Czy rodzaj stosowanego ogrzewania ma wpływ na kupno lub wynajem nieruchomości?

Tylko 60% ofert sprzedaży mieszkań zamieszczonych w serwisie otodom.pl w roku 2022 zawierało informację na temat typu ogrzewania - podaje Kalina Klimaszewska, analityczka serwisu. Wkrótce ma się to zmienić za sprawą nowych przepisów. Od 28 kwietnia 2023 r. oferty sprzedaży i wynajmu będą musiały zawierać taką informację.

Podziel się
Kupno nowego domu lub mieszkania to przedsięwzięcie wymagające przezorności. Coraz więcej osób skrupulatnie analizuje koszty eksploatacji swojego wymarzonego lokum. Jest o co walczyć - koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, gazu czy ciepła potrafią pochłonąć znaczną część budżetu gospodarstwa domowego.
Nowelizacja prawa
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane wprowadza istotne zmiany, które m.in. sprzyjać będą transparentności energetycznej budynków. Dzięki temu decydując się na zakup lub wynajem domu czy mieszkania będziemy dysponować większą liczbą cennych informacji.
Jakie informacje zawiera certyfikat energetyczny?
Certyfikat energetyczny to dokument sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku. Zawiera on dane nt. zapotrzebowania budynku na energię potrzebną do: ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody oraz klimatyzacji i oświetlenia.
Kogo dotyczy zmiana?
Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od kilku lat i dotyczą budynków wybudowanych po 2009 roku. Wprowadzane zmiany zmieniają ten stan rzeczy. Obowiązkiem informacyjnym w tym zakresie zostały także objęte wszystkie budynki - domy wybudowane także przed 2009 r., w tym domy jednorodzinne.
Przepisy obligują deweloperów oraz inwestorów indywidualnych budujących domy do sporządzenia certyfikatu. Dla poszukujących własnego M istotne jest także to, że dane zawarte w certyfikacie będą musiały być udostępnione już na etapie wystawienia oferty sprzedaży. Znacznie ułatwi to sam proces, a decyzje zakupowe będą mogły być podejmowane w oparciu o solidną kalkulację kosztów.
Jakich informacji poszukują kupujący?
Jak informuje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom, tylko 60% ofert sprzedaży mieszkań zamieszczonych w serwisie otodom.pl w roku 2022 zawierało informację na temat typu ogrzewania. Należy się zatem spodziewać, iż zmiany przepisów zmienią ten stan rzeczy.
Co wiemy na temat ogłoszeń, w których podano sposób ich ogrzewania?
60% spośród takich budynków posiadało instalację zasilaną gazem. Kolejno były to pompy ciepła (16% ofert), ogrzewanie kominkowe (14,5%), ogrzewanie węglowe (13%). Różnice wynikają ponadto z tego czy ogłoszenia dotyczyły rynku pierwotnego czy wtórnego. I tak - na rynku pierwotnym dominowały instalacje gazowe (66%), a kolejno pompy ciepła (31,5%). Z danych Otodom wynika też, że na rynku wtórnym aż 20% ofert dotyczyło budynków ogrzewanych węglem. Tylko 5% ogłoszeń na obu rynkach dotyczyło budynków zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej.
A jak przedstawiał się rynek wynajmu mieszkań?
Portal otodom.pl odnotował w 2022 r. wzrost liczby wyszukiwań o 23% r/r.
I tutaj - podobnie jak przy wyszukiwaniach ofert sprzedaży - wzrosła liczba wyszukiwań z uwzględnieniem parametru “typ ogrzewania”. Jak donosi ekspertka otodom - w listopadzie 2022 r. użytkownicy Otodom wyszukiwali mieszkania na wynajem, zwracając uwagę na typ ogrzewania 2,5-krotnie częściej niż w 2021 r. Wzrost wyniósł 149% r/r. Na rynku wynajmu największym zainteresowaniem cieszyło się ogrzewanie miejskie (wzrost aż o 110%). Warte odnotowania jest też, że o 60% wzrosła liczba zapytań z parametrem “ogrzewanie elektryczne”, a o 46% liczba zapytań z parametrem “ogrzewanie gazem”.
Źródło: Otodom.