Aktualności Aktualności

Czy to nowy początek dla termomodernizacji?

W czasie Kongresu Trendy organizowanego przez połączone siły Redakcji GLOBENERGIA i Termomodernizacja nie mogło zabraknąć najważniejszych tematów dla efektywności energetycznej polskich budynków. To ona jest miernikiem ekonomicznym, ale także społecznym i zdrowotnym. Mamy do czynienia z przełomem, zwłaszcza że za pasem jest wprowadzenie nowego kształtu dyrektywy EPBD. Czy powszechna termomodernizacja powinna być wdrażana w nieco inny sposób? 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
trendy

Podziel się

Nie ma sensu budować niepotrzebnego napięcia, więc odpowiemy na wcześniejsze pytanie od razu. Odpowiedź jest oczywiście przewrotna. Każda inwestycja w termomodernizację powinna być wynikiem planowego podejścia i rzetelnej oceny standardu budynku. To jest obarczone dość sporym kłopotem. Jeśli nie będzie odpowiedniego rozpoznania, to inwestycja może okazać się chybiona.  

Audyt energetyczny - po co on komu?

W tym nieocenioną pomocą jest audyt energetyczny. Jest to dokument zawierający szczegółowy opis energetyczny budynku, wraz z wyborem najlepszego wariantu modernizacji. Większość audytów jest sporządzana z powodu obowiązku przy okazji starania się o dotację. Dużo większą wartość miałby audyt sporządzony kompleksowo - dla całego obiektu. Minimalizuje to szansę na to, że sposób wykonania audytu staje się na tyle elastyczny, aby z programu dotacyjnego uzyskać najlepsze środki. 

Na audyt energetyczny można dostać w programie Czyste Powietrze aż 1200 zł. Warunkiem jest wypełnienie umieszczonych w nim zaleceń. Nie ma możliwości dofinansowania audytu bez późniejszego egzekwowania jego zapisów. W trakcie Kongresu Trendy pojawił się pomysł lidera Polskiego Alarmu Smogowego, Adama Guły, na bon na audyt.

Taki pomysł jest uzasadniony, szczególnie jeśli popatrzymy na fakt, że takie audyty byłyby wykonywane bardziej rzetelnie. Beneficjent takiego hipotetycznego programu powinien nie być zobligowany do wykonania termomodernizacji. Tu powstaje jednak pytanie - po co go wykonywać? 

Nie jest to zagadnienie zero-jedynkowe. Taki program mógłby też nie cieszyć się dużą popularnością, ale gdyby jego wdrażanie połączyć z kampanią społeczną, uświadamiającą istotę audytów energetycznych - efekty by się pojawiły. Szersza analiza tego pomysłu pojawi się w najbliższych dniach!

Źle dobrana pompa ciepła? 

Zacznijmy od cytatu jednego z prelegentów, który najlepiej oddaje bolączkę związaną ze ślepym podążaniem za modą.

“Co z tego, że pompa ciepła jest trendem, [...] jak jest źle dobrana?” - pyta retorycznie Sebastian Walerysiak, prezes zarządu Viessmann.

Nic dodać, nic ująć. Możemy ten cytat jednak odnieść do sytuacji, w której pompa ciepła jest dobrze dobrana, ale potem przeprowadzono termomodernizację. Zanim przypomnimy o problemie taktowania, to dotkniemy kwestii kluczowej dla inwestorów. Dobrze dobrana pompa ciepła po termomodernizacji już taka nie jest. Wówczas to ponosimy wyższe koszty inwestycyjne na zakup urządzenia grzewczego. 

Z tego powodu promowany jest model:

  1. Wykonanie termoizolacji i modernizacja stolarki okienno-drzwiowej,
  2. Wymiana źródła ciepła na efektywniejsze.

Jeżeli zachowamy ten model, to unikniemy kłopotu z taktowaniem, czyli częstym załączaniem i wyłączaniem się pompy ciepła. Jest to niekorzystne zjawisko, które skraca żywotność sprężarki. Więcej informacji w artykule: Taktowanie pompy ciepła – czym jest i jak mu przeciwdziałać?

To tylko wycinek tego, co działo się na Kongresie Trendy. Kolejne doniesienia i najświeższe informacje będziemy podawać na bieżąco!

Źródło: Kongres Trendy.