Data uruchomienia programu Mój Prąd 5.0 jest już znana – start w tym tygodniu!

Nadchodzi kolejna odsłona programu Mój Prąd. Zgodnie z zapowiedzią NFOŚiGW start Mojego Prądu 5.0 start już w bieżącym tygodniu. Kiedy dokładnie? Jakie będą nowe zasady? Sprawdzamy pierwsze pewne informacje!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Data uruchomienia programu Mój Prąd 5.0 jest już znana - start w tym tygodniu!

Podziel się

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Partnerzy w szesnastu regionach na terenie całego kraju realizują Projekt Doradztwa Energetycznego, znany również jako Projekt Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE. W sobotę 22 kwietnia 2023 r., czyli w Dzień Ziemi, ruszy program Moj Prąd 5.0, co NFOŚiGW potwierdziło na swoim twitterze. Wiadomość o szczegółach programu będzie dostępna w tym tygodniu.

Co wiemy o programie Mój Prąd 5.0 na chwilę obecną?

Program Moj Prąd 5.0 zapowiada maksymalne dofinansowanie w wysokości 58 tys. zł. Kwoty dotacji na elementy uwzględnione we wcześniejszych edycjach programu pozostaną bez zmian. W ramach programu Mój Prąd 4.0+ obowiązywały następujące kwoty:

  • mikroinstalacja PV o mocy 2-10 kW – do 7 tys. zł (6 tys. zł bez elementów towarzyszących),
  • magazyn energii elektrycznej – do 16 tys. zł,
  • magazyn ciepła - do 5 tys. zł,
  • system EMS/HEMS - do 3 tys. zł.

Magazyny ciepła będą również objęte dofinansowaniem, a dotacje na pompy ciepła będą odpowiadać dotacjom w ramach programu Czyste Powietrze w podstawowym poziomie. Kwota dotacji wynosi:

  • pompa ciepła powietrze-powietrze - 4,4 tys. zł,
  • gruntowa pompa ciepła - 28,5 tys. zł,
  • pompa ciepła powietrze-woda - 12,6 tys. zł,
  • pompa ciepła powietrze-woda z podwyższoną klasą energetyczną - 19,4 tys. zł.

Co więcej, 3.5 tys. zł wsparcia ma zapewnić najnowsza edycji programu na instalację kolektorów słonecznych do c.w.u.

Maksymalne dofinansowanie to 58 tys. zł!

Inwestycja obejmująca wszystkie elementy składowe i gruntową pompę ciepła może być dofinansowana do maksymalnej kwoty 58 tys. zł, składającej się z 7 tys. zł na mikroinstalację fotowoltaiczną, 16 tys. zł na magazyn energii, 3 tys. zł na system EMS/HEMS, 3,5 tys. zł na kolektory słoneczne oraz 28,5 tys. zł na gruntową pompę ciepła.

Warto zaznaczyć, że nie będzie wymagań w odniesieniu do dochodów w ramach programu. Okres kwalifikowalności pozostanie taki sam, jak w poprzedniej edycji, a więc 1 lutego 2020 r. Dofinansowanie będzie dotyczyć jedynie instalacji fotowoltaicznych rozliczanych w systemie net-billingu. Budżet i oficjalny regulamin programu nadal nie zostały ogłoszone. Nie wiadomo jeszcze, jaki jest regulamin programu. 

Mój Prąd 5.0 daje również możliwość skorzystania z dotacji na termomodernizację. Jak zapowiedziano, środki na pompę ciepła będą dostępne nie tylko w wypadku wymiany starego, nieefektywnego źródła paliwa stałego na taką pompę (tak jak w programie Czyste Powietrze), lecz również np. w przypadku wymiany starego gazowego kotła na pompę ciepła. Jest to pewna przewaga nad wspomnianym Czystym Powietrze. Będzie można także wymienić nowy kocioł węglowy. O tym, czy opłaca się to zrobić pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: Mój Prąd, GLOBENERGIA.

Zobacz również