Czyste Powietrze – nowy dokument podsumowujący audyt energetyczny

Czyste Powietrze – nowy dokument podsumowujący audyt energetyczny klasy energetyczne

Od 22 kwietnia 2024 roku obowiązują nowe zasady w programie Czyste Powietrze. Zmienił się także dokument podsumowujący audyt energetyczny. Część firm w dalszym ciągu korzysta ze starego wzoru. Czym się różnią? 

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Czyste Powietrze – nowy dokument podsumowujący audyt energetyczny klasy energetyczne

Podziel się

  • W programie Czyste Powietrze można otrzymać dotację na audyt energetyczny.
  • Dokument podsumowujący audyt ma inny wzór, o którym NFOŚiGW… nie poinformował w żadnym komunikacie.
  • Zmiany są jednak niewielkie. Dodano rubrykę z mocą kolektorów słonecznych i wskaźniki dobrze znane ze świadectw charakterystyki energetycznej.

Przypomnijmy, że od 2023 roku w programie Czyste Powietrze można otrzymać aż 1200 złotych dotacji na audyt energetyczny. Aby jednak go otrzymać, konieczne jest przekazanie do wfośigw formularza znanego jako “dokument podsumowujący audyt energetyczny” wraz z wnioskiem o płatność. Stanowi on skrócony audyt energetyczny, w którym wyszczególnione są najważniejsze informacje o standardzie energetycznym budynku. Mało kto wie, że obowiązuje nowy wzór dokumentu potwierdzającego audyt. Część audytorów w dalszym ciągu używa tych starych i nieaktualnych, ponieważ są wgrane do niektórych programów, które nie były od zmian z 22 kwietnia aktualizowane. Warto o tym pamiętać, żeby sprawdzić najnowsze aktualizacje wykorzystywanego oprogramowania. W przypadku wątpliwości należy skonsultować z działem technicznym dewelopera.

Zmieniony dokument podsumowujący audyt energetyczny

Co się zmieniło? Właściwie niewiele, dlatego też zapytaliśmy NFOŚiGW o to, czy dokument podsumowujący audyt wydany na starym wzorze będzie zgodny. Na odpowiedź czekamy, ale nic nie szkodzi, abyśmy wspomnieli o wszystkich zmianach. Przede wszystkim pojawiła się rubryka, w której wpisuje się moc cieplną instalacji z kolektorami słonecznymi. Dodatkowo pojawiły się wskaźniki znane ze świadectw charakterystyki energetycznej – wskaźnik energii końcowej (EK) i nieodnawialnej energii pierwotnej (EP). Nowy wzór znajdziesz TUTAJ.

W żadnym komunikacie NFOŚiGW nie było mowy o tej niewielkiej, ale jednak zmianie. Skupiono się na liście ZUM i pojedynczej dotacji w najwyższym poziomie dofinansowania. Będziemy aktualizować informację, gdy dostaniemy odpowiedź od Funduszu. Niemniej apelujemy do wykonawców i inwestorów, aby przypilnowali przestrzegania nowych zasad w programie Czyste Powietrze.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL