Dodatek do pelletu? Ministerstwo analizuje możliwości. Dodatek węglowy ruszy początkiem sierpnia

Ta zima będzie wyjątkowo trudna. Rosną koszty wszystkich nośników energii, które wykorzystuje się do ogrzewania. Rząd szykuje wsparcie dla korzystających z węgla. Dodatek węglowy ma być dystrybuowany już od początku sierpnia. Czy pojawi się także wsparcie do zakupu innych paliw? Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wyjaśnia, czy pojawi się dodatek do pelletu.

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Kiedy złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać do gminy. Ministerstwo informuje, że jego wzór będzie jednolity dla całej Polski, co ma ułatwić dystrybucję pieniędzy. Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022 r. Czy już można składać wnioski o dodatek węglowy? Ze składaniem wniosków trzeba się jednak jeszcze wstrzymać. Ustawa wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu. Właśnie wtedy będzie można zacząć składać wnioski o dodatek węglowy. Ustawa trafiła do senatu. Zgodnie z harmonogramem prac senatu, izba wyższa parlamentu RP zajmie się ustawą o dodatku węglowym na posiedzeniu 3 i 4 sierpnia 2022 r. Później ustawa trafi z powrotem do Sejmu. Dopiero po ponownym przyjęciu przez Sejm RP i po podpisaniu przez Prezydenta ustawa zacznie obowiązywać. 

Wsparcie dla ogrzewających pelletem?

Zdaniem opozycji i organizacji społecznych ustawa o dodatku węglowym jest niesprawiedliwa. Projekt zakłada wsparcie tylko dla ogrzewających węglem. Czy rząd planuje również wprowadzenie mechanizmów chroniących również przed podwyżkami pelletu?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że ciągle monitoruje obecną sytuację rynkową w zakresie rosnących cen poszczególnych surowców i nośników energii. Resort Klimatu zaznaczył, że analizuje możliwości udzielanie wsparcia również gospodarstwom domowym ogrzewanym pelletem drzewnym lub drewnem.

“Informacje w tym zakresie zostaną przekazane niezwłocznie po wypracowaniu dedykowanych rozwiązań.” - dodaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dodatek węglowy vs dodatek energetyczny

Dodatek węglowy dostaną tylko te gospodarstwa domowe, które ogrzewają swoje domy węglem. Z taką formą wsparcia nie chce zgodzić się opozycja oraz organizacje społeczne. W odpowiedzi na ustawę o dodatku węglowym pojawiła się inicjatywa społeczna, która proponuje by dodatek węglowy został zastąpiony przez dodatek energetyczny. Więcej o tej inicjatywie można przeczytać TUTAJ.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wyjaśnia, że procedowanie ustawy o dodatku węglowym jest konsekwencją wprowadzenia przez Unię Europejską embarga na węgiel sprowadzany z Federacji Rosyjskiej.

“W związku z tym obecne wsparcie dedykowane jest gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest właśnie węgiel kamienny.” - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zamiast wsparcia do pelletu - dodatek osłonowy

MKiŚ zaznacza, że w dalszym ciągu możliwe jest skorzystanie z dodatku osłonowego. 

“Dodatek osłonowy jest kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.” - czytamy w odpowiedzi w komunikacie MKiŚ.

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Szczegółowe informacje o dodatku osłonowym dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Źródło: sejm.gov.pl

Zobacz również