Grzejniki vs. podłogówka – co zapewni niższe rachunki?

Od dawna wiadomo, że pompy ciepła wydajniej działają przy niższych parametrach, czyli na niższej temperaturze krążącej wody w systemie. Jednym z systemów dystrybucji ciepła, który wykorzystuje tę zasadę, jest ogrzewanie płaszczyznowe, najczęściej podłogowe. Ale jakie są praktyczne korzyści z zastosowania instalacji podłogowej i grzejników w kontekście SCOP pompy ciepła i kosztów ogrzewania? Na temat tego właśnie Julia Sobaszek z firmy Galmet wypowiedziała się podczas jednego z webinarów z serii Webinarowa Środa.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Grzejniki vs. podłogówka - co zapewni niższe rachunki?

Podziel się

Współczynnik nazywany COP to miara ilości dostarczonej energii cieplnej do ogrzewania domu w stosunku do zużytej energii elektrycznej. Jest to wartość, która może się zmieniać w zależności od temperatury zewnętrznej oraz temperatury w systemie grzewczym, co zostało zobrazowane na poniższym wykresie.

Analiza systemu ogrzewania i wymaganych parametrówŹródło: Galmet
Analiza systemu ogrzewania i wymaganych parametrów
Źródło: Galmet

Jak pokazuje wykres, wartości COP są związane z temperaturą zasilania i temperaturą zewnętrzną. Gdy temperatura na zewnątrz spada, COP również maleje. Równocześnie, niższa temperatura zasilania, na przykład 35°C, pozwala osiągnąć wyższe wartości COP niż temperatura zasilania wynosząca 55°C.

Jednak użytkowników pomp ciepła bardziej interesuje wartość współczynnika SCOP, który mierzy stosunek dostarczonej energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej w określonym czasie, np. w ciągu roku. Można powiedzieć, że SCOP reprezentuje sezonową sprawność pompy ciepła, będącą średnim współczynnikiem COP w określonym czasie. Dzięki SCOP możemy oszacować zużycie prądu przez pompę ciepła w ciągu całego roku lub w okresie grzewczym.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego ma istotny wpływ na wartość SCOP oraz na koszty ogrzewania. Zastanówmy się więc, jak nasza decyzja może wpłynąć na efektywność i ekonomiczność systemu grzewczego.

Grzejniki czy podłogówka?

Przyjmijmy, że budynek o powierzchni 150 m2 potrzebuje 15 tys. kWh energii cieplnej do ogrzewania. Porównajmy, jaką ilość energii pobierze pompa ciepła w przypadku współpracy z ogrzewaniem podłogowym oraz z ogrzewaniem grzejnikowym.

Wpływ na roczne zużycie energii
Źródło: Galmet

Julia Sobaszek z firmy Galmet wyjaśniła, że średnioroczne współczynniki SCOP dla układu z instalacją ogrzewania podłogowego wynoszą około 5, podczas gdy w przypadku grzejników wynoszą około 3,5. Aby obliczyć energię, którą będziemy musieli dostarczyć do pompy ciepła w postaci energii elektrycznej, dzielimy energię cieplną potrzebną w budynku przez sezonowy współczynnik efektywności (SCOP).

“W przypadku ogrzewania podłogowego będzie to poziom 3000 kWh, a przy ogrzewaniu grzejnikowym około 4300 kWh, czyli około 40% więcej energii, tylko przez to, że mamy ogrzewanie o wyższych temperaturach, które wpływa niekorzystnie na sezonowy współczynnik efektywności” - zaznacza Julia Sobaszek.

To nie oznacza, że pompa ciepła nie może współpracować z grzejnikami. Wręcz przeciwnie! Jednak konieczne jest zwrócenie większej uwagi na właściwą izolację budynku oraz jego efektywność energetyczną w celu zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło.

Czy termomodernizacja jest niezbędna?

Dlatego istotne jest skupienie się na odpowiedniej izolacji i optymalizacji energetycznej budynku, aby zmniejszyć jego potrzebę cieplną. Dzięki temu pompa ciepła będzie zużywać mniej energii elektrycznej do dostarczenia wymaganej ilości ciepła do grzejników. Odpowiednie ocieplenie budynku pozwala zredukować straty ciepła, co ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy pompy ciepła.

W przypadku ogrzewania grzejnikowego, zużycie energii jest znacząco wyższe. Jednak w dobrze ocieplonym budynku o niższym zapotrzebowaniu na energię oraz o mniejszej powierzchni, różnice w kosztach nie będą tak zauważalne.

“Jeżeli przyjmiemy, że 1 kWh kosztuje 1 zł, to różnica w kosztach przedstawionym przykładzie będzie między 3000 zł a 4300 zł. Ale jeżeli już weźmiemy pod uwagę budynek o większym zapotrzebowaniu na ciepło, który przy instalacji podłogowej zużywa 7000 kWh, to przy instalacji grzejnikowej będzie to już 7 tys. zł vs. 10 tys. zł” - wylicza Julia Sobaszek.

W związku z tym, jeśli rozważamy zastosowanie pompy ciepła w istniejącym budynku, warto rozważyć wcześniejszą termomodernizację. Poprzez ocieplenie budynku lub wymianę okien możemy znacząco zredukować koszty ogrzewania, niekoniecznie przechodząc na ogrzewanie podłogowe zamiast grzejnikowego, co wiązałoby się z rozległymi pracami remontowymi.

Przy wyborze pompy ciepła do współpracy z grzejnikami, warto również zwrócić uwagę na czynnik roboczy używany w danej pompie. Julia Sobaszek z Galmet zauważa, że pompy ciepła oparte na czynniku chłodniczym R290, czyli propanie, zapewniają wysoką moc grzewczą nawet przy wysokich temperaturach zasilania, co jest istotne w przypadku grzejników. Propanowe pompy ciepła mają zazwyczaj wyższe parametry zasilania, dochodzące nawet do 70°C, co sprawia, że są odpowiednie do zastosowania w budynkach poddanych termomodernizacji.

Artykuł powstał na podstawie materiałów z webinaru z serii Webinarowa Środa.

Zobacz również