Aktualności Aktualności

Dotacja na termomodernizację – jak to robią Brytyjczycy?

Wiele mówimy o dotacjach w Polsce, ale swoje programy również wprowadzają inne kraje Europy. Ostatnio wsparcie wykonania termoizolacji ogłosiła Wielka Brytania. Przyjrzyjmy się więc programowi, którego budżet opiewa na 1 mld funtów. Ile pieniędzy można otrzymać na termomodernizację na Wyspach?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
dotacja

Podziel się

Brytyjski rząd ogłosił rozpoczęcie programu Great British Insulation Scheme o wartości 1 mld funtów. Według kursu na 20 września 2023 r. jest to około 5,4 mld złotych. Mechanizm ma na celu wsparcie osób o najniższych dochodach w poprawie efektywności energetycznej domów, co przyczyni się do obniżenia rachunków. Program GBIS będzie trwał do marca 2026 r.

W ramach tego programu gospodarstwom domowym, które płacą niższe podatki lokalne i posiadają mniej energooszczędne domy, zaproponowano modernizację ich mieszkań, takie jak izolacja dachu, poddasza lub ścian szczelinowych. To może prowadzić do średniego obniżenia rocznych rachunków za energię o kwotę wynoszącą od 300 do 400 funtów.

Porównanie z innymi brytyjskimi programami

W przeciwieństwie do innych istniejących rządowych inicjatyw program Great British Insulation Scheme poszerza zakres wsparcia, obejmując szerszą grupę gospodarstw domowych. Z programu mogą skorzystać rodziny o niższych dochodach, które są objęte:

  • grupą podatkową AD w Anglii,
  • grupą podatkową AE w Szkocji i Walii oraz
  • osoby posiadające certyfikat energetyczny o poziomie D lub niższym.

Wsparcie będzie realizowane równolegle z istniejącym programem zobowiązań przedsiębiorstw energetycznych, który oferuje rodzinom o niskich dochodach bezpłatne usprawnienia w zakresie efektywności energetycznej ich domów, takie jak izolacja, pompy ciepła i panele słoneczne.

Dla kogo dotacja?

Dodatkowe 300 000 domów, które zostaną objęte programem, stanowią uzupełnienie dla 2,4 mln domów, które już wcześniej skorzystały ze wsparcia w zakresie efektywności energetycznej w ramach istniejących programów.

Aby sprawdzić, czy spełniają kwalifikacje do uczestnictwa w programie, osoby mogą skorzystać z narzędzia do weryfikacji online. To narzędzie zadaje różne pytania, takie jak metoda ogrzewania domu, rodzaj izolacji ścian (pełne czy szczelinowe), oraz czy otrzymują jakieś świadczenia, w celu określenia uprawnień.

Równolegle uruchomiono odrębną procedurę oceny dostępności dotacji na modernizację domu. Jest ona dostępna dla aż 25 000 domów, których dotychczas nie podłączono do sieci gazowej. Dotyczy to jednak budynków, które posiadają klasę energetyczną od poziomu D do G. Osoby te mogą dowiedzieć się, czy spełniają kryteria uprawniające do wsparcia w zakresie efektywności energetycznej, obejmującego izolację, uszczelnienia, nowe okna, drzwi, pompy ciepła oraz panele słoneczne.

Klienci korzystający z narzędzi internetowych zostaną następnie skierowani do swojego dostawcy energii, aby uzyskać wsparcie w ramach programu ECO i Great British Insulation Scheme, lub do władz lokalnych, aby ubiegać się o dotację na modernizację swojego domu, co pozwoli im podjąć dalsze kroki w kierunku poprawy efektywności energetycznej swojego mieszkania.

Źródło: gov.uk