Fotowoltaika w programie Czyste Powietrze w 2023 r.

Fotowoltaika na dobre zagościła w programie Czyste Powietrze. Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną powoduje, że zwiększa się maksymalna kwota dotacji, jaką można otrzymać w ramach tego programu. Ile dzięki niej można otrzymać? Czy na magazyn energii również jest dofinansowanie? 

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Fotowoltaika w programie Czyste Powietrze w 2023 r.

Trudno dyskutować z tym, że fotowoltaika będzie nieodłącznym elementem ekologicznego domu. Na koniec grudnia 2022 r. liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej wyniosła blisko 1,21 mln, a ich moc ponad 9,25 GW. O dynamicznym rozwoju sektora PV świadczą także nowe moce. W rekordowym 2021 r. przyłączono do sieci ponad 396 tys. nowych mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 3 GW. W ubiegłym roku natomiast przyłączonych zostało ponad 356 tys. mikroinstalacji, czyli o 40 tys. mniej niż rok wcześniej. Co ciekawe, moc zainstalowanej fotowoltaiki przez prosumentów była jednak wyższa - 3,18 GW. Powodem było to, że montowane instalacje były względnie większe niż w 2021 roku.

Dzięki fotowoltaice zmniejszymy przede wszystkim wykorzystanie nieodnawialnej energii pierwotnej do zasilania systemu grzewczego, co jest szczególnie pożądane przy posiadaniu pompy ciepła. Poniżej przedstawimy maksymalne kwoty dofinansowanie, które można uzyskać na fotowoltaikę w poszczególnych poziomach i opcjach dotacji. 

Fotowoltaika w programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze jest podzielony na trzy poziomy dofinansowania, a w każdym z nich są trzy opcje, z których może skorzystać beneficjent. Dwie z nich oferują fotowoltaikę jako dodatkowe przedsięwzięcie. Różni się ono tym od innych dodatkowych działań, że zwiększa maksymalną kwotę dotacji zarówno w zwykłej, jak i kompleksowej termomodernizacji. 

Przypomnijmy, że program Czyste Powietrze od stycznia działa na nowych zasadach. Zmieniły się między innymi progi dochodowe:

Podstawowy poziom dofinansowania:

 • roczny dochód wnioskodawcy poniżej 135 tys. zł

Podwyższony poziom dofinansowania:

 • miesięczny dochód do 1 894 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym,
 • miesięczny dochód do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. 

Najwyższy poziom dofinansowania:

 • miesięczny dochód do 1 090 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym,
 • miesięczny dochód do 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. 

Tak jak wspomnieliśmy, dwie z trzech opcji na każdym poziomie uwzględniają fotowoltaikę. Są to:

Opcja 1 - obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu.

Opcja 2 - Przedsięwzięcie obejmujące demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż innego źródła ciepła niż wymienione w Opcji 1 do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu albo zakup i montaż kotłowni gazowej.

Ile więc wynosi maksymalne dofinansowanie w poszczególnych poziomach? Najwyższe wynosi nawet 135 tys. zł!

Maksymalne kwoty dotacji na fotowoltaikę

Podstawowy poziom dofinansowania z mikroinstalacją PV. W tej części fotowoltaika zwiększa dofinansowanie o 6 tys. zł względem punktu bazowego bez mikroinstalacji.

Opcja 1:

 • kompleksowa termomodernizacja 66 tys. zł 
 • zwykła termomodernizacja 41 tys. zł 

Opcja 2: 

 • kompleksowa termomodernizacja 56 tys. zł 
 • zwykła termomodernizacja 31 tys. zł

Podwyższony poziom dofinanowania z mikroinstalacją fotowoltaiczną, która zwiększa maksymalną kwotę dofinansowania o 9 tys. zł.

Opcja 1:

 • kompleksowa termomodernizacja 99 tys. zł 
 • zwykła termomodernizacja 59 tys. zł

Opcja 2: 

 • kompleksowa termomodernizacja 81 tys. zł 
 • zwykła termomodernizacja 31 tys. zł 

Najwyższy poziom dofinansowania z fotowoltaiką, podwyższająca maksymalną dotację o 15 tys. zł przy kompleksowej termomodernizacji, a o 9 tys. zł w przypadku zwykłej.

Opcja 1:

 • kompleksowa termomodernizacja 135 tys. zł 
 • zwykła termomodernizacja 79 tys. zł

Opcja 2: 

 • kompleksowa termomodernizacja 115 tys. zł 
 • zwykła termomodernizacja 59 tys. zł 

Magazyn energii z programie Czyste Powietrze?

Podczas dyskusji o odnawialnych źródłach energii zaczyna robić się głośno w sprawie magazynów energii. To dzięki nim możliwe jest zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej. Koszt magazynu energii jest jednak wysoki. Ostatnio pisaliśmy o tym, że istnieją indywidualne interpretacje, w których Krajowa Informacja Skarbowa przychyla się do wniosków o uwzględnienie magazynu przy odliczaniu podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Chodziło o przypadek, gdy magazyn jest nieodłącznym elementem mikroinstalacji PV. Szczegóły w artykule Magazyn energii – czy można go odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Czekamy dalej na uruchomienie nowej edycji programu Mój Prąd 5.0, który to dotychczas pomagał w finansowaniu magazynów energii. Skoro jednak mechanizmy wspierające OZE i termomodernizację często się zazębiają, a dotacje na fotowoltaikę można otrzymać praktycznie w każdym programie, to czy w programie Czyste Powietrze istnieje możliwość dofinansowania na magazyn energii? Aktualnie nie ma takiego zapisu, więc nie można otrzymać środków na magazyn energii.

Źródło: NFOŚiGW

Zobacz również