Czy warto zamontować ekran zagrzejnikowy?

Jak w prosty sposób oszczędzać ciepło w domu lub w mieszkaniu? Można m.in. zastosować ekran zagrzejnikowy, który umieszcza się za kaloryferem. Nie pozwala on ciepłu wnikać w ścianę, a w wyniku czego więcej energii jest dostarczane do ogrzania pomieszczenia. Czy ekran zagrzejnikowy może pomóc w ograniczeniu wydatków na ogrzewanie? Sprawdzamy!


Podziel się
Niedawno na portalu Termomodernizacja.pl pojawił się artykuł o sposobach oszczędzania ciepła w miejscu zamieszkania. Wśród nich wspomniany był montaż ekranu zagrzejnikowego, zwiększającego efektywność kaloryfera. W tym materiale pojawią się szczegółowe informacje o tym rozwiązaniu, korzyści, sposoby montażu, a także wady i zalety ekranów zagrzejnikowych.
Czym jest ekran zagrzejnikowy?
Ekrany (maty) zagrzejnikowe to rodzaj zabezpieczenia pomieszczenia przed ucieczką ciepła do ściany. Mogą mieć różną długość, szerokość i grubość, która zazwyczaj wynosi od 3 do 5 mm. Najczęściej wykonane są ze styropianu lub spienionego polietylenu, a po jednej stronie pokryte są laminatem z folii aluminiowej. W zależności od typu ekranu jest to strona zewnętrzna lub wewnętrzna, co poruszymy w dalszej części artykułu.

Źródło: OBI.
Jakie są korzyści?
Zadaniem maty jest odbijanie lub absorpcja ciepła emitowanego przez kaloryfer. Pozwala to na dostarczenie większej ilości ciepła do pomieszczenia. Dzięki temu nie jest ono marnotrawione. Nie da się ukryć, że tylna część grzejnika ogrzewa głównie ścianę, tym samym powodując straty energii. Co więcej, ciepło może przyczyniać się do wykraplania wody w ścianie, a to następnie może powodować niszczenie materiałów budowlanych. Ekran zagrzejnikowy redukuje więc straty na wielu płaszczyznach - zmniejsza zużycie energii oraz chroni mury budynku.
Ekrany zalecane są przede wszystkim wtedy, gdy korzystamy z grzejników żeliwnych, które nie realizują procesu wymiany ciepła zwanego konwekcją. Zastosowanie ekranu ma jednak uzasadnienie również w nowszych grzejnikach. Maty okażą się także przydatne w przypadku niedostatecznego ocieplenia budynku oraz w ramach ogrzewania podłogowego.
Cena ekranu zagrzejnikowego
Warto zastosować matę zagrzejnikową również z powodu jej niskiej ceny. Jest to jedna z największych zalet ekranów zagrzejnikowych. Mata o wymiarach 3 mm grubości, 0,5 m szerokości i długości 5 mb kosztuje w granicach 20-30 zł. Nie jest to więc duży wypadek, biorąc pod uwagę korzyści.
Rodzaje ekranów zagrzejnikowych
Decydując się na ekran zagrzejnikowy warto pamiętać o tym, że istnieje kilka jego typów. Ekrany różnią się między innymi budową. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje ekranów zagrzejnikowych. Pierwszy z nich to ekran zagrzejnikowy refleksyjny. Jest stworzony głównie ze styropianu i pokryty od wewnętrznej strony folią aluminiową. Warstwa styropianu pełni funkcję izolacyjną i powoduje, że ściana za grzejnikiem mniej się nagrzewa. Ciepło jest odbijane od aluminium i oddawane do pomieszczenia. Niestety, jego wadą jest to, że może zaburzać działanie kaloryferów w wyniku czego będą one mniej wydajne.
Alternatywą jest ekran zagrzejnikowy absorpcyjny, który jest wykonany z tworzywa sztucznego, między innymi ze spienionego polietylenu. Folia aluminiowa znajduje się od strony ściany i blokuje wędrówkę ciepła do ściany. Od wewnątrz natomiast mata jest pokryta specjalną farbą usprawniającą absorpcję ciepła. Ekran absorpcyjny pozwala na zwiększenie mocy grzejnika o kilka procent. Pełni funkcję bardzo prostego magazynu ciepła.
Montaż - prace przygotowawcze
Wiemy już czym są maty zagrzejnikowe, ile kosztują i jakie są ich rodzaje. Jeśli chcemy kupić ekran zagrzejnikowy musimy się liczyć z tym, że trzeba będzie go zamontować. Nie jest to zabieg skomplikowany, ale wymaga około dwóch godzin. Od czego zaczynamy?
Pierwszym krokiem jest demontaż kaloryfera. Przed tym dobrze jest zaznaczyć na ścianie miejsce, w którym przyklejony zostanie ekran. Następnie trzeba wyczyścić ścianę z kurzu i innych zabrudzeń, które mogą przeszkadzać w montażu maty. Po czyszczeniu bezwzględnie trzeba poczekać aż ściana wyschnie.
Montaż - przyklejenie ekranu
Po pracach przygotowawczych, gdy ściana jest czysta i sucha można rozpocząć montaż ekranu. Na początku należy odmierzyć jak dużą powierzchnię powinien on mieć. W tym celu można zmierzyć zdemontowany grzejnik albo wykorzystać przygotowany wcześniej obrys na ścianie. Dobrze jest dociąć ekran tak, aby nieco wystawał poza kaloryfer.

Źródło: Allegro.
Pozostawiony margines pozwoli to lepsze zabezpieczenie ciepła przed ucieczką do ściany. Na rynku możemy kupić ekran zagrzejnikowy wymagający zastosowania kleju lub samoprzylepny.
Aby przykleić ekran zagrzejnikowy, który nie jest samoprzylepny trzeba wykorzystać klej przeznaczony do materiału, z którego jest wykonany lub dobry klej uniwersalny. Z racji, że maty wykonywane są głównie ze styropianu, najlepiej użyć kleju do styropianu. Można też użyć taśmy samoprzylepnej. Powinna ona być dobrej jakości, aby się szybko nie odkleiła. Klej rozprowadzamy na wyznaczonym miejscu na ścianie, używając do tego pędzla malarskiego lub szpachelki do kleju. Następnie przykładamy ekran do ściany i przyciskamy.
Natomiast jeśli mamy do czynienia z ekranem samoprzylepnym wystarczy tylko ściągnąć warstwę ochronną i przykleić matę w wyznaczonym miejscu za kaloryferem. Na koniec należy docisnąć ekran do ściany. Po skończonym przyklejaniu ekranu, ponownie montujemy kaloryfer.
Wady i zalety
Podsumowując, ekrany zagrzejnikowe przynoszą znaczne korzyści oraz mają swoje zalety:
- Redukują straty ciepła;
- Mogą pomóc obniżyć rachunki za ogrzewanie;
- Przy poprawnym ich doborze mogą zwiększyć sprawność grzejnika;
- Są tanie i proste w montażu;
- Chronią ściany przed szkodami wyrządzonymi przez ciepło z kaloryfera;
Jak każde rozwiązanie, maty zagrzejnikowe nie są bez wad. Do największych należy możliwość zakupu produktu niskiej jakości. Nie da się również ukryć, że estetyka wykonania ekranów pozostawia wiele do życzenia. Jednak w obliczu realnych oszczędności i kryzysu na rynku paliw, którego dalszy przebieg i skutki nie są możliwe do przewidzenia, warto rozważyć czy powinien to być czynnik decydujący.
Źródło: sklepy budowlane i producenci ekranów zagrzejnikowych.