Grupa Selena zmniejsza ślad węglowy materiałów budowlanych

Efektywność energetyczna budynków, a co za tym idzie także dekarbonizacja, są od pewnego czasu dla firm z sektora budowlanego priorytetami. Przed producentami chemii budowlanej i materiałów stoi zatem ważne zadanie zmniejszenia śladu węglowego (operacyjnego i wbudowanego) oferowanych na rynku produktów i usług. Jak to osiągnąć? Jednym ze sposobów, które znalazła Grupa Selena, jest innowacyjny system Tytan WINS do uszczelniania okien podczas montażu.

Zdjęcie autora: Grupa Selena
Zdjęcie autora: Grupa Selena

Grupa Selena

Producent chemii budowlanej
Grupa Selena

Podziel się

Tworzenie produktów zrównoważonych środowiskowo, wydajnych, łatwych w zastosowaniu, a jednocześnie trwałych i bezpiecznych, to cel prac badawczo-rozwojowych nowoczesnych firm z sektora chemii budowlanej. Jednym z rozwiązań dostępnych na rynku jest system Tytan WINS Grupy Selena. Analiza zużycia energii w domu jednorodzinnym przed i po wymianie stolarki przy użyciu tego rozwiązania wykazała ograniczenie zużycia energii i emisji CO2 na poziomie operacyjnego śladu węglowego nawet o 30%, co rocznie daje oszczędność na poziomie kilku tysięcy złotych, a jednocześnie przynosi korzyści dla naszej planety poprzez mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Cel: pełna dekarbonizacja

Unia Europejska postawiła jasny cel: pełną dekarbonizację budownictwa do 2050 r. poprzez oferowanie produktów i usług zrównoważonych środowiskowo. Selena już od lat wprowadza na rynek innowacyjne i energooszczędne rozwiązania, m.in. wysokorefleksyjną (odbijającą promieniowanie słoneczne, obniżającą transfer ciepła do budynku) i hydroizolacyjną powłokę COOL-R® oraz pianokleje zmniejszające zużycie wody i prądu. Spółka równolegle pracuje nad nowymi rozwiązaniami obniżającymi ślad węglowy wyrobu w całym cyklu jego życia. Ponadto produkty poszczególnych marek z grupy Selena powstają tylko z homologowanych surowców, a wpływ działalności produkcyjnej na środowisko jest konsekwentnie minimalizowany. Firma oferuje system Tytan WINS, który pozwala zaoszczędzić energię wykorzystywaną na ogrzewanie czy ochłodzenie budynku.

"Uznaje się, że niemal 30% kosztów ponoszonych na ogrzewanie i chłodzenie budynków wynika z przenikania powietrza przez okna i drzwi. Dlatego tak ważna jest prawidłowa izolacja, która może zapewnić inwestorom mniejsze rachunki za energię. System Tytan WINS to nowoczesny system 3-warstwowego, szczelnego montażu okien, w ramach którego piana montażowa, tworząca warstwę izolacji cieplnej i akustycznej, jest zabezpieczona dodatkowymi warstwami izolacyjnymi folii płynnych: paroszczelną i paroprzepuszczalną. Dzięki temu Tytan WINS gwarantuje trwałą izolację złącza, wysoką szczelność oraz wysoki komfort życia w domu lub biurze. Co ważne, nasz produkt przygotowaliśmy z myślą o różnych typach zabudowy: Tytan WINS FLEX dla budownictwa nowego oraz Tytan WINS FIX dla zabytkowego i specjalnych renowacji" – podkreśla Piotr Komala, zastępca dyrektora Dywizji Windows & Doors Grupy Selena.

Dla zapewnienia poprawnego uszczelniania i izolacji okien Selena opracowała Standard WINS – dokument, który definiuje właściwą technikę wykonywania tych prac. Przedsiębiorstwo angażuje się także w edukację w zakresie poprawności użytkowania produktu oraz rozwoju kompetencji montażystów stolarki.

Grupa Selena członkiem inicjatyw na rzecz ESG 

Efektywność energetyczna budynków jest jednym z kluczowych segmentów zrównoważonego rozwoju. Grupa Selena nie tylko tworzy rozwiązania prowadzące do realizacji unijnego celu, ale też uczestniczy aktywnie w pracach podmiotów koncentrujących się na tematach ESG. Od dwóch lat jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council), a od sierpnia 2022 roku także członkiem Polskiego Stowarzyszenia ESG, które zrzesza liderów zrównoważonej transformacji; są to m.in. firmy i instytucje, które działają zgodnie z ideą poszanowania środowiska naturalnego oraz wykazują się odpowiedzialnością społeczną. Co więcej, stowarzyszenie realizuje projekty w ramach ośmiu obszarów, w tym m.in. z zakresu certyfikacji, monitorowania legislacji czy centrum badań i analiz. W Radzie Innowatorów Stowarzyszenia ESG zasiada Ewa Kosmala, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Grupy Selena.

Materiał sponsorowany

Zobacz również