Wybieramy grzejnik łazienkowy

Zdjęcie autora: Bartłomiej Tomczyk
Zdjęcie autora: Bartłomiej Tomczyk

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Podziel się

Czasy, gdy w łazienkach królowały grzejniki członowe lub rury grzejne, powoli odchodzą do historii. Rzadko stosowane są również grzejniki płytowe – te najzwyklejsze nie są przygotowane do pracy w tak wilgotnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka.

Jaki mamy wybór?

Coraz częściej w ofercie wiodących producentów pojawiają się grzejniki panelowe do łazienek. Mają one duże walory dekoracyjne, ale są póki co stosunkowo drogie. Modele łazienkowe wyposażane są w uchwyty lub wieszaki na ręczniki. [caption id="attachment_4050" align="alignnone" width="800"]grzejnik dekoracyjny źródło: Radeco[/caption] Inwestorzy decydują się głównie na zakup grzejników drabinkowych. Zbudowane są one zwykle z dwóch kolektorów pionowych (stalowych, miedzianych lub aluminiowych) połączonych systemem poziomych rurek. Producenci oferują szeroki wybór wzorów, kształtów i kolorów grzejników, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Podłączenie do instalacji

Grzejnik łazienkowy, z racji specyfiki pomieszczenia w jakim jest zamontowany, nierzadko musi pracować poza sezonem grzewczym. W związku z tym na rynku możemy znaleźć bogatą ofertę, podzieloną ze względu na sposób zasilania grzejnika. Grzejnik elektryczny – zwykle nie ma zbyt dużej mocy, pełni rolę dodatkowego źródła ciepła w łazience. Może być wykorzystywany do suszenia ręczników lub bielizny. Podłączany jest do gniazda elektrycznego. [caption id="attachment_4047" align="alignnone" width="685"]grzejnik drabinkowy źródło: Purmo[/caption] Grzejnik wodny – podłączany do instalacji centralnego ogrzewania. Z powodzeniem może pełnić rolę jedynego źródła ciepła w łazience. Cechuje go duża moc, pozwala na suszenie ręczników i bielizny, ale nie będzie działać przy wyłączonym centralnym źródle ciepła. Z tego względu wiele modeli pozwala na dołączenie grzałki. Grzejnik wodno-elektryczny – jest podłączany do instalacji centralnego ogrzewania, ale posiada wbudowaną grzałkę elektryczną, która pełni rolę zapasowego źródła ciepła. Grzejnik tego typu może działać poza sezonem grzewczym. Suszarka elektryczna – z założenia nie pełni roli elementu grzewczego w łazience, ale pozwala na suszenie ręczników. Przydaje się w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego.

Jak dobrać taki grzejnik?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Pamiętajmy, że zalecana temperatura obliczeniowa dla łazienki to 24oC. Nie próbujmy jej obniżać, nie ma bowiem nic gorszego niż uczucie zimna po wyjściu z kąpieli. Dla małych łazienek nierzadko wystarczy podać w zamówieniu wymiary pomieszczenia i określić, czy znajduje się w nim okno. Jeśli dysponujemy większą łazienką, warto zastanowić się nad precyzyjnym określeniem zapotrzebowania na ciepło. Jeśli planujemy wykorzystywać grzejnik do suszenia ręczników, warto zwiększyć obliczoną moc o 10%. [caption id="attachment_4051" align="alignnone" width="800"]grzejnik-łazienkowy źródło: Radeco[/caption] Model przeznaczony do łazienki powinien zostać wykonany z materiału odpornego na podwyższoną wilgotność powietrza, np. stali malowanej lub lakierowanej proszkowo, w przypadku grzejnika panelowego wybierzmy model galwanizowany. Planując montaż grzejnika, zwróćmy uwagę, by nie był narażony na bezpośredni kontakt z wodą.

Jak suszyć – to z głową!

Większość grzejników drabinkowych posiada uchwyty lub wieszaki na ręczniki. Podnosi to komfort użytkowania łazienki, gdyż zawsze mamy pod ręką suchy, ciepły ręcznik. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysuszyć sobie na nim pojedyncze sztuki bielizny lub – od czasu do czasu – odzieży. Poziome rurki mogą zachęcać do suszenia prania. Nie powinno stać się nic złego, gdy raz na dłuższy czas coś takiego zrobimy. Jednakże regularne wieszanie mokrej odzieży może doprowadzić do zniszczenia grzejnika, a przynajmniej utraty jego walorów estetycznych.

Ile to kosztuje?

Najtańsze grzejniki drabinkowe, bez jakichkolwiek walorów dekoracyjnych, zakupimy w cenach grzejników płytowych. Za kilkaset złotych kupimy wysokiej jakości grzejnik, koszt zależy oczywiście od poszukiwanej mocy urządzenia. Jeśli kupując grzejnik, chcemy podnieść także estetykę łazienki, stajemy przed szerokim wyborem. Ilość dostępnych kształtów i kolorów może przyprawić bowiem o zawrót głowy. Najtańsze z nich kosztują około tysiąca złotych, górna granica praktycznie nie istnieje. Najciekawsze stylistycznie propozycje mogą kosztować 5 – 8 tysięcy złotych. Opracowano na podstawie: RegioDom, Ekspert Budowlany.