Dlaczego współczynnik przewodzenia ciepła jest istotny przy wyborze materiału izolacyjnego?
Wybór właściwego materiału izolacyjnego jest jednym z kluczowych etapów budowy lub modernizacji domu. Zwiększająca się świadomość inwestorów powoduje, że przy podejmowaniu decyzji coraz częściej zwracają oni uwagę nie tylko na koszt, ale także na parametry techniczne. Zaliczamy do nich przede wszystkim właściwości izolacyjne. W tym kontekście kluczową rolę odgrywa deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła (λ, lambda). Znając jego wartość, możemy ocenić, jak dobrze dany materiał zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku, co bezpośrednio wpływa na jego efektywność energetyczną.
Podziel się
- Wybór materiałów izolacyjnych o niskim współczynniku lambda znacząco obniża koszty ogrzewania i chłodzenia budynku.
- Inwestowanie w materiały o wysokiej izolacyjności termicznej przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne.
- Stosowanie izolacji o niskiej lambdzie pomaga budynkom spełniać rygorystyczne normy energetyczne i ekologiczne.
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczany symbolem λD (lambda), to ustalony na podstawie badań i pomiarów wskaźnik przewodzenia ciepła przez dany materiał izolacyjny. Jego wartość wyraża się w watach na metr razy kelwin [W/(m·K)]. Im niższa wartość współczynnika lambda, tym gorsze przewodzenie ciepła. Przekłada się to na lepszą izolację termiczną – mniejsze straty ciepła zimą i wolniejsze nagrzewanie się wnętrza latem. W efekcie budynki izolowane materiałami o niskiej lambdzie są bardziej energooszczędne, co niesie ze sobą wiele korzyści dla inwestorów.
Niższy współczynnik lambda oznacza niższe rachunki
Im niższy współczynnik lambda, tym lepiej materiał izolacyjny zatrzymuje ciepło. W praktyce oznacza to, że budynki izolowane materiałami o niskim współczynniku przewodzenia ciepła zużywają mniej energii na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Taki układ bezpośrednio obniża koszty ich eksploatacji. W obliczu rosnących cen energii oraz prognozowanych dalszych podwyżek wykorzystanie materiału izolacyjnego o wysokiej izolacyjności termicznej może znacznie obniżyć rachunki za energię. Dodatkowo poprawa efektywności energetycznej budynku może przyczynić się do zwiększenia jego wartości rynkowej.
“Wysokiej jakości izolacja jest jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę podczas audytów energetycznych, które są wymagane np. w przypadku zakupu czy najmu nieruchomości. Ponieważ budynki o lepszej izolacyjności są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kupców i najemców, cena ich sprzedaży lub najmu może być odpowiednio wyższa” – podkreśla Marlena Madej, ekspert marki ISOVER, lidera w produkcji kompleksowych rozwiązań izolacyjnych dla budownictwa, przemysłu i energetyki.
- Zobacz również: Efekt obowiązkowych świadectw energetycznych – nowo wystawiane dokumenty budzą zastanowienie
Środowisko i normy budowlane
Zmniejszone zużycie energii dzięki zastosowaniu materiału izolacyjnego o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda wiąże się również z wieloma korzyściami dla środowiska. Mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania zimą i chłodzenia latem prowadzi do niższej emisji gazów cieplarnianych, które są głównym czynnikiem zmian klimatycznych. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zaostrzających się przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków wybór materiałów izolacyjnych o niskim współczynniku lambda jest nie tylko koniecznością, ale także wyrazem odpowiedzialności za środowisko. Dodatkowo budynki o wysokiej efektywności energetycznej mają większe szanse na spełnienie wymagań systemów oceny wielokryterialnej, takich jak LEED, BREEAM czy WELL, które stanowią obecnie standard na rynku nieruchomości komercyjnych i są bardzo cenione, a nawet wymagane przez wielu inwestorów. Zdając sobie sprawę z istotności niskiego współczynnika lambda dla efektywności energetycznej budynku, warto wybierać materiały izolacyjne o doskonałych właściwościach termicznych.
Źródło: ISOVER.