Czyste Powietrze – okres przejściowy. Co należy wiedzieć?
Od 22 kwietnia trwa okres przejściowy w programie Czyste Powietrze. Wynika on z wprowadzonych zmian w działaniu dotacji. Obowiązkowym elementem niektórych inwestycji stała się lista ZUM, a pompy ciepła będą musiały posiadać europejskie badania. Kiedy zakończy się okres przejściowy i co on właściwie znaczy dla beneficjentów?
Podziel się
- Zmiany w programie Czyste Powietrze – trwa okres przejściowy.
- Okres ten trwa do 13 czerwca 2024 roku.
- Po nim obowiązkowe będzie korzystanie z listy ZUM przy zakupie pompy ciepła i kotłów na biomasę.
Co do listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) to największe zmiany dotknęły pomp ciepła. Według nowych regulacji dotowane będą tylko te pompy ciepła, które będą legitymować się badaniami wykonanymi na terenie EFTA i UE. Zmian było więcej, ale dla beneficjentów najważniejszy zdecydowanie jest obowiązek listy ZUM. Zmiany weszły w życie od 22 kwietnia, ale trwa okres przejściowy, czyli najprościej mówiąc czas, w którym do pewnego momentu obowiązują stare zasady.
Obowiązkowa lista ZUM
Do 13 czerwca 2024 roku będzie trwać wspomniany okres przejściowy, po którego zakończeniu wszystkie złożone wnioski będą musiały uwzględniać listę ZUM, gdy beneficjent będzie starać się o dofinansowanie pompy ciepła lub kotła na biomasę. Jeżeli nie wiesz, jak działa to narzędzie, to odsyłamy do naszego specjalnego poradnika: Lista ZUM, czyli jak dobrze wybrać źródło ciepła
Warto też wiedzieć, że wszyscy, którzy złożyli wniosek do 21 kwietnia mogą skorzystać z dotacji na starych zasadach – bez uwzględnienia listy. Oczywiście ten katalog to dobre narzędzie to wyszukania odpowiedniego urządzenia grzewczego. Zachęcamy do jego użycia. Ponadto jest jeszcze jedna grupa – beneficjenci, którzy złożyli wniosek w trakcie trwania okresu przejściowego. Tutaj zasady są nieco inne. Jeżeli taka osoba zakupi urządzenie grzewcze do końca okresu przejściowego, to nowo nabyta pompa ciepła lub kocioł na biomasę nie musi znajdować się na liście ZUM. Jeżeli w takiej sytuacji beneficjent nie zdąży przed 14 czerwca, to będzie musiał zastosować się do nowych wytycznych.
Harmonogram zmian w programie Czyste Powietrze
Ten sam okres przejściowy obowiązuje dla dotacji w ramach najwyższego poziomu dofinansowania, które według nowych zasad ma przysługiwać tylko jedno. Usystematyzujmy – nowe reguły dotyczące najwyższego dofinansowania należy rozumieć tak, że wniosek o dotację złożony:
- do 21 kwietnia – zmiany nie dotyczą beneficjenta,
- od 22 kwietnia do 13 czerwca – okres przejściowy, uwzględniający poniższy warunek,
- od 14 czerwca lub później – zmiany dotyczą beneficjenta, jedna szansa na dotację w ramach najwyższego poziomu dofinansowania, o ile już wcześniej (od 22 kwietnia) nie udzielono tejże dotacji.
Po co okres przejściowy?
Czym jest właściwie okres przejściowy? Nie został on zarządzony przez wzgląd na beneficjentów. Jak podał NFOŚiGW w komunikacie: Po zakończeniu okresu przejściowego, na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi programu, potwierdzone [...] badaniami, które przeszły pozytywną weryfikację. W tym czasie Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ‐PIB), prowadzący na zlecenie NFOŚiGW listę ZUM, na podstawie dostarczanych przez producentów/dystrybutorów raportów z ww. badań, będzie weryfikować spełnienie nowych wymogów przez pompy ciepła wpisane na listę ZUM.
Źródło: czystepowetrze.gov.pl
Komentarze (Jeden komentarz)