Filtry do klimatyzatorów. Jak wybrać najlepszy dla siebie? Czy klimatyzacja jest zdrowa?

1204 dyskwent

Klimatyzacja jest procesem wymiany powietrza, podczas którego nadawane są powietrzu w pomieszczeniu określone parametry i właściwości pożądane ze względów higienicznych i ze względu na dobre samopoczucie  ludzi lub wartości parametrów wymaganych przez technologię produkcji.

Filtry, dzięki zjawiskom fizycznym i chemicznym usuwają z powietrza zanieczyszczenia. Odpowiednie filtry mogą je również neutralizować oraz rozkładać na związki proste. Trzema podstawowymi rodzajami filtrów są:

•  Powietrza, jest podstawowym wyposażeniem każdego klimatyzatora. Wyróżniamy tu kilka rodzajów: pyłowy, przeciwpyłowy,  siatkowy, mechaniczny. Ma on postać gęstej tkaniny, a zlokalizowany jest tuż przed wylotem powietrza.  Mogą one poprzez zaniesienie na nie odpowiedniej warstwy stanowić również filtr oczyszczający powietrze.  Zatrzymują one większe cząsteczki. Wstępnie oczyszczają powietrze trafiające na kolejne etapy filtrowania.
•     Oczyszczające powietrze, czyli takie, które  przede wszystkim eliminują zapachy (dym papierosowy) oraz drobne cząsteczki.  Są umieszczane za filtrami powietrza.
•     Antybakteryjne, czyli bardziej zaawansowane urządzenia do poprawy jakości powietrza, które mogą stanowić drugi już trzeba etap oczyszczania. Wyróżniamy wśród nich biofiltry, nasycone wyciągami roślinnymi. Usuwają one bakterie w drugim etapie oczyszczania, za pomocą specjalnych substancji. Oprócz bakterii,  pomocą specjalnych wyciągów roślinnych eliminują roztocza i wirusy. Wyciągi stosowane w tych filtrach to głównie katechina, czyli wyciąg z liści herbaty, od wieków znana jako lek na bakterie i wirusy, a także  wasali, czyli inaczej chrzan japoński mająca jako ostra przyprawa znakomite właściwości bakteriobójcze.  Drugim rodzajem filtrów antybakteryjnych są filtry fotokatalityczne,  które koniecznie poprzedzane są filtrem powietrza i oczyszczającym powietrze, czyli są trzecim etapem oczyszczania.  Po przejściu przez taki zestaw, powietrze jest w 99% oczyszczone. Działa za pomocą światła, które razem z substancjami takimi tlenek tytanu, lub element tytanowo-apatytowy tworzy silne utleniacze skutecznie unieszkodliwiając wirusy i bakterie. Tego typu filtry trzeba stosunkowo często wymieniać.
 
 
Znakomitym materiałem  absorpcyjnym używanym powszechnie  m.in. w oczyszczaniu wody i powietrza jest węgiel aktywny. Zatrzymuje on na swojej powierzchni cząsteczki organiczne, które są odpowiedzialne za zapach.  Może on funkcjonować jako osobny element oczyszczania, lub jako pojedynczy blok bardziej złożonego urządzenia. Filtry jonowe usuwają nieprzyjemny zapach dzięki reakcji utleniania i redukcji jonów, które wytwarzane są na niewielkich elementach ceramicznych. Okres jego przydatności do użycia do 3 lata, jeżeli oczywiście jest regularnie czyszczony.  Kurz, roztocza, sadza, sierść, roztocze, grzyby, czy zarodniki mogą być usuwane za pomocą filtra plazmowego.
 
 
 
Co powinno zaniepokoić użytkownika klimatyzacji?
Niekonserwowana klimatyzacja i zanieczyszczone filtry mogą się przyczynić do rozwoju bakterii i grzybów.  Pierwszym momentem, kiedy  pojawiają się problemy jest nienaturalny i nieprzyjemny zapach, wydobywający się z klimatyzatora. W przypadku takich objawów, próba czyszczenia urządzenia na własną rękę nic nie da. Niezbędna okazuje się tutaj wizyta serwisu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba odpowiednio  i regularnie dbać o urządzenie. Taka konserwacja polega na  delikatnemu czyszczeniu filtrów za pomocą miękkiej szmatki, wody i mydła.  Na rynku obecne są również urządzenia, które posiadają system samooczyszczania. Polega ono przede wszystkim na osuszaniu wnętrza urządzenia. Pomimo takich zabiegów, wizyta serwisu związana  z odgrzybianiem powinna się odbywać nie rzadziej niż raz na rok.  W jednym z najbardziej drastycznych przypadków może dojść do rozwoju bakterii typu Legionella w klimatyzatorze. Bakteria ta powoduje bardzo groźną chorobę dróg oddechowych.  Rozwija się ona w wilgotnym otoczeniu o temperaturze ok. 20-55st.C.

Klimatyzacja jest bezpieczna pod warunkiem, że klimatyzator jest umieszczony w odpowiednim miejscu.  Problem mogą pojawić się w sytuacji, gdy osoby przebywające w pomieszczeniu będą narażone na bezpośredni nawiew zimnego powietrza. Bardzo istotne jest również ustawienie odpowiednich i przede wszystkich rozsądnych parametrów powietrza. Różnica temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniu, ze względów zdrowotnych, według lekarzy nie może przekraczać 6st.C  Nawet w najbardziej upalne dni, bezpieczną temperaturą wewnętrzną jest 23-24st.C.  Odpowiedni komfort gwarantuje również dobrze dobrana prędkość nawiewu. Nie powinna ona przekraczać 0,2m/s.

Dla kogo klimatyzacja nie jest wskazana?
Osobami, które powinny zrezygnować z takiej wygody jak klimatyzacja powinny być alergicy, ludzie chorowici, którzy często cierpią na zapalenie krtani, anginę oraz ogólno pojęte problemy laryngologiczne.  Problemem, którzy często towarzyszy klimatyzowanym pomieszczeniom jest wilgotność powietrza. Jest ona bowiem za niska, powodując  wysuszenie skóry oraz podrażnienie spojówek, tzw. „zespół suchego oka”.

Jak uniknąć „syndromu chorego budynku”?
Na skutek nie zawsze właściwej konserwacji i obsługi urządzeń, ludzie przebywający w takich obiektach coraz częściej narzekają na „niewłaściwy klimat” oraz złe samopoczucie. Jest to efektem działania różnego rodzaju bakterii, grzybów, zapachów i pyłków które znajdują się w otaczającym nas środowisku. Na polskim rynku pojawiło się rozwiązanie oparte o technologie ActivPure wykorzystujące Promieniową Jonizację Katalityczną (RCI) obniżającą ilość przenoszonych w powietrzu zanieczyszczeń oraz zapachów, poprzez tworzenie jonów ponadtlenkowych oraz wodorotlenków. Technologia RCI obniża ilość przenoszonych w powietrzu zanieczyszczeń oraz zapachów, tworząc jony ponadtlenkowe oraz wodorotlenki. Jest to wydajny system bakteriobójczy, polegający na wytworzeniu odpowiedniej długości fali światła w komórce RCI, co z kolei pozwala skopiować w sztucznych warunkach proces fotokatalizy. Promieniowanie UVX wykorzystuje to samo zjawisko utleniania oraz posiada te same właściwości jonizacyjne co naturalne światło słoneczne. Promieniowa jonizacja katalityczna RCI wytwarzana jest poprzez wykorzystywanie właściwości jonizacyjnych oraz łączenia ich z fotokatalitycznymi reakcjami metali rzadkich i szlachetnych. RCI charakteryzują udokumentowane właściwości eliminowania do 99% pleśni, grzybów, bakterii i wirusów, w tym MRSA i „ptasią grypę”.
 
1204 syndcho

Zarządcy obiektów w Europie i w Polsce ponoszą coraz większe koszty związane z dbałością o poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Kwotę tę szacuje się na ok. 3 mld €/rok. Wzrost zainteresowania zdrowym trybem życia wynika z rosnącej świadomości społeczeństwa i wiąże się z nieustannym wzrostem oczekiwań względem urządzeń i systemów mających zagwarantować oczyszczanie powietrza o najwyższej skuteczności przy użyciu najnowszych technologii. Warto pamiętać, że aż 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, izolujących nas od świeżego powietrza zewnętrznego. Na dodatek nie każde powietrze zewnętrzne, szczególnie w dużych miastach przemysłowych można zakwalifikować pod pojęciem powietrza świeżego. Niska jakość powietrza w budynkach handlowych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej i biurowych przyczynia się do zwiększenia zakażeń, obniżenia wydajności pracy i absencji pracowników. Duży przepływ ludzi w zamkniętych budynkach (sklepach, biurach, urzędach) powoduje ciągły napływ bakterii i wirusów, które stanowią zagrożenie dla osób przebywających w tych przestrzeniach.
Specjalistyczne oczyszczacze powietrza dedykowane jest przede wszystkim do obsługi pomieszczeń z intensywną emisją zapachów, pomieszczeń z zagrożeniami bakteriologicznymi w szpitalach, obiektów służby zdrowia, restauracji, barów, hoteli, biur, obiektów przemysłowych. Urządzenia do oczyszczania powietrza wykorzystujące aktywne technologie, pozwalające na bardzo szybkie rozwiązanie problemu, skuteczniejsze i bardziej dynamiczne, niż przefiltrowanie zapachów i bakterii przez tradycyjne jednostki bierne.
 
activTek Environmental
Experto24.pl
www.klimatysatory.pl
Anna Będkowska