Dotacja jest dla beneficjenta, a nie dla wykonawcy. Uważaj na nierzetelne firmy w programie Czyste Powietrze

czyste powietrze audyt energetyczny

Program Czyste Powietrze oferuje znaczne pieniądze na przeprowadzenie termomodernizacji. Nie można też ukrywać, że dotacje same w sobie podwyższają ceny materiałów i urządzeń. Bez wsparcia finansowego jednak dużo trudniejsza byłaby popularyzacja zwiększania efektywności energetycznej budynków. Oczywiście tam, gdzie są duże pieniądze, tam też znajdziemy nieuczciwych beneficjentów, jak i wykonawców. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wydał w tej sprawie specjalny komunikat. 

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
czyste powietrze audyt energetyczny

Podziel się

  • Podpisując pełnomocnictwo, dajesz innej osobie prawo do dysponowania Twoją dotacją. 
  • Uważaj na akwizytorów, którzy obiecują wręcz darmową inwestycję i nierealne efekty ekonomiczne. Pamiętaj, że wymiana źródła ciepła będzie miała sens, jeśli budynek będzie ocieplony.
  • Korzystajmy z listy ZUM. Dzięki niej będziemy mieć pewność, że nasze źródło ciepła będzie wysokiej jakości. Od 22 kwietnia będzie obowiązek wyboru urządzenia tylko i wyłącznie z tej listy. 

NFOŚiGW ostrzega przed niesprawdzonymi wykonawcami, a z drugiej strony blokuje możliwość uzyskania więcej niż jednej dotacji w ramach najwyższego poziomu wsparcia. Takie dofinansowanie może wynieść nawet 135 tys. złotych i pokryć 100% kosztów kwalifikowanych. Nic więc dziwnego, że znalazła się grupa osób, która wykorzystując niedopuszczalne luki w programie, drenowała budżet programu. Do tej grupy należały przede wszystkim osoby, które osiągając niskie dochody, dysponowały wieloma nieruchomościami. Trudno w takiej sytuacji uznać, że posiadacze wielu domów są najbardziej potrzebującymi. Cóż, nie tylko beneficjenci mogą być sprytni i szukający okazji.

Nierzetelni wykonawcy

W komunikacie NFOŚiGW możemy przeczytać apel, aby sprawdzać wykonawców i uważać na oferty, które składają akwizytorzy. Ważne jest także przeczytanie umowy, a także odmowa jej podpisania, jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości. Aby wybrać odpowiednią firmę wykonawczą, warto poczytać opinie w internecie, zapytać znajomego lub sąsiada, który modernizował budynek o jakość wyświadczonych mu usług, a także zwrócić uwagę na wielkość firmy i jej czas obecności na rynku. To po naszej stronie, czyli stronie beneficjenta stoi, jaką firmę wybierzemy.

“Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny” – apeluje NFOŚiGW.

nfośigw
Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.
Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.
Źródło: czystepowietrze.gov.pl.

Pompa ciepła i wysokie rachunki?

Nie dajmy się nabrać na okazje, jakich jeszcze na świecie nie było. Termomodernizacja jest przedsięwzięciem kosztownym – między innymi dlatego jest tyle dostępnych dotacji. Pompa ciepła nie zapewni nam darmowego ciepła. Niemniej jednak dzięki niej obniżymy rachunki za ogrzewanie, ale w tym miejscu też musimy spełnić kluczowy warunek. Nasz dom musi być ocieplony. Uważajmy na firmy, które będą nam wmawiać, że montaż oferowanego przez nich urządzenia grzewczego pozwoli nam na redukcję rachunków od zera. Zanim wymienisz źródło ciepła, sprawdź stan ocieplenia budynku, co możesz zrobić dzięki audytowi energetycznemu. Od 2023 roku przysługuje na niego dofinansowanie w programie Czyste Powietrze równe 1200 zł.

“Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga [...] docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp., może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym” – ostrzega NFOŚiGW.

5 zasad programu Czyste Powietrze

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia mają zmienić się zasady w programie Czyste Powietrze. Wówczas rozpocznie się okres przejściowy, a już od 13 czerwca na liście ZUM będą znajdować się pompy o wysokiej efektywności, które aktualnie są weryfikowane. Zmiany przyniosą konieczność wyboru pompy ciepła i kotła na biomasę właśnie z listy ZUM, co ma sprawić, że jakość urządzeń grzewczych w programie wzrośnie. Korzystać z listy możemy od dawna, co nie jest trudne. Szczegółowy poradnik znajdziesz w artykule: Lista ZUM, czyli jak dobrze wybrać źródło ciepła

“Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskasz cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom” – radzi NFOŚiGW.

Jeżeli masz wątpliwości co do programu i dotacji, to możesz skorzystać z konsultacji w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym Czystego Powietrze. Warto przyjść tam z ofertą, którą przedstawił nam wykonawcą, a konsultant pomoże nam ją ocenić. Pomoc uzyskamy także na specjalnej infolinii programu Czyste Powietrze – pod numerem 22 340 40 80. 

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL