Czyste Powietrze – jak znaleźć gminny punkt konsultacyjny?
Jeżeli gmina, w której mieszkamy, zawarła z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) porozumienie w zakresie uruchomienia punktu konsultacyjnego-informacyjnego programu Czyste Powietrze, to możemy skorzystać z bezpłatnej pomocy w uzyskaniu dotacji. Czego konkretnie można się tam dowiedzieć?
Podziel się
- W punkcie konsultacyjno-informacyjnym otrzymamy niezbędną pomoc przy składaniu wniosku o dotację.
- Już 2160 gmin ma podpisane umowy z WFOŚiGW.
- Gdzie jeszcze szukać informacji?
Punkt konsultacyjno-informacyjny ma na celu ułatwić mieszkańcom składanie wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Umożliwia uzyskanie wszelkich niezbędnych informacji dotyczących zasad programu. Warto się tam udać po rzetelną odpowiedź na nurtujące nas pytania. W przypadku wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia punktu we właściwej dla miejsca zamieszkania gminie. Nie w każdym urzędzie jednak go znajdziemy, ponieważ nie każda gmina podpisała stosowne porozumienie z Funduszem.
Punkt konsultacyjno-informacyjny
Gdy gmina została włączona do obsługi beneficjentów, to mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy pracownika urzędu przy składaniu i rozliczaniu wniosku. Co zapewni taki pracownik? Przede wszystkim udzieli informacji o zasadach programu osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie. Pomoże także beneficjentowi w zakresie przygotowania wniosku, złożenia i jego wydruku. W samym punkcie konsultacyjnym znajdziemy materiały informacyjne i promocyjne. Na koniec będziemy mogli skorzystać z pomocy przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania. Pracownik pomoże nam wypełnić wniosek o płatność i skompletować wymagane załączniki.
Gdzie najłatwiej znaleźć informacje o tym, czy nasza gmina podpisała umowę z WFOŚiGW? Możemy to sprawdzić na oficjalnej stronie gminy lub miasta. Często komunikat o godzinach otwarcia punktu konsultacyjnego jest wyeksponowana w widocznym miejscu na stronie. Do naszej dyspozycji jest także baza na stronie programu Czyste Powietrze, gdzie możemy wyszukać, czy nasza gmina taką umowę podpisała. Wyszukiwarkę gmin znajdziesz TUTAJ. Spośród 2477 gmin w Polsce aż 2160 gmin taką umowę podpisało (stan na 31 marca 2024 roku). Chętne do wzięcia udziału w programie gminy powinny kontaktować się poprzez numer: 22-340-40-90.
Infolinia i czat na żywo – źródła informacji o programie Czyste Powietrze
Oczywiście pomocy możemy także szukać w innych miejscach. Przydatna potrafi być infolinia dla wnioskodawców programu Czyste Powietrze. Pod numerem 22-340-40-80 w dni robocze w godzinach 8:00-16:00 otrzymamy fachową pomoc od przeszkolonego pracownika. Nie bójmy się zadawać pytań, dzwonić – zwiększajmy swoją wiedzę, aby nie tylko być beneficjentem, ale i świadomym beneficjentem. Dzięki temu nie będziemy stresować, nie damy się naciągnąć nierzetelnym firmom wykonawczym i innym wyłudzaczom.
Jeżeli mamy krótką sprawę, to na stronie programu Czyste Powietrze znajduje się czat z konsultantem, gdzie możemy zapytać i dostać szybką, ale przede wszystkim konkretną odpowiedź. To wygodne rozwiązanie, gdy nie chce nam się przeglądać całej strony, czytać regulaminu lub gdy zwyczajnie nie wiemy, gdzie szukać. Sugerujemy korzystać z niego w dniach roboczych również w godzinach 8:00-16:00. Zazwyczaj na odpowiedź trzeba poczekać, ale nie trwa to dłużej niż 5-10 minut. Po wszystkim możemy ocenić konsultanta. Jeżeli chcesz znać więcej szczegółów o programie Czyste Powietrze, to zachęcamy do skorzystania z naszego Poradnika Czyste Powietrze.
Źródło: czystepowietrze.gov.pl