Elastyczne panele z konopi – innowacyjny materiał izolacyjny
Na drodze do zrównoważonego budownictwa musimy uporać się z wieloma wyzwaniami, a przede wszystkim z ograniczaniem śladu węglowego. Ekologiczne materiały budowlane zdecydowanie są rozwiązaniem. Planując termomodernizację w Polsce mamy do dyspozycji wełnę mineralną, styropian i pianę PIR/PUR, czasem słyszymy także o korku. Niemniej tylko wełna i korek mają naturalne pochodzenie. Warto jednak pamiętać, że produkcja wełny jest procesem energochłonnym, a korek do Polski trzeba sprowadzać aż znad basenu Morza Śródziemnego. Amerykanie jednak wprowadzają na swój rynek izolację z włókien konopnych. Czy elastyczne panele z konopi mogą pomóc w transformacji budownictwa?

Coexist Build to licencjonowana firma prowadzona przez architektów, których celem jest (jak sami podkreślają) zrewolucjonizowanie konwencjonalnych praktyk budowlanych i wprowadzenie na rynek zdrowszych opcji. Swoje technologie przedsiębiorstwo opiera o wykorzystanie konopi. Wszystko zaczęło się w 2019 r., gdy powstał pierwszy w USA domek na kółkach wykonany prawie w całości z betonu konopnego. Już w 2020 r. ruszyła fabryczna produkcja betonu konopnego.
Izolacyjne panele z konopi
Jednym z produktów, które dostarcza Coexist Build jest panel izolacyjny wykonany z konopi. Coexist Hemp Blanket to elastyczny i ściśliwy materiał ociepleniowy, wykonany w 92% z włókna konopnego i w 8% ze spoiwa tekstylnej kompozycji poliestrowej. Firma podaje ponadto, że ich produkt nie zawiera lotnych związków organicznych ani formaldehydu, ponieważ do produktu nie są dodawane żadne dodatki.
“Pojemność cieplna Hemp Blanket przewyższa wszystkie izolacje na rynku ze względu na jego wysoką gęstość i właściwości termiczne” - deklaruje firma.
Niestety na stronie producenta nie widnieje wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ, który pozwoliłby nam na porównanie tego materiału z innymi dostępnymi na rynku. Z innych źródeł wynika, że lambda dla izolacji wykonanych z konopi (m.in. dla wełny konopnej) wynosi około 0,04 W/(m.K). Ma więc parametry zbliżone do klasycznych materiałów izolacyjnych.
- Zobacz również: Korek jako materiał izolacyjny – początki na polskim rynku
Zalety izolacji z włókien konopnych
Dodatkowo firma poleca tę innowację szczególnie do kamiennych ścian, ponieważ panel konopny może skutecznie wchłaniać wilgoć, a następnie wysychać. Cechuje go więc dobra paroprzepuszczalność. Dostępne na rynku inne maty konopne charakteryzują się tym, że są w stanie wchłonąć nawet 20% wilgoci z powietrza, nie tracąc jednocześnie właściwości izolacyjnych. Ponadto panele z konopi powinny się sprawdzić także na ścianach ceglanych. Coexist Build wskazuje, że oprócz właściwości termicznych, ich izolacja nie traci na właściwościach akustycznych, dzięki czemu może stać się konkurencyjna.
Jest to zatem materiał ekologiczny, bezpieczny dla zdrowia domowników i zwierząt. Przy pracy z nim nie ma potrzeby stosowania zabezpieczeń jak z niektórymi izolacjami. W skrócie: nie występuje podrażnienie skóry.
Znaczenie transportu materiałów izolacyjnych
Co ciekawe - można zamówić próbkę izolacji z konopi nawet do Polski. Kosztuje 10 dolarów wraz z kosztami wysyłki. Oczywiście nie ma najmniejszego sensu, aby przywozić materiał ociepleniowy aż ze Stanów Zjednoczonych, gdzie konopne izolacje są bardzo popularne. Niemniej w Polsce można kupić ww. wełnę konopną, która zazwyczaj pochodzi z Czech.
Rozwój ekologicznych materiałów budowlanych jest coraz bardziej premiowany. Nic więc dziwnego, że pojawiają się ciekawe rozwiązania, które pozwalają nam mieć nadzieję, że transformacja budownictwa, jak i sektora termomodernizacji będzie postępowała w sposób zrównoważony. Prawda jest taka, że nawet pojawienie się znakomitych i ekologicznych materiałów nie zrewolucjonizuje branży od razu. Potrzeba czasu i dobrze zaplanowanych działań, żeby nie dopuścić do sytuacji, która miała miejsce we Włoszech z ich ulgą termomodernizacyjną Superbonus. Dawała ona właścicielom domów możliwość skorzystania z ulgi podatkowej w wysokości 110% na termomodernizację. Efektem było to, że… styropian jeździł z Polski na Półwysep Apeniński.
Źródła: Trends Hunter, Coexist Build, Termomodernizacja.pl
Zdjęcie główne: Coexist Build