Duże zmiany w programie Czyste Powietrze. Chodzi o pompy ciepła
Od 22 kwietnia pojawią się nowe zasady w programie Czyste Powietrze, które przede wszystkim dotkną pomp ciepła. Główną zmianą dla beneficjentów będzie obowiązek wyboru urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Na tym się jednak zmiany nie skończą.
Podziel się
- Zmiany w programie Czyste Powietrze już od 22 kwietnia. Największa rewolucja czeka pompy ciepła! Beneficjenci będą musieli wybrać pompy ciepła w listy ZUM.
- Producenci i dystrybutorzy pomp ciepła będą musieli przeprowadzić badania w akredytowanych laboratoriach na terenie UE lub EFTA. Tylko dzięki tym badaniom pompa ciepła będzie mogła znajdować się na liście ZUM.
- Wyjaśniamy dotyczące zgłaszania typoszeregu pomp ciepła na listę ZUM.
Już za miesiąc (22 kwietnia) wejdą w życie zmiany w programie Czyste Powietrze. Z kolei na 13 czerwca 2024 roku ustalono zakończenie okresu przejściowego. Na czym polegać będą inne zmiany w programie?
Obowiązek listy ZUM a pompy ciepła
Przede wszystkim pojawi się obowiązek wyboru pompy ciepła w listy ZUM. Ponadto wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z badań. Badania będą musiały być przeprowadzone w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało nam, że jest ich przynajmniej 20. Wynik badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej urządzenia. Ponadto badania mają potwierdzać parametry dla klimatu umiarkowanego zarówno dla zastosowań średnio- i niskotemperaturowych. Zapytaliśmy MKiŚ, ile zajmuje wykonanie takich badań.
“Zgodnie z uzyskanymi informacjami, szacowany czas oczekiwania na wykonanie badań to ok. 1-2 miesiące. Planowana zmiana programu Czyste Powietrze nie zakłada wyjątków, czy indywidualnego wydłużenia terminów” – odpowiada MKiŚ.
Państwowy Instytut Badawczy – Instytut Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB), mający na celu koordynację wykazu ZUM na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będzie odpowiedzialny za kontrolę, czy pompy ciepła umieszczone na tej liście odpowiadają nowym standardom programu. Taka weryfikacja będzie się odbywać przez ocenę raportów z testów, które są dostarczane przez wytwórców albo dystrybutorów. Tylko te urządzenia, które zgodnie z rezultatami tych badań spełniają określone kryteria programu i przeszły pomyślnie przez procedurę weryfikacji, pozostaną na liście ZUM po zakończeniu okresu przejściowego.
Co z typoszeregiem pomp ciepła?
Gdy planuje się zgłosić większą liczbę modeli pomp ciepła z tego samego zakresu typów do umieszczenia na liście ZUM, można złożyć wyniki testów dla całego zakresu zamiast dla poszczególnych modeli. Oto zasady dotyczące tego procesu. W przypadku, gdy zakres obejmuje do 5 podtypów, wystarczające jest dostarczenie raportu z badań dla przynajmniej jednego reprezentatywnego modelu z tej grupy. Wymagane jest, aby moc każdego modelu w zakresie różniła się nie więcej niż o +/- 50% w porównaniu do mocy modelu, który został poddany testom.
Jeśli w zakresie znajduje się więcej niż 5 podtypów, konieczne jest dostarczenie co najmniej jednego raportu badawczego na każdy zestaw 5 podtypów. Ważne jest jednak, by producenci i dystrybutorzy pamiętali, iż urządzenia z zaworem czterodrogowym i te bez niego nie mogą być klasyfikowane jako część tego samego zakresu typów. Aby podtypy uznano za należące do jednego zakresu, muszą one spełniać określone wspólne kryteria, w tym:
- zastosowanie identycznej konstrukcji obiegu chłodniczego oraz tego samego czynnika chłodniczego/roboczego,
- wykorzystanie tego samego producenta, typu i liczby sprężarek,
- stosowanie tego samego typu elementu rozprężnego,
- użycie tego samego typu skraplacza,
- zastosowanie tego samego typu parownika,
- implementacja tego samego procesu odszraniania,
- użycie tego samego sterownika i zasady sterowania wydajnością,
- ten sam producent, typ i liczba wentylatorów parownika (w przypadku powietrznych pomp ciepła) oraz zasada sterowania wydajnością (stała, zmienna lub stopniowana regulacja prędkości obrotowej).
Dodatkowo zmiany dotknęły także kotłów na biomasę. O szczegółach pisaliśmy w artykule: Zmiany w programie Czyste Powietrze – kotły na drewno i pellet tylko z listy ZUM!