Czy wieże oczyszczające powietrze pomogą zmniejszyć poziom globalnego zanieczyszczenia?

Wraz z utrzymującą się zależnością od paliw kopalnych, rosnącą liczbą ludności i postępującą urbanizacją wzrasta również poziom zanieczyszczenia powietrza. Polska należy do niechlubnej czołówki państw Unii Europejskiej jeśli chodzi o poziom zanieczyszczeń. Coraz częściej mówi się o konieczności ochrony jakości powietrza, co pociąga za sobą pojawienie się na rynku nowych urządzeń służących wychwytywaniu zanieczyszczeń. Jednym z nich jest prototyp wieży oczyszczającej powietrze, który jest dziełem niemiecko-indyjskiej firmy Studio Symbiosis. 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
VERTO

Podziel się

Według badań przeprowadzonych w 2019 roku przez Lancet Commission zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do śmierci ponad 9 milionów ludzi na przestrzeni roku. Tym samym, jeden na sześć zgonów na całym świecie wywołany był przez złą jakość powietrza. Ofiar smogu jest więcej niż ofiar wojen, chorób infekcyjnych i używek takich jak alkohol lub narkotyki. W ciągu ostatnich 20 lat liczba zgonów spowodowana złą jakością powietrza zwiększyła się o 66%. W krajach rozwijających się dostęp do wysokiej klasy opieki zdrowotnej może być utrudniony, dlatego to właśnie te państwa najbardziej odczuwają skutki zanieczyszczeń. Jednym z nich są Indie, które zaliczają się do grona państw o najgorszej jakości powietrza. Architekci z firmy Studio Symbiosis postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zbudować w tym kraju wieżę, która jest w stanie oczyszczać powietrze. Jak poradził sobie prototyp urządzenia?

Czym jest Verto?

New Delhi, stolica Indii, jest uznawana za miasto o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie. Poziomy zanieczyszczeń wielokrotnie w ciągu roku przekraczają tam globalny próg bezpieczeństwa. To właśnie w tym miejscu stanął prototyp wieży zbudowany przez Studio Symbiosis. W 2022 roku stanął on w parku przylegającym do żłobka New Delhi’s Sunder Nursery. Urządzenie o wysokości 5,5 metra nazwano “Verto”. Wieża w czasie swojego działania filtruje powietrze zmniejszając tym samym poziom dwutlenku azotu i wyłapując małe cząstki innych zanieczyszczeń. Verto jest w stanie przefiltrować 600 tys. m3 powietrza każdego dnia. Według architektów odpowiedzialnych za budowę wieży możliwe jest zwiększenie jej skali. Twierdzą oni, że urządzenie może w przyszłości posłużyć do oczyszczania powietrza na terenie dzielnic lub nawet całych miast.

Wieża jest zbudowana z pięciu “kostek” służących do filtracji powietrza, które są otoczone geometryczną powłoką. Powłoka ta zbudowana jest z betonu zbrojonego włóknem szklanym. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby możliwe było oczyszczenie jak największego strumienia objętości powietrza. Według założycieli firmy, Amita i Britty Knobel Gupta, wieża może posłużyć do oczyszczania powietrza w promieniu od 200 do 500 metrów w zamkniętych pomieszczeniach. Natomiast odległość ta zmniejsza się w przypadku otwartych przestrzeni - wtedy jest to zasięg od 100 do 350 metrów. Zakres działania wieży zależny jest przede wszystkim od prędkości wiatru. W przypadku, gdy jest ona znikoma w celu zassania powietrza Verto używa wentylatorów. I tu pojawia się pytanie, czy wieża sama nie przyczynia się do zwiększenia emisji, z którymi teoretycznie ma walczyć?

Wieża przyczynia się do zwiększenia emisji?

Według twórców projektu wieża ma znikomy wpływ na zwiększenie się emisji. Studio Symbiosis zainwestowało w energooszczędne wentylatory, których praca uzależniona jest od warunków pogodowych. Urządzenia zwalniają swoje obroty, gdy zanieczyszczenie jest niskie lub gdy silny wiatr zapewnia naturalny przepływ powietrza. Małżeństwo Knobel Gupta twierdzi, że każda wieża zużywa energię na poziomie odkurzacza przemysłowego. Dodatkowo filtry, które należy wymieniać co 3 lub 9 miesięcy, częściowo nadają się do recyklingu. Natomiast hałas generowany przez wentylatory i przepływ powietrza oceniono na poziom maksymalnie 75 decybeli, co odpowiada pracy kuchennego blendera. Tak więc architekci zadbali o to, aby wieża miała jak najmniejszy wpływ na środowisko. 

Ambitne cele firmy

Amit Gupta oszacował, że regularne oczyszczanie powietrza w centrum New Delhi będzie wymagało zamontowania około 100 wież. Zaznaczył przy tym jednak, że do dokładniejszych szacunków potrzebne będą badania nad modelem w większej skali. Studio Symbiosis ma nadzieje na rozpowszechnienie swojego wynalazku na masową skalę. Już teraz pewne przedsiębiorstwo ze Stanów Zjednoczonych wyraziło chęć zakupu parudziesięciu wież do oczyszczania powietrza z pyłów na placu budowy. Ponadto, założyciele Studio Symbiosis zdradzili w jednym z wywiadów, że mają już za sobą rozmowy z innymi potencjalnymi nabywcami z Uzbekistanu, Francji i Nowej Zelandii. Założyciele Studio Symbiosis mają w planach rozmowy z indyjskim rządem nad szerszym zastosowaniem wież oczyszczających powietrze. Amit i Britta podkreślają, że Verto jest zaprojektowany tak, aby można było go łatwo transportować i montować. Wszystko po to, aby wieże oczyszczające powietrze weszły na stałe do masowej produkcji. 

Źródło: edition.cnn.com, vertoair.com
Zdjęcie główne: vertoair.com