Dotacje na transformację energetyczną obszarów wiejskich. Do 1 marca 2023 r. można składać wnioski
Do 1 marca br. rolnicy mogą wnioskować o dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej (PV) oraz pompy ciepła. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 150 tys. zł. Dotacje w formie bezzwrotnego dofinansowania przyznawane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Podziel się
Dzięki dotacjom udzielanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) właściciele gospodarstw rolnych mogą zoptymalizować koszty i częściowo uniezależnić się od rosnących cen energii.
Nabór ruszył pod koniec stycznia br. i potrwa do 1 marca. Co istotne - z programu można teraz współfinansować inwestycję w fotowoltaikę, która do tej pory nie mogła być zasilana finansowo z tego programu. Nabory wniosków prowadzone są w ramach działań pn. „Modernizacji gospodarstw rolnych” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Młodzi rolnicy (przypomnijmy - to osoby, które mają mniej niż 40 lat i uzyskały odpowiednie kwalifikacje zawodowe) mogą aplikować o pokrycie do 60 proc. kosztów kwalifikowanych swoich inwestycji, a dla pozostali właściciele gospodarstw rolnych - do 50 proc.
Pomoc przyznawana będzie w formie refundacji kosztów. Do kosztów kwalifikowanych należą:
- zakup urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania,
- budowa lub zakup elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do ich montażu,
- koszty zakupu pomp ciepła.
Rolnicy będą więc mogli zainwestować w instalację PV o mocy do 50 kW wraz z magazynem energii, systemem zarządzania energią oraz źródłem ciepła - pompą ciepła.
Dotacja obejmuje także koszty “administracyjne” przedsięwzięcia, takie jak koszty związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności
Program dotacji przygotowany przez ARiMR odpowiada na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu, którego głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 r.
Wnioski o dofinansowanie można składać osobiście w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Poniżej zamieszczamy dane kontaktowe do powiatowych biur Agencji funkcjonujących na terenie całego kraju.
Wykaz biur powiatowych - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Portal Gov.pl
Źródła: MRiRW, ARiMR, strefaAGRO.