Czyste Powietrze – zmiany weszły w życie! Obowiązkowa lista ZUM i dotacja na jeden budynek

przegląd dotacji, czyste powietrze

Na 22 kwietnia zaplanowano wejście w życie nowych zasad w programie Czyste Powietrze. Pojawi się obowiązek wyboru pomp ciepła i kotłów na biomasę z listy ZUM! Dla pomp ciepła przewidziano również inne nowości, które mają podnieść standard dotowanych urządzeń. Od teraz dotację w ramach najwyższego poziomu dofinansowania będzie można uzyskać tylko raz. Ma to ukrócić proceder wyciągania pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Właśnie rozpoczął się okres przejściowy, który potrwa do 13 czerwca – co on oznacza?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
przegląd dotacji, czyste powietrze

Podziel się

  • Nowe zasady w programie Czyste Powietrze! Kogo dotyczą?
  • Od teraz jedna dotacja w najwyższym poziomie, zmiany wymagań dla pomp ciepła i obowiązkowa lista ZUM.
  • Przypominamy o tym, w jaki sposób korzystać z listy ZUM – zobacz nasz poradnik.

Pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet od kwietnia można wybierać tylko i wyłącznie z tzw. listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Na 13 czerwca 2024 roku ustalono zakończenie okresu przejściowego. W czasie tego okresu przebiegać będzie weryfikacja urządzeń. Kogo jeszcze dotyczy ten okres? W opublikowanym przez NFOŚiGW komunikacie przeczytaliśmy, że:

"Okres przejściowy umożliwia rozliczenie w kosztach kwalifikowanych zakupu/montażu urządzeń, nie znajdujących się na liście ZUM. Jeśli zatem faktury (lub równoważne dokumenty księgowe) za zakupione urządzenia będą wystawione najpóźniej 13.06.2024 r. będą się one kwalifikowały do dofinansowania niezależnie od tego czy urządzenie zostało wpisane na listę ZUM" – wyjaśnia NFOŚiGW.

Zapytaliśmy więc rzeczniczkę NFOŚiGW, Ewelinę Steczkowską o to, kogo dotyczy ten cytat i dostaliśmy odpowiedź, że osoby, które złożyły wnioski po 21 kwietnia nie będą musiały skorzystać z listy ZUM, jeżeli zdążą zakupić urządzenie do 13 czerwca. Beneficjenci, którzy złożyli wniosek wcześnie podchodzą do programu na starych zasadach. Przyjrzyjmy się najważniejszym zmianom, które dotkną beneficjentów.

Najwyższa dotacja w programie Czyste Powietrze na jeden budynek

Zacznijmy od jednej dotacji w ramach najwyższego poziomu dofinansowania. Zgodnie z wprowadzoną zmianą dotacja będzie mogła zostać udzielona i wypłacona beneficjentowi tylko na jeden budynek lub lokal mieszkalny jednorodzinny. Osoba, która skorzysta z najwyższego dofinansowania na dany budynek, będzie mogła wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach poziomu podstawowego. W materiale: Mniej zarabiasz, to mniej dostaniesz? Analizujemy nową zasadę w programie Czyste Powietrze wyjaśniamy szczegółowo tę kwestię!

Lista ZUM obowiązkiem

Oprócz wspomnianego obowiązku wyboru urządzeń z listy ZUM pojawi się wiele zasad dla pomp ciepła. Po pierwsze pompy ciepła będą mogły zostać wpisane na listę po udokumentowaniu spełnienia wymogów programu. Dodatkowo taką pompę ciepła trzeba zgłosić zgodnie z regulaminem. W tym miejscu należy nadmienić, że nie ulegnie zmianie procedura wpisu na listę ZUM kotłów na biomasę. Zarówno w przypadku kotłów na pellet, jak i zgazowujących drewno nie będzie konieczności przedkładania żadnych nowych dokumentów w przypadku urządzeń wpisanych już na listę.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób poruszać się po wspomnianej wcześniej liście ZUM, to zachęcamy do lektury naszego PORADNIKA. O wszystkich aktualizacjach będziemy pisać na bieżąco!

Źródło: NFOŚiGW, własne.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL