Grant OZE traci zainteresowanie! Program TERMO w liczbach 

grant oze

Najnowsze statystyki programu TERMO już dostępne. Największym zainteresowaniem cieszy się grant OZE, choć w ostatnich miesiącach jego popularność spadła.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
grant oze

Podziel się

Od 31 maja br. resort rozwoju i technologii nie chwalił się osiągnięciami programu TERMO. Wcześniej statystyki były publikowane na stronie rządowej w miarę regularnie co miesiąc, choć zdarzały się przerwy. Przyjrzyjmy się zatem najnowszemu zestawieniu poświęconemu programowi wsparcia renowacji budynków wielorodzinnych. 

Dla niewtajemniczonych program TERMO obejmuje kilka różnych programów dotacyjnych, z których najstarszym jest premia termomodernizacyjna, funkcjonująca od 1999 roku. Głównym celem wszystkich podprogramów jest poprawa efektywności energetycznej budynków wielorodzinnych w Polsce. Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się grant OZE, który wspiera instalacje fotowoltaiczne. Poznajmy bliżej dwa flagowe projekty programu TERMO.

Grant OZE i premia termomodernizacyjna

Grant OZE, wprowadzony w lutym 2023 roku, wspiera budownictwo wielorodzinne w inwestycjach w odnawialne źródła energii. Dofinansowanie obejmuje projekty zakupu, montażu, budowy lub modernizacji instalacji OZE i pokrywa 50% kosztów inwestycji. Przed jego wprowadzeniem budynki wielorodzinne nie miały dostępu do ogólnopolskich dotacji na OZE. 

Premia termomodernizacyjna zwraca część środków z kredytu, ale dotyczy tylko inwestorów korzystających z finansowania bankowego. Osoby, które finansują termomodernizację samodzielnie, nie mogą jej otrzymać. Program wspiera zarówno właścicieli domów, jak i sektor budownictwa wielorodzinnego, a możliwe do pozyskania środki wynoszą 26%. Dla budynków wielorodzinnych powstał grant termomodernizacyjny udzielany w wysokości 10% kosztów przedsięwzięcia (bez podatku VAT) i powiększa premię termomodernizacyjną.

Grant OZE najpopularniejszy

Zaprezentowana poniżej tabela przedstawia dane dotyczące liczby wniosków, podpisanych umów i wypłaconych grantów, koncentrując się na finansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), gdzie dominują dotacje na odnawialne źródła energii. Widać również znaczącą różnicę między liczbą złożonych wniosków a przyznanymi grantami. Widać także, że szczególnie niepopularny jest grant termomodernizacyjny – zaledwie 51 wniosków o lutego 2023 roku. Dlaczego nie cieszy się taką popularnością jak grant OZE? Po pierwsze przysługuje przy okazji przeprowadzenia kompleksowej renowacji, a po drugie jest to niejako dodatek do premii. Nie można uzyskać samego grantu – inaczej niż w przypadku grantu OZE, gdzie składa się wniosek tylko o grant. Dotacja o nazwie premia OZE nie istnieje. Niemniej jednak – grant OZE ostatnio również boryka się ze spadkiem zainteresowania.

grant oze program termo mrit

Od 31 maja, czyli przez trzy miesiące wpłynęło 495 wniosków o grant OZE, 25 o grant MZG i 14 o grant termomodernizacyjny. Nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale program TERMO spowolnił w ostatnim czasie – zwłaszcza grant OZE. Średnio na miesiąc od 1 lutego 2023 roku składano:

  • 265 wniosków o grant OZE,
  • 7 wniosków o grant MZG,
  • 3 wnioski o grant termomodernizacyjny.

Policzyliśmy średnie analogicznie, ale uwzględniając czerwiec, lipiec i sierpień, czyli miesiące, w których statystyki się nie pojawiały. Wyniki to odpowiednio 165 wniosków o grant OZE, a także 9 i 5 na granty MZG i termomodernizacyjny. 

Statystyki programu TERMO

Przyjrzyjmy się całości Programu TERMO. Ile umów zostało zawartych w ramach wsparcia finansowego? Jakie kwoty przeznaczono na ten cel przez ponad 25 lat działania premii termomodernizacyjnej?

program termo

Nie widać poprawy, jeśli chodzi o zainteresowanie premię termomodernizacyjną. Od maja przyznano ich zaledwie 182. Nie jesteśmy specjalnie zaskoczeni. Tutaj pokazaliśmy dosadnie, jak bardzo wyhamowała premia termomodernizacyjna. Te prawie 40 tys. premii został przyznanych głównie w latach 2006-2014. Zachęcamy jednak, aby przyjrzeć się każdemu z dostępnych sposobów na dofinansowanie inwestycji. O szczegóły należy pytać w bankach współpracujących z BGK.

Źródło: MRiT.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *