EPBD – jak na postanowienia dyrektywy zareagowała branża?

epbd dyrektywa

Zielona transformacja mocno dotyka sektor budowlany. Jej bieżące kierunki wytyczają najważniejsze unijne legislacje, w tym EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) zwana także Dyrektywą Budynkową. Jak nowe trendy wpływają na producentów materiałów budowlanych? Pytamy Bogusława Laska, Dyrektora Marketingu i R&D w firmie Holcim Polska.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
epbd dyrektywa

Podziel się

Przeobrażenie branży budowlanej dzieje się na naszych oczach. Zmiany w zakresie najważniejszych materiałów budowlanych są podyktowane potrzebą zmniejszenia emisyjności branży. A ich dynamika jest ogromna – już za 4 lata cement może być bezemisyjnym produktem. 

Kolejne zmiany są wytyczane głównie przez Dyrektywę Budynkową. Jak do jej założeń podchodzi przedstawiciel Holcim Polska – Bogusław Lasek? 

“W mojej ocenie jest ona narzędziem wspierającym osiągnięcie celów, które nasz legislator ma wyznaczyć w ramach realizacji Zielonego Ładu i Fit for 55. Przy czym my na tej drodze już jesteśmy redukując emisję CO2 w naszych produktach”mówił w trakcie Forum Modernizacje w Budownictwie Bogusław Lasek.

Niskoemisyjne produkty i dobre praktyki

Dyrektywa Budynkowa podaje kluczowe informacje o zakresie pożądanego wskaźnika emisyjności, nazywanego wskaźnikiem GWP (Global Warming Potential). Wskaźnik ten definiuje jaki ślad węglowy powinien wygenerować budynek w całym swoim okresie użytkowania. 

“Tutaj nie mówimy już tylko o węglowym śladzie operacyjnym, ale także o wbudowanym. Dlatego ważne jest mądre budowanie pod kątem projektowania, wyboru materiałów, dostawców i wykonawców, a także utrzymania budynku i doboru technologii, która gwarantuje komfort użytkowania obiektu. Pojawia się tu także termomodernizacja i na końcu rozbiórka, a potem ponowne użycie tych materiałów” – tłumaczy ekspert.

Termomodernizacja budynków i podnoszenie jakości produktów budowlanych służy obniżeniu zapotrzebowania na energię. By następnie uzyskać jak najlepszą klasę energetyczną budynku. W tym miejscu ekspert zauważa jednak mankament, który ogranicza w pełni miarodajne porównywanie budynków.

“Żebyśmy mogli robić progres w danym temacie i mówić o obniżeniu śladu węglowego, to musimy zacząć go mierzyć. Musimy zacząć posługiwać się narzędziami, które sprawią, że każdy będzie miał taki sam status wiedzy. Takim narzędziem może być LCA – analiza śladu węglowego materiałów w całym cyklu życia budynku” – mówił w trakcie FMB Bogusław Lasek. 

Są to narzędzia pozwalające na porównywanie budynków i jednolity sposób oceny wskaźnika GWP. Wprowadzenie wymagań jest słusznym posunięciem. Jednak jednocześnie sam system pomiaru i klasyfikacji powinien zostać unormowany. Zdaniem eksperta takie narzędzia to tylko jedna z rzeczy, które należy doskonalić. 

“Abyśmy mogli czerpać więcej korzyści z tej dyrektywy, powinny pojawić się zachęty na poziomie legislacyjnym i polityk publicznych. Dlatego uważam, że w perspektywie najbliższego czasu należy popracować nad wpisaniem zielonych kryteriów do zamówień publicznych. To będzie coś, co będzie promowało zielone zobowiązania” – zauważa Bogusław Lasek.

Potrzebne są ułatwienia

Kolejna rzecz, która wymaga dopracowania to łatwiejszy dostęp do decyzji środowiskowych, pozwoleń na budowę, a nawet obniżone podatki bądź łatwiejsze kredytowanie dla inwestorów, którzy chcą wykorzystywać zielone produkty. Wszystkie te działania nakierują producentów, ale i inwestorów na wybór ekologicznych materiałów. A dobry wybór dziś jest szczególnie ważny, bo dane materiały mają mieć więcej niż jedno życie.

“Termomodernizacja to też czasem generowanie odpadów, które dla nas są pełnowartościowym produktem. Możemy z nich wyprodukować np. paliwo do użycia w cementowni czy wykorzystać je jako składnik do produkcji klinkieru bądź kruszywo, które wykorzystujemy do różnych robót budowlanych” – tłumaczy ekspert. 

Tutaj pojawia się ogromna rola architektów i generalnych wykonawców, bo to od nich zależy jak te budynki będą projektowane i jak te materiały będą używane. Dlatego mimo szumu medialnego nie należy obawiać się dyrektywy EPBD. Jest to dobre narzędzie, napędzające zmiany w budownictwie i sposób myślenia o naszym otoczeniu.

Źródło: FMB.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.