Czym jest szybki klej do termoizolacji? Technologia przyszłości pozwoli na ograniczenie emisji CO2!
Powodów, dla których warto ocieplać budynki, jest wiele. Wśród nich można wyróżnić aspekty ekonomiczne, techniczne, ekologiczne, ale także bezpieczeństwo czy estetykę budynków. W dobie postępującej inflacji dla każdego z nas bardzo ważna jest oszczędność energii i pieniędzy. Nowoczesne systemy ociepleniowe to także gwarant bezpieczeństwa oraz niższa emisja CO2 w cyklu życia budynku.

Wszystkie zalety, jakie niesie ze sobą termomodernizacja budynku sprawiają, że jest to bardzo popularna technologia. Wpływ na to, ma także szeroka gama dostępnych dotacji rządowych. Jednak samo podjęcie decyzji o termomodernizacji to nie wszystko. Równie ważne jest to, w jaki sposób ocieplimy budynek. Firma Selena w swojej kampanii Tytan Professional Thermo Pro promuje nowoczesne rozwiązania w ramach systemów ociepleń ETICS.. Są to starannie dobrane i kompatybilne materiały wśród których głównym bohaterem jest - Pianoklej do termoizolacji IS 13. Co stanowi o wyjątkowości tego rozwiązania?
Ekspresowe ocieplenie domu
Podczas przeprowadzania termomodernizacji liczy się szybkość, czyli efektywność, pod którą kryją się zaoszczędzone pieniądze. Dzięki szybkim rozwiązaniom wykonawca może położyć więcej m2 styropianu, a klient w ekspresowym tempie otrzymuje realizację usługi. Kluczowe w tym obszarze jest rozszerzenie zakresu temperatur, w których można prowadzić prace montażowe. Tradycyjne kleje cementowe mogą być używane w temperaturach od 5°C do 25°C. Natomiast Pianoklej do termoizolacji IS13 firmy Selena świetnie sprawdza się już w temperaturach od -5 do aż 35°C. W dzisiejszych czasach, gdy rzadko można doświadczyć silnych mrozów zimą, ten zakres temperaturowy pozwala na montaż izolacji praktycznie przez cały rok.
Dodatkowo pianoklej pomaga w przyspieszeniu prac na budowie, ponieważ charakteryzuje się wysoką przyczepnością do materiałów budowlanych oraz szybkim chwytem początkowym. Po dwóch godzinach od przyklejenia można wykonać kołkowanie materiału izolacyjnego. To rozwiązanie pozwala na pokrycie izolacją termiczną ok.20 m2 na godzinę, co jest dwukrotnie szybsze niż metoda tradycyjna z użyciem klejów cementowych. Według danych firmy Selena zastosowanie pianokleju powoduje skrócenie procesu budowlanego o 45%.
Łatwy i szybki transport
Bardzo ważnym aspektem jest łatwy i szybki transport na budowę. Stosowanie technologii pianoklejów usprawnia cały proces logistyczny, począwszy od dostawy produktu na budowę, rozładunek, składowanie i przeniesienie w miejsce aplikacji. Pianoklej waży dużo mniej niż klej cementowy a w tej technologii jedna puszka pianokleju jest odpowiednikiem dwóch worków tradycyjnej zaprawy klejowej. Dzięki temu nie tylko jej transport, ale także przechowywanie jest dużo prostsze.
Ma to ogromny wpływ na zdrowie pracowników ponieważ pozwala odciążyć kręgosłup.
Kalkulacje firmy Selena jasno pokazują, że praca w systemie Tytan Thermo Pro zmniejsza obciążenie układu mieśniowo-szkieletowego ponad 60-krotnie.
Pianoklej do termoizolacji IS13 nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi oraz wody i prądu. Produkt jest gotowy do aplikacji po wstrząśnięciu i zamocowaniu pistoletu.
Przede wszystkim oszczędność
Sektor budownictwa jest dużym udziałowcem w emisji CO2, dlatego tak ważne jest aby dobrze dobierać stosowane materiały. Z badań przeprowadzonych przez firmę Selena wynika, ze w zastosowanie technologii poliuretanowej zmniejsza emisyjność CO2 w całym cyklu życia budynku o 43,3% a sam transport o 97,7% w porównaniu do tradycyjnych zapraw cementowych.
Wykorzystanie Pianoklej do termoizolacji IS13, to także duża oszczędność wody. W systemie tradycyjnym podczas przyklejania materiału termoizolacyjnego na modelowym domu o powierzchni elewacji 240m2 zużycie sięga ok. 300 litrów, natomiast w przypadku Tytan Professional Thermo Pro tego zużycia nie ma. Podobnie w przypadku prądu - zastosowanie pianokleju nie wymaga użycia energii elektrycznej.
Wiele możliwości zastosowania
Pianoklej jest bardzo uniwersalny, gdyż może zostać użyty w kombinacji z praktycznie każdym materiałem izolacyjnym. Począwszy od styropianu, wełny mineralnej, XPS, aż do coraz częściej stosowanych pianek PIR i PUR. W każdym z tych przypadków klej zapewni szybki i trwały montaż. Stosuje się go na różne rodzaje podłoży budowlanych takich jak podłoża mineralne (beton, cegła ceramiczna itp.), drewno, płyty OSB, podłoża bitumiczne, jak również szkło i blacha. Na większości z tych podłoży tradycyjna zaprawa cementowa nie znajdzie zastosowania.
Podsumowując wszystkie zalety pianokleju nasuwa się pytanie, czy to rozwiązanie wyprze tradycyjne zaprawy cementowe? Systemy oparte na pianoklejach znane od lat. Firma Selena nie tylko jest liderem na rynku pianoklejów ale wciąż pracuje nad ich udoskonaleniem. Celem rozwoju nowych technologii w procesie termomodernizacji nie jest całkowite wyparcie starych metod, ale zaprezentowanie alternatyw, które mogą być stosowane równolegle do rozwiązań już istniejących przynosząc wymierne korzyści zgodnie z trendami i wymogami zrównoważonego budownictwa.