Do 2028 roku rynek termoizolacji wzrośnie o 4,8%! W jakich sektorach najbardziej?
W marcu tego roku analitycy z Markets and Markets (MaM) przedstawili raport dotyczący przewidywanej dynamiki na rynku termoizolacji. Do 2028 roku wzrost finansowy tego rodzaju sektora ma wzrosnąć o 4,8 % i najprawdopodobniej osiągnie poziom 37 miliardów dolarów.
Podziel się
Ludzie inwestują w termoizolacje
Izolacje termiczne w budynkach uważane są za jedne z najważniejszych technologii służących zmniejszeniu zużycia energii w tych obiektach. W głównym stopniu używane są do zmniejszenia ilości energii wymaganej do ogrzewania lub chłodzenia domów, minimalizowania ucieczki ciepła w zimie oraz nadmiernego przenikania ciepła do wnętrza budynku w okresach gorących. Markets and Markets informuje, że termoizolacja budynków jest najbardziej opłacalną metodą polepszania wskaźników termicznych w klimacie o szerokim zakresie średnich temperatur rocznie. Ponadto zwraca uwagę, że potrzeby związane z termogospodarką obiektów wynikają z coraz większej świadomości ekologicznej, popularyzacji tak zwanych zielonych certyfikatów budynków oraz transformacji w zarządzaniu budżetami domowymi.
Spekulacje dot. rynku materiałów budowlanych do 2028. Źródło: marketsandmarkets.com
Europa liderem pod względem termoizolacji ściennej
Szacuje się, że Europa nadal będzie utrzymywała swoją pozycję największego regionu w zakresie korzystania z izolacji termicznych. Na taki stan rzeczy wpływ ma kilka czynników. Podstawowym są wprowadzone rygorystyczne normy efektywności energetycznej i przepisy budowlane, które rekomendują korzystanie z wysokowydajnych materiałów izolacyjnych. Koncentracja Europy na zobowiązaniach legislacyjnych w sprawie ekologicznie zrównoważonych praktyk budowlanych w połączeniu z silnym rozwojem infrastruktury mieszkaniowej, napędza popyt na termoizolacje z polistyrenu stosowane w mieszkalnictwie. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt dokonywanych modernizacji istniejących budynków w celu polepszenia ich efektywności energetycznej. W raporcie znajdują się również informacje wskazujące, że w ciągu nadchodzących lat, poza Europą, to rynek azjatycki będzie generował znaczne przychody związane z tego rodzaju materiałami budowlanymi. W tym przypadku będzie to skutek konieczności zapewnienia chłodzenia obiektów kubaturowych.
Zagrożenia i niepewności
Na podstawie danych z 2022 roku, wśród wszystkich dostępnych materiałów termoizolacyjnych na rynku globalnym, wykorzystanych zarówno w przemyśle jak i budownictwie mieszkaniowym, największe zyski finansowe przyniosły różnego rodzaju pianki izolacyjne z tworzyw sztucznych. Natomiast w oparciu o typ budynku, to obiekty kubaturowe z przeznaczeniem do zamieszkania wygenerowały największe zyski. Analitycy zwracają jednak uwagę, że utrzymywanie się trendów wzrostowych na rynku materiałów termoizolacyjnych w nadchodzących latach może wykazywać mniejsze lub większe wahania. Może mieć to związek z stale zmieniającymi się cenami i dostępnością produktów służących do wytwarzania tego rodzaju asortymentu. Potencjalnym zagrożeniem są również nieprzewidywane zdarzenia o znaczeniu globalnym. MaM przywołuje minioną pandemię Covid-19, podczas której doszło do zachwiania równowagi na rynkach światowych. Nie bez znaczenia pozostaje niestabilna polityka bezpieczeństwa największych państw. Ponadto należy również zwrócić uwagę na fakt, że konieczność zaspokojenia potrzeb rynku nie zawsze może być wydolna przy wprowadzaniu nowych restrykcji wynikających z obowiązku ochrony klimatu. Istotny jest również sektor rozwoju naukowo-technologicznego, który może mieć problem z szybkim zmaterializowaniem własnego potencjału oraz wprowadzeniem nowych produktów na rynek.
Opracowano na podstawie: marketsandmarkets.com