Dekoracje pozwalają obniżyć rachunki za energię!
Na zewnątrz robi się coraz goręcej, przez co wiele osób odczuwa negatywne skutki upałów. Wiele budynków w Polsce jest wyposażonych w system klimatyzacji. Jednak zastosowanie takiego rozwiązania skutkuje wzrostem kosztów energii elektrycznej. Często nie zastanawiamy się, jakie są inne sposoby na obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu. Jak się okazuje, istnieje wiele rozwiązań, który w łatwy sposób mogą zapewnić nam komfort termiczny w czasie upalnego lata. Oto niektóre z nich!

Podziel się
Zasłony
Zasłony to jedno z podstawowych akcesoriów do dekoracji domu. Jeśli będą one wystarczająco grube i ciężkie w zimie, mogą spełnić funkcję ocieplenia domu. Natomiast w okresie letnim, gdy okna będą zasłonięte, mogą one akumulować promieniowanie słoneczne. Dzięki temu pomieszczenie będzie się nagrzewać w dużo mniejszym stopniu. Według szacunków zasłony spowalniają wzrost temperatury w pomieszczeniu o około 33%. Aby zasłony spełniały wszystkie wymienione wcześniej funkcję muszą być szczelnie zasunięte tak, aby jak najmniej promieni słonecznych dostawało się do środka. Dodatkowo, powinny być one zlokalizowane jak najbliżej okien, aby zwiększyć wydajność takiego rozwiązania.
Rolety okienne
Rolety okazują się być dekoracją okienną, która najefektywniej przyczynia się do oszczędzania energii w domu. Dobrym pomysłem jest użycie rolet z dwoma warstwami tkaniny. W takim przypadku po jednej stronie występuje materiał jaśniejszy, a po drugiej ciemniejszy. Kluczowe jest przekładanie rolety w taki sposób, aby w lecie na słońce wystawiona była jej jaśniejsza połowa, a w zimie ciemniejsza. Rolety okienne mają pewną przewagę nad zasłonami. Przede wszystkim są one idealnie dopasowane do wielkości okna. Tym samym wpuszczają do środka mniej promieniowania słonecznego.
Markizy
Markiza jest przytwierdzona do fasady budynku nad oknami. Jest to bardzo częsty widok w krajach śródziemnomorskich. Rzucany przez markizy cień znakomicie chroni okna przed nagrzewaniem się. Szacunkowo, wykorzystanie tego typu zadaszenia pomaga w zmniejszeniu przyrostu temperatury w budynku o około 65% w przypadku okien skierowanych na południe oraz 77% w momencie, gdy są one skierowane na zachód.
Żaluzje
Żaluzje pozwalają na zmniejszenie przyrostu ciepła w pomieszczeniu średnio o 45% podczas letnich dni. Ich przewagą nad wcześniej wspomnianymi zasłonami jest możliwość dostosowania poziomu zacienienia na całej powierzchni okna. Co więcej, można je montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W tej sytuacji znacznie lepiej sprawdzają się żaluzje zewnętrzne. Najlepiej instalować je na oknach wychodzących na południe i zachód. Sam montaż może być utrudniony na oknach już istniejących, jednak efekty są warte wysiłku.
Folia przeciwsłoneczna
Takie rozwiązanie zyskuje na świecie coraz większą popularność, ponieważ istnieje możliwość jej samodzielnego montażu. Folia przeciwsłoneczna charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem odbicia światła słonecznego. Według niektórych firm specjalizujących się w sprzedaży tego typu folii pozwala ona na obniżenie temperatury we wnętrzach nawet o 15°C. Dzięki temu możemy obniżyć koszty klimatyzacji i rachunków za energię. Jednak folię przeciwsłoneczną należy stosować jedynie w krajach, gdzie sezon zimowy trwa bardzo krótko. W sezonie zimowym taka folia ogranicza zyski ciepła ze słońca, przez co zastosowanie jej w polskich warunkach nie jest popularne.
Wydłużenie dachu
Jeżeli mamy taką możliwość, to o właściwe zabezpieczenie domu należy zadbać już na etapie projektu. Przedłużenie krokwi dachowych sprawi, że dach będzie rzucał cień na okna. Jednocześnie taki krok może zmniejszyć ilość deszczu, który uderza w szyby. Możliwe jest przedłużenie dachu już istniejącego, jednak nie może to wpłynąć na stabilność konstrukcji.
Wymienione w niniejszym artykule sposoby na poprawę efektywności energetycznej domu wydają się oczywiste. Jednak właściwe dobranie dekoracji okiennych pozwala na znaczące zmniejszenie temperatur panujących wewnątrz domu. Dodatkowo są to rozwiązanie dużo tańsze niż inwestycja w system klimatyzacyjny i często pełnią dodatkową funkcję - dekoracyjną. Tak więc przed następnym włączeniem klimatyzatora należy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie uchronić się przed narastającym ciepłem w inny sposób.
Źródło: astralenergyllc.com