Dzięcioł niszczy elewację – co robić? 

Budynki zlokalizowane na przedmieściach oraz graniczące z terenami zadrzewionymi mogą stać się obiektami odwiedzanymi przez dzięcioły. I nie zawsze będą to wizyty kończące się dobrze dla elewacji oraz dociepleń tych budynków. Przyczyn takiego zachowania jest kilka. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Na pewno nie działać samowolnie i łamiąc przepisy prawa.

Zdjęcie autora: Wojciech Słomka

Wojciech Słomka

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Podziel się

Może robić dziuplę lub szukać owadów

Wśród 10 gatunków ptaków z rodziny dzięciołowatych, prawie w stu procentach za niszczenie elewacji odpowiada dzięcioł duży. Problem w szczególności dotyczy budynków ocieplonych styropianem. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Przede wszystkim dzięcioły dziobią w styropianie, żeby wydobyć spod niego owady, które się tam ukrywają. Zrobione otwory i szczeliny wykorzystują również jako miejsca do składowania pokarmu. Ponadto, w szczególności młode samce wykorzystują budynki jako potencjalne miejsce do założenia gniazda oraz generowania dźwięków oznajmujących o zajmowanym terytorium. W szczególności ściany domów pokryte tak zwanym suchym tynkiem, dobrze wzmacniają dźwięki powstające podczas stukania dzięcioła w elewację. Zauważono również, że osobniki dzięcioła dużego wzmagają aktywność w dziobaniu elewacji jesienią, kiedy chcą stworzyć ciepłe schronienie zimowe. Nie dziwmy się również, kiedy te ptaki zaczną uderzać w obudowy lamp ulicznych. W ten sposób samce informują rywali o zajmowanym terenie i chcą zwabić samice. 

Pod opieką prawa i sądów

Wszystkie dzięcioły zamieszkujące nasz kraj chronione są przepisami prawa. W szczególności od 15 marca do 15 października (okres składania jaj i wychowywania młodych) wszelkie ingerencje związane z zakłócaniem ich gniazdowania podlegają regulacjom legislacyjnym, a za ich nieprzestrzeganie grożą różnego rodzaju kary. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, zabrania się umyślnego zabijania, okaleczania, chwytania, niszczenia jaj wychowywania młodych. Nieprzestrzeganie przepisów prawa, zgodnie z Ustawą o ochronie i form rozwojowych, transportu, uniemożliwienia dostępu do schronienia oraz umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. z późniejszymi zmianami może skutkować karą finansową, orzeczeniem kary w zawieszeniu lub pozbawieniem wolności do lat trzech. 

Uszkodzenia elewacji przez dzięcioła i próba odstraszenia dzięcioła przez właściciela - źródła własne

Jak zniechęcić dzięcioła

Wszelkie podejmowane działania mające na celu odstraszenie i zniechęcenie dzięciołów muszą odbywać się w zakresie z przestrzeganiem prawa polskiego. W przypadku wątpliwości co do legalności zamierzonych czynności należy skontaktować się z najbliższym urzędem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na pewno bez konieczności kontaktu z wyżej wymienioną instytucją możemy w bliskim sąsiedztwie domu zamontować karmnik i stale dokarmiać dzięcioły. Można również zamontować budkę lęgową typu PS2. Natomiast stosowanie urządzeń służących odstraszaniu w tym straszeniu dźwiękowemu i wizualnemu musi być dostosowane do pory roku, a w określonych sytuacjach konieczne staje się uzyskanie zezwolenia administracyjnego. A co można zrobić, kiedy dzięcioł dokonał już zniszczeń w elewacji? O poradę zapytaliśmy Wojciecha Tęczyńskiego, inspektora odbiorów budowlanych.

Ptaki zasiedlają nasze domy niezależnie od regionu, w którym mieszkamy, bez względu na rodzaj konstrukcji oraz tynku na elewacji. Uszkodzoną elewację wraz z warstwą docieplającą musimy poddać reparacji tynkowej. Niestety czynność ta jest pracochłonna, kosztowna i mało firm się tego podejmuje. Warto dodać, że efekt końcowy zawsze będzie się odznaczał kolorystycznie i strukturalnie. 

Problem z dzięciołem dziobiącym elewację i niszczącym warstwy termoizolacyjne nie zniknie z dnia na dzień. Czasami potrzeba kilku dni, a nawet tygodni, by ptaki te odstąpiły od wyskubywania materiałów budowlanych. A kiedy dojdzie już do uszkodzeń, najważniejsze staje się wybranie wykonawcy z doświadczeniem w naprawie tego rodzaju szkód. 

Zdjęcie autora: Wojciech Słomka

Wojciech Słomka

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL