Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach termomodernizacji? Sprawdź, jak je pozyskać!

Programy dofinansowujące termomodernizację dają możliwość poprawy efektywności energetycznej naszych domów, co pozwala na cieszenie się komfortem cieplnym przy niższych cenach. Niektóre z programów kojarzonych z termomodernizacją dają możliwość dofinansowania także fotowoltaiki, która to idealnie wpisuje się model efektywnie energetycznego budynku. Jakie programy termomodernizacyjne oferują dofinansowanie do fotowoltaiki?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
dofinansowanie do fotowoltaiki

W przypadku finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na dwa duże programy wspierające termomodernizację: Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna. Jak pozyskać z nich pomoc? Na jakie kwoty i bonusy możemy liczyć?

Dofinansowanie do fotowoltaiki z programu Czyste Powietrze 

Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Czyste Powietrze to oferta dla tych, którzy wymienili stary piec i zamontowali mikroinstalację fotowoltaiczną. Program oferuje wsparcie do fotowoltaiki jednak tylko dla tych, którzy wymienili stary piec. Osoby te mogą skorzystać z dopłaty w wysokości od 5 tys. do 9 tys. zł. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest terminowe złożenie wniosku, czyli przed upływem 6 miesięcy od poniesienia pierwszych wydatków inwestycyjnych.

Jak niejednokrotnie wspominaliśmy, Czyste Powietrze ma na celu likwidację nieefektywnych energetycznie źródeł ciepła. Niemniej program daje także możliwość na wyższe dofinansowanie do termomodernizacji, gdy oprócz pompy ciepła zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki. Ile łącznie będziemy mogli otrzymać na całe przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

  • do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania (dla osób przy dochodzie do 100 tys. zł rocznie)
  • 37 tys. zł dla poziomu podwyższonego (przeciętny dochód miesięczny do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym),
  • 69 tys. zł dla najwyższego poziomu (przeciętny dochód miesięczny do 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym).

W przypadku, gdy decydujemy się w ramach programu zdemontować stare źródło ogrzewania wraz z zakupem i montażem innego źródła niż pompa ciepła, czy też z zakupem i montażem kotłowni gazowej, to przysługuje nam:

  • do 25 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania.

Prefinansowanie w programie Czyste Powietrze a fotowoltaika

Tegoroczna nowinka w programie Czyste Powietrze to prefinansowanie. Dzięki temu można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50% kwoty objętej programem. Aby otrzymać przedpłatę niezbędne jest złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Wszystkie dotychczasowe limity na pompy ciepła, kotły gazowe, kotły na pellet, fotowoltaikę czy termomodernizację nie zmieniają się. W nowym programie zmienia się tylko ogólna kwota, jaką można otrzymać oraz czas, kiedy jest wypłacane dofinansowanie do wymiany kopciucha, fotowoltaiki i termomodernizacji.

Na jakie kwoty możemy liczyć przy dotacji z programu Czyste Powietrze z prefinansowaniem na całe przedsięwzięcie przy jednoczesnym montażu fotowoltaiki? 

  • do 47 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania,
  • 79 tys. zł dla najwyższego poziomu.

Jeżeli miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych mogą otrzymać nawet do 90% wsparcia.

Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę

Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku i jest bez wątpienia jednym z lepiej pomyślanych mechanizmów wsparcia w Polsce. Program polega na odliczaniu od podatku kosztów poniesionych na termomodernizację budynku, także na fotowoltaikę. Kto z niej może skorzystać?

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy opłacający podatek PIT: podatku liniowego (19%), skali podatkowej (17% i 32%) lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. Małżonkowie w ramach preferencji mogą odliczyć nawet 106 tys. zł. Wydatki poniesione na tego rodzaju przedsięwzięcia należy uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku PIT. Ulgę można odliczać od dochodu przez 6 lat.

Jak skorzystać z ulgi na fotowoltaikę?

Ulga termomodernizacyjna to bez wątpienia program mający wiele zalet. Najważniejszym z nich jest konieczność posiadania faktury za materiały lub usługi, co sprawia, że obrót jest legalny.

Co jeszcze należy wiedzieć? Przede wszystkim ważne jest, aby faktura sprzedażowa była wystawiona z datą maksymalnie 31 grudnia roku, za który dokonujemy rozliczenia. Faktura musi potwierdzać, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja wykonana w roku, w którym dokonujemy rozliczeń.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl, pit.pl.

Zobacz również