środowiska. 

Kluczowa data złożenia wniosku

W skrócie – liczy się data, kiedy składamy wniosek, a nie kiedy montujemy urządzenie. Wynika z tego, że wszystkie wnioski z rekordowego tygodnia nie będą musiały docelowo przyczynić się do montażu pompy ciepła z listy ZUM. Niemniej jednak sama lista będzie aktualizowana na bieżąco, a do skorzystania z niej zachęcamy, ponieważ dostarcza ona najważniejszych informacji o pompach ciepła, a także w prosty sposób możemy odnaleźć karty produktu z dokładnym opisem. Szczegółowy poradnik, jak odnaleźć się na liście ZUM, znajdziesz w artykule: Lista ZUM, czyli jak dobrze wybrać źródło ciepła

“Nowe wymogi dla pomp ciepła będą obowiązywały wyłącznie wnioskodawców, którzy złożą wnioski po wejściu w życie zmian, z uwzględnieniem okresu przejściowego” – wyjaśnia MKiŚ.

Podsumujmy – zmiany od 22 kwietnia, a do 13 czerwca będzie trwać okres przejściowy. Po zakończeniu okresu przejściowego na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi programu potwierdzone europejskimi badaniami, które przeszły pozytywną weryfikację. Teraz trudno określić, czy rekordowe liczby wniosków będą utrzymywać się w kolejnych tygodniach. My będziemy sprawę monitorować na bieżąco i na pewno wrócimy tutaj z analizą liczby wniosków po wejściu w życie zmian. 

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL