Ekologiczny wodór wspomoże produkcję wełny mineralnej? Ambitne cele ROCKWOOL
Jeden z głównych graczy na rynku izolacji nawiązał współpracę z Marubeni Europower i Mott MacDonald w celu opracowania potencjalnego kompleksowego rozwiązania wodorowego w swojej fabryce w Bridgend w Południowej Walii (Wielka Brytania). Czy to kolejny krok w stronę zrównoważonej produkcji materiałów ociepleniowych? Co chce osiągnąć firma ROCKWOOL?

Obecny proces produkcji izolacji z wełny kamiennej firmy ROCKWOOL wykorzystuje gaz ziemny w systemach spalania i piecach do utwardzania. Specjaliści aktualnie badają wykonalność konwersji zużycia gazu ziemnego na ekologiczny wodór produkowany w fabrykach materiałów izolacyjnych. Badania są finansowane przez Net Zero Innovation Portfolio w ramach Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej w ramach programu, którego celem jest implementacja wodoru do celów przemysłowych.
Rozwój projektów zielonej produkcji wodoru, takich jak ten, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia naszych ambicji zerowej emisji netto i sprostania wyzwaniom związanym z kryzysem klimatycznym. Dzięki włączeniu elektrolitycznej produkcji wodoru z lokalnej energii wiatrowej i słonecznej w Bridgend, projekt może wykazać opłacalność ekologicznego wodoru jako kompleksowego rozwiązania paliwowego w procesach przemysłowych. Przyznany przez Industrial Hydrogen Accelerator grant opiewa na kwotę 400 tys. funtów.
Ambitne cele ROCKWOOL
ROCKWOOL podtrzymuje, że celem tych działań jest zrealizowanie ambitnych celów w zakresie dekarbonizacji produkcji. Claudio Tassistro, dyrektor generalny ds. energii w firmie Mott MacDonald, zaznaczył natomiast, że firmowy zespół pracował nad projektami wytwarzania i magazynowania ekologicznego wodoru na całym świecie. Dzięki temu ma możliwości wnieść do programu swoje umiejętności i doświadczenie.
"Już teraz produkujemy ujemny produkt netto, a dane pokazują, że w całym okresie eksploatacji produkty izolacyjne Rockwool sprzedane w 2022 roku pozwolą zaoszczędzić ponad 100 razy więcej dwutlenku węgla niż wyemitowano podczas ich produkcji. Chcemy jednak zrobić więcej, aby zmniejszyć wpływ na naszą działalność" - powiedział Rafael Rodriguez, dyrektor zarządzający ROCKWOOL.
- Zobacz również: Korek jako materiał izolacyjny – początki na polskim rynku
Współpraca z Japonią
Sugeruje się, że to połączenie badań nad ekologicznym wykorzystaniem wodoru z opłacalną produkcją może otworzyć możliwości nie tylko dla fabryk ROCKWOOL, ale także dla innych branż. Współtwórcy programu mają nadzieję, że na podstawie ich badań skorzysta cała Wielka Brytania.
"Uważamy, że to studium wykonalności ma bezpośrednie znaczenie dla innych fabryk podobnego rodzaju, które muszą podjąć podobne działania" - zaznacza Tomoki Nishino, prezes i dyrektor generalny Marubeni Europower.
Nishino twierdzi, że dzięki tej inicjatywie podobne programy rozprzestrzenią się szeroko w całej Wielkiej Brytanii, jak i również poza nią. Co więcej, Marubeni Europower jako japońska firma ma w planach zapewnić Wielkiej Brytanii dostęp do partnerów w łańcuchu dostaw wodoru i japońskimi dotacjami rządowymi. Celem jest przede wszystkim stworzenie sobie dobrej pozycji wyjściowej w raczkującym jeszcze na Wyspach biznesie. Dzięki temu możliwa będzie przyszła korzystna współpraca między Wielką Brytanią a Japonią.
Źródło: Construction Enquirer