Grant termomodernizacyjny pokryje 10% kosztów termomodernizacji
Grant termomodernizacyjny to mechanizm, który ma być finansowany ze środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ma być to dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy chcą przeprowadzić gruntowną termomodernizację. Na czym będzie polegało to rozwiązanie?

Podziel się
Grant termomodernizacyjny to nic innego jak zwiększenie wsparcia na głębokie i kompleksowe prace termomodernizacyjne. W ramach negocjacji z Komisją Europejską ustalono, że grant będzie odpowiadał 10% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Według planów rządu powinno to wpłynąć na inwestorów, aby kompleksowo podchodzili do termomodernizacji.
Grant termomodernizacyjny
Zasady udzielania premii termomodernizacyjnej będą obejmować zwiększenie udzielanego wsparcia w przypadkach, gdy budynek w wyniku termomodernizacji będzie spełniał wymagania określone przez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie izolacyjności cieplnej i oszczędności energii. W skrócie: grant będzie podwyższał wysokość premii termomodernizacyjnej o 10 punktów procentowych (pp.)
"Obecnie dofinansowanie wynosi co do zasady 16% kosztów, grant podwyższa wysokość wsparcia o 10 punktów procentowych" - czytamy w projekcie.
Komu przysługuje grant termomodernizacyjny?
Celem tego programu jest mobilizacja właścicieli budynków do przeprowadzania na tyle istotnych zmian w istniejących obiektach, aby osiągnęły one standard jak dla nowych budynków. Spowoduje to redukcję zapotrzebowania na energię i poprawę efektywności jej wykorzystania. Komu będzie przysługiwał grant termomodernizacyjny?
O grant termomodernizacyjny będzie mógł ubiegać się inwestor będący właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego. Wraz z premią termomodernizacyjną przysługuje dodatkowo grant na poprawę efektywności energetycznej budynku. W przypadku grantu termomodernizacyjnego wydatki pokryją środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Uproszczone procedury
Odnosząc się do premii termomodernizacyjnej, w tym z grantem termomodernizacyjnym, zostanie utrzymana dotychczasowa procedura. Wnioski o udzielenie dofinansowania samorządowych przedsięwzięć termomodernizacyjnych będą składane bezpośrednio do BGK. Na drodze starania się o dotację zostanie pominięty etap składania wniosku do współpracującego banku komercyjnego.
W zakresie inwestycji realizowanych w ramach programu BSK zwiększy się liczba informacji, które beneficjent wsparcia będzie przedstawiał BGK w celu uzyskania grantu. Będzie musiał to zrobić również po zakończeniu prac. Wynika to z obowiązku zapewnienia spełnienia przez inwestycje finansowane z Funduszu Odbudowy wytycznych DNSH zawartych w rozporządzeniu delegowanym Komisji UE. Szczegółowy wykaz informacji będzie określony w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 19 ustawy o finansowym wsparciu.
Wpływ na rynek pracy
Prognozuje się, że zwiększenie wsparcia na realizację termomodernizacji zasobów mieszkaniowych będzie miało pozytywny wpływ na rynek pracy. Polepszą się warunki do rozwoju działalności w branży producentów materiałów budowlanych i w budownictwie. Uwzględniając specyfikę prac termomodernizacyjnych dodatkowe zamówienia powinny trafić do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które nie uczestniczą w realizacji dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych.
Źródło: legislacja.gov, BGK.