Trendy Budowlane Trendy Budowlane

Firmy energochłonne otrzymają wsparcie od rządu. Czy zapobiegnie to grupowym zwolnieniom?

Rząd zapowiedział wsparcie dla firm energochłonnych. Pierwszy program pomocowy zostanie skierowany do przedsiębiorstw, które szczególnie odczuwają skutki kryzysu. Już teraz część firm z branży budowlanej musi niestety ciąć wydatki i zwalnia pracowników. Czy rządowa pomoc pozwoli firmom na utrzymanie miejsc pracy?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Firmy energochłonne

Podziel się

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) pracuje nad programem, który złagodzi skutki wzrostu cen energii elektrycznej i gazu wśród przedsiębiorstw. Przeznaczone środki mają opiewać na kwotę 5 mld złotych. Wypłata środków ma nastąpić jeszcze w 2022 r. Według przewidywań rządu z pomocy skorzysta ok. 250 firm.

“Pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych jest niezwykle istotny z punktu widzenia łańcuchów dostaw. Wiele surowców, które są wytwarzane w tych przedsiębiorstwach stanowią komponent całej gospodarki” - powiedział na konferencji prasowej Waldemar Buda, szef MRiT.

Firmy energochłonne ze wsparciem rządu

O wsparcie będą mogły ubiegać się zakłady energochłonne, ponoszące koszty nabycia energii elektrycznej i gazu na poziomie minimum 3% wartości produkcji. Ponadto muszą być to firmy działające w branżach wskazanych przez Komisję Europejską. To m.in. produkcja wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek, nawozów i związków azotowych, szkła płaskiego i gospodarczego.

Okres realizacji programu obejmuje rok 2022, niemniej istnieje możliwość jego przedłużenia na przyszły rok. Warunkiem dla wypłat rekompensat za 2023 r. jest wydłużenie obowiązywania bądź modyfikacja przepisów unijnych.

Ponadto rządowa pomoc dla firm energochłonnych jest uzupełnieniem programu rekompensat kosztów pośrednich dla przemysłów energochłonnych. Budżet na lata 2022-2031 wyniesie ok. 45,4 mld złotych. Przewidywana liczba przedsiębiorców mogących ubiegać się o wsparcie to 200 podmiotów z sektorów, jak i również podsektorów energochłonnych.

Firmy energochłonne - problemy największych graczy

Firma Cerrad, polski producent płytek ceramicznych zapowiedział zwolnienia grupowe, które obejmą 350 pracowników. Oznacza to zredukowanie liczby pracowników o 25%, a powodem tego są nieustannie rosnące ceny gazu. 

Na serwisie YouTube na kanale Świat Rolnika, jeden z członków zarządu firmy wyjaśnił powody redukcji etatów.

“Jeśli rachunki za gaz rosną ludziom o 50%, to się mówi o tym od wielu miesięcy w głównych wydaniach wiadomości. Niestety, o pięciokrotnych podwyżkach dla przedsiębiorców nie mówi się wcale. Nam gaz zdrożał dziesięciokrotnie i coś tam media o tym wspomniały” - komentuje Filip Cegłowski, członek zarządu firmy Cerrad.

Odbiorcy indywidualni są w Polsce objęci ochroną taryfową, a przedsiębiorcy nie. W Polsce działa długoterminowe kontraktowanie gazu, czyli stawka jest ustalana przez giełdy. Funkcjonuje to podobnie jak na rynku walut i energii. 

“Gdyby dać relację podwyżek ceny gazu do paliwa, to tak jakby benzyna kosztowała 80 złotych za litr. Aż tak gigantyczne obciążenie nas spotkało” - podsumował Filip Cegłowski.

Czy rządowa pomoc uratuje polski przemysł?

5 mld złotych - tyle łącznie będą mogły otrzymać firmy, które działają w przemyśle energochłonnym. Oznacza to, że średnio każda firma otrzyma 20 mln złotych. 

Obecnie trudno jest jednak rokować, w którą stronę będzie zmierzał rynek gazu. Trudno jednak się nie zgodzić, że rząd powinien podwyższyć (choćby minimalnie) cenę gazu dla odbiorców indywidualnych, którzy dzisiaj nie ponoszą bezpośrednich skutków kryzysu gazowego. 

Źródło: gov.pl, Świat Rolnika.