Dyrektywa EPBD do pobrania w języku polskim – pełna treść dokumentu. Sprawdź już teraz!

Unia Europejska dzieli Polaków, co zostało dobitnie uwypuklone przy okazji ostatnich wyborów do Europarlamentu. Wówczas w dyskusji pojawiało się wiele zarzutów wobec dyrektywy EPBD. Pojawiały się głosy o nakazach, wywłaszczeniach i wysokich karach, które działają na ludzką wyobraźnię. Nikt z nas nie chce zostać wyrzuconym z własnego domu, jeśli nie przeprowadzi termomodernizacji. Oczywiście, że nic takiego nie będzie miało miejsce (a przynajmniej nie z powodu nowej dyrektywy EPBD). Zarówno zagorzali krytycy, jak i zwolennicy często korzystają z protez myślowych, które przygotowały sztaby wizerunkowe poszczególnych partii po to, aby zjednać sobie jak największy elektorat. My zachęcamy do myślenia i do lektury dyrektywy EPBD, która już teraz jest dostępna w języku polskim!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
epbd

Podziel się

Dyrektywa EPBD to inaczej dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków. Jej celem w skrócie jest uczynić budynki jeszcze bardziej ekologicznymi. Wbrew tym, co mówią niektórzy, a powtarzają kolejni – nie jest to wcale żadna nowość. Wymagania dla izolacyjności dachów i ścian w Polsce pojawiły się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku i były sukcesywnie zaostrzane, aby zmniejszyć zużycie paliw grzewczych i rachunków za ciepło. Oczywiście w tamtych czasach ochrona środowiska nie była priorytetem, ale siłą rzeczy działanie to przyczyniło się do redukcji emisji z nowych budynków. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o historii wymagań dla przegród w budynkach, sprawdź artykuł: Współczynnik U – jak zmieniały się wymagania dla izolacyjności ścian i okien?

Czy remonty będą obowiązkowe?

Wracając jednak do samej dyrektywy – według zapisów w niej każdy kraj będzie zobowiązany do stworzenia własnej strategii modernizacji budynków. W dalszym ciągu jednak słyszy i czyta się komentarze, że Unia Europejska nam wymyśli, jak to mamy zrobić. Otóż tak nie będzie. Unia Europejska co prawda narzuca wskaźniki, jakie trzeba wypełnić, ale droga do tego nie będzie różnić się od tej, którą wykonujemy od kilkudziesięciu lat. Kluczowy będzie krajowy plan renowacji budynków, który będzie zawierał m.in.: trajektorię renowacji zasobów budynków mieszkalnych, w tym cele pośrednie na lata 2030 i 2035 dotyczące średniego zużycia energii pierwotnej, która do:

  • 2030 roku spadnie o co najmniej 16% w porównaniu z 2020 rokiem,
  • 2035 roku spadnie o co najmniej 20-22% w porównaniu z 2020 rokiem,
  • 2040 roku, a następnie co 5 lat, jest równa wartości ustalonej na szczeblu krajowym uzyskanej w wyniku stopniowego zmniejszania się średniego zużycia energii pierwotnej w latach 2030-2050 lub niższa od tej wartości.

Jak można zobaczyć, dyrektywa nie wskazuje konkretnych działań, a jedynie procentowe cele redukcji zużycia energii. Są to współczynniki dość niewymierne, które trudno będzie tak naprawdę zmierzyć, bo potrzebna byłaby naprawdę kompleksowa baza danych, a takiej w Polsce nie ma. Państwa członkowskie przedkładają Komisji pierwszy krajowy plan renowacji budynków do 31 grudnia 2026 roku. Rok wcześniej Polska powinna przedstawić projekt planu Komisji Europejskiej. 

Wycofanie paliw kopalnych, fotowoltaika i budynek bezemisyjny

Te trzy obszary to kolejne poletka, na których niektórzy poczuli się niezwykle pewnie, mówiąc o tym, że wszyscy będziemy musieli natychmiast usunąć kotły na paliwa kopalne, fotowoltaikę będzie musiał mieć każdy, a dodatkowo trzeba zainwestować w styropian i wełnę mineralną i ocieplić cały dom grubą warstwą izolacji. To oczywiście przerysowana wizja, a my przedstawimy tę, o której możecie przeczytać w dyrektywie EPBD.

1. Likwidacja paliw kopalnych w ogrzewnictwie ma nastąpić do 2040 roku. 

2. Fotowoltaika będzie obowiązkowa w nowych budynkach mieszkalnych od 2030 roku.

3. Budynkami bezemisyjnymi będą nowe budynki mieszkalne od 2030 roku – oznacza to, że nie będą mogły wykorzystywać paliw kopalnych.

Chcesz wiedzieć więcej o dyrektywie EPBD? Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią. Oczywiście nie jest to przyjemna lektura, ponieważ akty prawne są pisane językiem mało widowiskowym. Niemniej jednak dzięki temu będziecie mieli pełny obraz i prawdziwie własne zdanie. My w ostatnich miesiącach rozbieraliśmy dyrektywę na części pierwsze, więc na portalu Termomodernizacja.pl znajdziesz więcej informacji podanych bardziej przystępnym językiem. Szczegóły znajdziesz tutaj.

POBIERZ DOKUMENT Z DYREKTYWĘ EPBD W JĘZYKU POLSKIM

Zobacz również