Dąbrowa Górnicza, Kietlin i inne – czas na Przegląd Termomodernizacyjny!

Czas na czwarty przegląd termomodernizacyjny! Po raz kolejny przyjrzymy się termomodernizacjom z całej Polski, o których donosiły lokalne media w ubiegłym tygodniu. Tym razem odwiedzimy m.in. Dąbrowę Górniczą i Kietlin. Zaprezentujemy również duże projekty realizowane przez mniejsze gminy.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
CEEB - ponad 9,3 mln deklaracji

Podziel się

Zacznijmy od kompleksowej modernizacji budynków mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej. Prace nie koncentrowały się wyłącznie na ociepleniu budynków. Zlikwidowano również kopciuchy i wymieniono wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania.

Na termomodernizację 6-ciu budynków Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej pozyskał prawie 2,2 mln zł dofinansowania. Do tej pory zakończono pracę w dwóch budynkach, przy ulicach Piłsudskiego 14 i Augustynika 10. Łączna kwota przewidziana na realizację całości przedsięwzięcia to ponad 3 mln zł.

"W zeszłym roku wykonano prace budowlane związane z termomodernizacją, wymianą źródła ogrzewania oraz wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania w budynku przy ul. Piłsudskiego 14. Koszt robót wyniósł ponad 800 tys. zł, z czego ponad 500 tys. zł to dofinansowanie. W maju podpisaliśmy umowy na roboty budowlane związane z termomodernizacją pozostałych pięciu budynków"- mówi Piotr Jędrusik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

Inwestycja pozwoli lokatorom zmniejszyć koszty ogrzewania, a dzięki wymianie kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła wpłynie także na redukcję emisji zanieczyszczeń.

Budynek mieszkalny przy ulicy Piłsudskiego w którym zakończono już prace termomodernizacyjne.
Źródło: dabrowa-gornicza.pl

Według oficjalnych informacji wartość projektu to 3 001 478 zł, z czego dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach to 2 180 887, 71 zł. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na IV kwartał 2023.

Termomodernizacja szkoły podstawowej w Kietlinie

Wspomniane przedsięwzięcie wciąż jest realizowane. Szkoła zyska nowe źródło ciepła - gruntową pompę ciepła, zostanie docieplona i wyposażona w instalację fotowoltaiczną. Koszt termomodernizacji to niecałe 3,5 mln zł, natomiast dotacja z WFOŚ pokryje nieco ponad połowę wydatków. 

Budynek SP w Kietlinie, gmina Radomsko w trakcie termomodernizacji.
Źródło: Dziennik Łódzki

"Termomodernizacja polega m.in. na dociepleniu ścian i stropodachów, wymianie okien i drzwi. Wymieniona zostanie również cała instalacja centralnego ogrzewania oraz oświetlenie wewnętrzne. Zamontowane zostaną natomiast panele fotowoltaiczne oraz gruntowa pompa ciepła" - wylicza Roman Radczyc, wójt gminy Radomsko.

Prace rozpoczęły się w czerwcu, tuż po zakończeniu roku szkolnego i mają potrwać pięć miesięcy.

Termomodernizacja ośrodków zdrowia w gminie Czerwionka Leszczyny 

To kolejna z serii kompleksowych termomodernizacji. Gmina Czerwionka-Leszczyny dokłada starań, by lokalne ośrodki zdrowia stały się bardziej estetyczne, funkcjonalne i ekologiczne. Trzy budynki użyteczności publicznej, które służą mieszkańcom jako ośrodki zdrowia, zmieniają się dzięki pracom termomodernizacyjnym. Zakończone zostały już prace w Przegędzy, w obiekcie świadczona jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna dla mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Ośrodek zdrowia w Przegędzy po termomodernizacji.
Źródło: iKnurow.pl

Realizacja kompleksowych prac remontowych wyniosła tu ponad 850 tys zł. Na ten cel pozyskano dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 630 tys. zł.

Przeprowadzono wymianę stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, docieplono ściany zewnętrzne, wykonano izolacje przeciwwilgociowe, docieplono strop, wymieniono poszycie dachowe i zamontowano nowe orynnowania.Wykonano również remont schodów zewnętrznych i rampy dla osób niepełnosprawnych. Ważną zmianę w obiekcie stanowi przeprowadzona wymiana źródła ciepła – ogrzewanie olejowe zastąpione będzie kotłem gazowym.

SP 19 w Poznaniu

Czas opuścić małe gminy i przenieść się do Poznania, gdzie szkoła podstawowa nr 19 na Ratajach przechodzi termomodernizację. Inwestycja ruszyła wiosną. Teraz zaczynają być widoczne jej pierwsze efekty. Po zakończeniu roku na teren szkoły wjechał ciężki sprzęt i ruszyły prace zasadnicze. Zakończenie inwestycji odmieni wygląd szkoły, budynek zyska również lepszy dach. Jak donoszą lokalne media, o gruntowną modernizację władze szkoły starały się od 2019 roku.

SP nr 19 w Poznaniu w trakcie prac modernizacyjnych.
Źródło: rtk.poznan.pl

Wiosną zostało wymienionych kilka okien i stare drzwi, które prowadzą do kuchni. W ramach inwestycji wymienione zostanie także ogrzewanie wraz z kaloryferami oraz oświetlenie wewnątrz budynku na ledowe. Dyrekcja szkoły chciałaby także, aby w przyszłości zostały wyremontowane kuchnia, plac zabaw i teren przed placówką.

Termomodernizacja 10 budynków w Sobkowie

Aż dziesięć budynków na terenie gminy Sobków zostało wyremontowane. W większości to szkoły, ale również przedszkole i ośrodek zdrowia. Koszt inwestycji to ponad 10 milionów złotych. 

Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sobkowie po modernizacji.
Źródło: euchodnia.eu

Termomodernizacją objętych zostało 10 budynków, w tym 8 szkół, przedszkole i przychodnia. Choć umowę podpisano jeszcze w marcu 2022 roku, to całość prac udało się zakończyć dopiero latem bieżącego roku. 

Szkoła Podstawowa w Sobkowie po remoncie.
Źródło: euchodnia.eu

Całkowity koszt inwestycji to 10 208 195,52 złotych. Za realizację jej poszczególnych części odpowiada czterech wykonawców.,

Źródła: dabrowa-gornicza.pl, Dziennik Łódzki, iKnurow.pl, rtk.poznan.pl, euchodnia.eu

Zobacz również