„Firma wykonująca odwierty nigdy nie zaproponuje powietrznej pompy ciepła…”

57579310 pan

Na rozwój i popularyzację pomp ciepła ma wpływ wiele czynników. Mamy na rynku firmy wykonujące odwierty, firmy instalujące urządzenia, firmy dostarczające urządzenia i wyposażenie.

 
Firma wykonująca odwierty nigdy nie zaproponuje powietrznej pompy ciepła. Każdy wiertnik który wydał kilkaset tysięcy złotych na wiertnię, nie zaproponuje rozwiązania nie wymagającego użycia tego sprzętu. Musi mu się to po prostu zwrócić.
Będzie więc namawiał inwestorów na dużo droższe rozwiązanie tylko dlatego, że boi się zbankrutować. Z drugiej strony są na rynku firmy posiadające w swojej ofercie tylko pompy powietrzne, które zawsze będą oferować tylko takie rozwiązanie i tylko swoje produkty. Inwestor musi jednak wybrać rozwiązane sensowne, uzasadnione ekonomicznie.

Przy dużych inwestycjach, rzędu setek kilowatów, lub kilku megawatów nie mamy alternatywy dla pomp gruntowych chyba, że mamy możliwość wykorzystania jako dolne źródło wód odpadowych, czy wód technologicznych. W innych sytuacjach, dużym inwestycjom dedykowane są pompy gruntowe. Przy domach jednorodzinnych powinny być stosowane pompy powietrzne. Trzeba to ludziom uświadomić i na to ludzi uczulić. Każde z rozwiązań, czy to z pompą powietrzną, czy gruntową ma oczywiście szereg zalet. Najważniejsze jednak by umieć dostosować urządzenie do skali inwestycji i mieć na uwadze zadowolenie klienta.

Podczas projektowania instalacji trzeba rozróżnić klienta na pompę gruntową, od klienta na pompę powietrzną. Trzeba przeanalizować, po jakim okresie pompa gruntowa zacznie być tańsza. Przykładowo, okres użyteczności pompy gruntowej to około 25 lat. Po tym czasie należy ją wymienić. Jeżeli nie z powodów technicznych, to z powodów technologicznych.
Technologia pomp ciepła idzie tak szybko do przodu, że po tym okresie czasu urządzenie będzie nie tyle stare i nieużyteczne, co technologicznie przestarzałe. Do dzisiejszego dnia działają i są używane pralki Frania, ale ich użytkowanie jest bezsensowne ekonomicznie. Podobnie będzie wyglądała sytuacja z pompami ciepła.

Tomasz Jordan
P.T.H. LESKI