Czyste Powietrze nie faworyzuje żadnych urządzeń i materiałów? Czy na pewno?

czyste powietrze

W ostatnim komunikacie NFOŚiGW, w którym pojawił się apel, aby uważać na nieuczciwych wykonawców, padła deklaracja, że w programie Czyste Powietrze nie ma promocji konkretnych urządzeń i materiałów. Czy tak jest na pewno?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
czyste powietrze

Podziel się

NFOŚiGW nie faworyzuje żadnej technologii? 

Poniżej prezentujemy apel NFOŚiGW, pod którym się podpisujemy, ale mamy jednak pewne wątpliwości. 

“Nie promujemy w naszym programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego sprawdzaj z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko” – podaje NFOŚiGW.

Jak to możemy rozumieć? Najwięcej sensu ma opcja, że NFOŚiGW nie promuje rozwiązań od konkretnych producentów. Niektóre nieuczciwe firmy mogą oferować konkretne urządzenia jako jedyne, na które możemy uzyskać dotację. To oczywiście nieprawda. Nie jest jednak tajemnicą, że w programie Czyste Powietrze można otrzymać dotację na różne źródła ciepła. I tutaj już to faworyzowanie widać.

Na różne urządzenia mamy indywidualnie dobrane wysokości dotacji, co można wytłumaczyć różnicami w wartościach rynkowych. Niemniej jednak niektóre technologie – jak np. pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej mają wyższe intensywności dotacji. Trudno więc uznać, że w programie nie ma nacisku na rozwiązania bardziej ekologiczne. Przykładowo w podstawowym poziomie dofinansowania intensywność przy dotacji na gruntową pompę ciepła wynosi 55%, na kocioł na pellet jest to 45%, a na powietrzną pompę ciepła bez podwyższonej klasy efektywności energetycznej 40%. Szczegóły znajdziesz tu: Wymiana kotła w programie Czyste Powietrze w 2024 roku – ile musisz wydać z własnej kieszeni?

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 14 czerwca 2024 roku w programie Czyste Powietrze obowiązkowa jest lista ZUM przy dotacji na pompy ciepła i kotły na biomasę. Przy pozostałych źródłach ciepła tego obowiązku nie ma, co tworzy pewną niesprawiedliwość w stosunku do ekologicznych urządzeń grzewczych. Dodatkowo pompy ciepła muszą przejść sito weryfikacyjne, aby się na tę listę w ogóle dostać. Na dodatek sama inwestycja na pompę ciepła musi być poprzedzona audytem energetycznym. Obraz więc mamy następujący:

  • pompy ciepła – obowiązkowa lista ZUM, obowiązkowy audyt,
  • kotły na biomasę – obowiązkowa lista ZUM,
  • pozostałe źródła ciepła z kondensacyjnymi kotłami gazowymi na czele – brak dodatkowych zasad.

Dbałość o nowoczesne technologie, takie jak pompy ciepła, ma na celu zapewnienie najwyższej jakości sprzedawanych urządzeń, co zminimalizuje ryzyko awaryjności i niskiej efektywności dotowanych urządzeń. Wprowadzenie audytu przed inwestycją pozwala zredukować liczbę nietrafionych instalacji, np. w budynkach o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło. Dzięki tym działaniom będziemy mogli się cieszyć większą niezawodnością i oszczędnościami w dłuższym okresie użytkowania. Prognozuje się, że jeszcze bardziej spadnie zainteresowanie tymi urządzeniami w programie Czyste Powietrze. Trend możemy zaobserwować na poniższym wykresie.

czyste powietrze

Brak prób wprowadzenia obostrzeń dotyczących kotłów gazowych i olejowych może sugerować, że te urządzenia wkrótce zostaną wycofane. Zgodnie z dyrektywą EPBD od 2025 roku mają nie być przyznawane dotacje na paliwa kopalne. Wprowadzenie takiej regulacji spowoduje, że inwestorzy będą mieli do dyspozycji jedynie ekologiczne rozwiązania grzewcze. Niemniej jednak aktualnie nie ma żadnych informacji, że polski rząd zrealizuje założenia dyrektywy.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *