Czy Twoje biuro jest zielone? Niedługo będzie musiało być!
ESG (Environmental, Social, Governance) już dziś stało się integralną częścią przestrzeni biurowych, a tworzenie zielonych biur jest nieuchronną przyszłością. Projektanci i deweloperzy coraz częściej sięgają po technologie i materiały, które pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla już na etapie budowy. Beton niskoemisyjny, odnawialne źródła energii czy materiały z recyklingu stają się standardem, nie tylko z punktu widzenia regulacji, ale przede wszystkim z dbałości o planetę. Jednak to nie koniec rewolucji w biurowym świecie. Badania wskazują, że zielone biura mają nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, ale także na ludzi. Pracownicy spędzający czas w takich miejscach są bardziej produktywni, zadowoleni i zdrowsi. To już nie tylko kwestia estetyki czy nowoczesności, ale także realne korzyści dla biznesu i jego zasobów ludzkich. A ty, w jakiej przestrzeni chciałbyś pracować?
Podziel się
ESG to skrót odnoszący się do trzech filarów działalności przedsiębiorstw i organizacji, które wykraczają poza aspekty finansowe. Te kryteria są wykorzystywane do tworzenia ratingów, które mają znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i otoczenia biznesowego. Obejmują one trzy główne parametry: działania na rzecz środowiska (environmental), społeczną odpowiedzialność biznesu (social responsibility) oraz zasady ładu korporacyjnego (corporate governance). Te aspekty mają wpływ na praktycznie każdą sferę działalności, włącznie z przestrzenią biurową.
“ESG na stałe zawitało do przestrzeni biurowych. W projektach biurowych wynika to nie tylko z obowiązku raportowania, ale również z dbałości o środowisko. Wykorzystujemy więc beton niskoemisyjny czy materiały z recyklingu do budowy. Dbałość o środowisko przejawia się również w zarządzaniu światłem, wodą czy wykorzystywaniu wody deszczowej do podlewania przestrzeni zielonych. Są to wszystko działania, które pozwalają nam ograniczać emisję CO2 do środowiska” – twierdzi Marta Zawadzka, dyrektorka najmu w Yareal Polska.
Ślad węglowy istotny na etapie budowy
W jeszcze niedawnych czasach, na początku XXI wieku, mało kto przywiązywał wagę do wpływu biur na ślad węglowy. Jednak obecnie, kwestia ta staje się przedmiotem dogłębnej analizy, rozpoczynając się już na etapie planowania i projektowania nowych budynków.
“O tym, jak duży jest ślad węglowy, decyduje już sam etap budowy, czyli wykorzystywanie odpowiednich materiałów do budowy, np. betonu niskoemisyjnego. Istotne w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko jest również m.in. wykorzystanie prądu pochodzącego z farm wiatrowych. Można też wykorzystywać materiały z recyklingu” – mówi Marta Zawadzka
Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, już na samym początku procesu inwestycyjnego można znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Na kolejnych etapach dołączają aspekty związane z zarządzaniem projektem oraz nieruchomością, obejmujące na przykład strategie redukcji zużycia energii elektrycznej czy wody.
Zrozumienie znaczenia kwestii ESG dla przedsiębiorstw w najbliższych latach jest kluczowe. Raport „Przyjazne biura. Przewodnik po budynkach, w których chce się pracować”, opublikowany przez ThinkCo, wskazuje, że aż 83% ekspertów uważa, że inicjatywy związane z ESG przyniosą wartość dla akcjonariuszy w ciągu najbliższych pięciu lat. Ponadto, niemal trzy czwarte inwestorów indywidualnych (74%) rozważa zaniechanie inwestycji w podmioty, które nie wykazują odpowiedniej wydajności pod względem zrównoważonego rozwoju.
Perspektywa wskazuje, że po 2028 roku każdy nowo powstający budynek na terenie Unii Europejskiej będzie zobowiązany do spełnienia standardów zeroemisyjności. Obecnie międzynarodowe fundusze nie lokują kapitału w budynkach, które nie posiadają zielonych certyfikatów. Rosnąca świadomość najemców odnośnie zgodności biur z kryteriami ESG potwierdza, że idee "zielonego biura" stają się rzeczywistością, a nie jedynie odległą wizją.
Zielone biura wpływają na wydajność pracowników
ThinkCo przytacza wyniki badań, zgodnie z którymi zielone biura przyczyniają się do wzrostu wydajności pracowników o 26%. Według tychże badań, aż 93% osób pracujących w takich miejscach deklaruje poprawę samopoczucia oraz większe zadowolenie z wykonywanej pracy. Dodatkowo korzystanie z naturalnego światła i nowoczesnej wentylacji przekłada się na zmniejszenie liczby dni chorobowych pracowników.
Należy jednak zaznaczyć, że rosnąca popularność zielonych biur nie oznacza, że starsze obiekty są skazane na likwidację. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2023 roku oddano do użytku 497 nowych budynków biurowych, co stanowi spadek o 4,1% w porównaniu z rokiem 2022. Łączna powierzchnia użytkowa tych nowych biur wyniosła 779,1 tys. mkw., co oznacza spadek o 3,3%. Największa ilość nowej powierzchni biurowej została oddana do użytku w województwach: śląskim (19,9%), małopolskim (15,5%), dolnośląskim (14,8%) oraz mazowieckim (14,2%).
Źródło: Yareal Polska, newseria