Aktualności Aktualności

Gubin, Rożnowo i Przedborowa – kolejne przystanki w Przeglądzie Termomodernizacyjnym

W kolejnym Przeglądzie Termomodernizacyjnym odwiedzimy trzy miejscowości w Polsce, a będą to Gubin, Rożnowo i Przedborowa. Sprawdźmy, w jaki sposób przebiegają i są planowane termomodernizacje w tych miejscach. Czy coś je łączy? 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
termomodernizacja

Podziel się

W piątek, 13 października rozpoczął się ostatni etap procedury odbioru prac termomodernizacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie.

Ta inwestycja miała ogromne znaczenie nie tylko dla uczniów. Realizacja termomodernizacji szkoły umożliwiła zmniejszenie zużycia energii cieplnej, co przyczyniło się do znacznego obniżenia kosztów związanych z utrzymaniem szkoły.

Wykonano prace, obejmujące docieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej, drzwiowej i kotła. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł prawie 4 miliony złotych, z czego 1,6 miliona złotych pochodziło ze środków pozyskanych od Samorządu Wojewódzkiego w ramach programu dofinansowującego kompleksowe modernizacje energetyczne budynków użyteczności publicznej.

Szkoła w Rożnowie.
Źródło: oborniki.naszemiasto.pl

Przedszkole w Przedborowej

Zakończono prace budowlane związane z termomodernizacją budynku przedszkola w Przedborowej. Projekt o wartości 2,72 miliona złotych, z dofinansowaniem na poziomie 85% ze środków Unii Europejskiej.

Budynek przedszkola przeszedł znaczącą transformację, zarówno pod względem energetycznym, jak i estetycznym. Projekt ten skupiał się przede wszystkim na aspektach ekologicznych, promując dbanie o jakość powietrza i otoczenia.

W wyniku przeprowadzonych prac budynek został wyposażony w nową, termoizolacyjną elewację, nowe pokrycie dachowe, wymienioną stolarkę okienną i drzwiową, nową instalację wodno-kanalizacyjną, instalację grzewczą, instalację elektryczną, nowe źródła światła, system fotowoltaiczny, nowoczesną pompę ciepła jako źródło ciepła oraz zewnętrzny system odwodnienia budynku.

Przedszkole w Przedborowej.
Źródło: zabkowice.express-miejski.pl

Urzędnicy przekazali podziękowania rodzicom przedszkolaków i personelu przedszkola za wyrozumiałość i cierpliwość wykazaną podczas prac termomodernizacyjnych. Dodatkowo urzędnicy podkreślili, że przed nimi jeszcze prace związane z budową drogi oraz adaptacją pomieszczeń na oczekiwany żłobek.

Szpital w Gubinie przejdzie termomodernizację

Teraz przedstawimy ciekawe plany termomodernizacyjne, które mają w Gubinie. Nadchodzi tam długo wyczekiwana termomodernizacja budynku "A" szpitala przy ul. Śląskiej w Gubinie. Powiat krośnieński otrzymał 2 miliony złotych z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Prace planuje się zakończyć w przyszłym roku.

W budynku "A" na ulicy Śląskiej w Gubinie znajduje się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, obecnie przyjmujący 50 pacjentów, oraz siedziba ratownictwa medycznego. Ten obiekt boryka się z poważnymi problemami technicznymi, z których najbardziej dotkliwy jest przeciekający dach. W planowanej termomodernizacji przewiduje się wymianę dachu, a także nadanie budynkowi "A" nowej elewacji i ocieplenie.

“Chcemy zacząć od najważniejszej części tego obiektu, czyli modernizacji dachu. [...] Mamy nadzieję, że uda się ruszyć z pracami już na początku 2024 roku. Myślę, że w przyszłym roku ten budynek będzie nie tylko funkcjonalny, ale będzie również pięknie wyglądał” - zaznacza wicestarosta krośnieński Ryszard Zakrzewski.

Budynek “A” szpitala w Gubinie.
Źródło: gazetalubuska.pl

Inne budynki należące do szpitala również zostaną odnowione. Budynek "B" przy ulicy Śląskiej został sprzedany prywatnemu inwestorowi, który przeprowadził jego renowację. Obecnie budynek ten jest wykorzystywany jako ośrodek zdrowia "Grunwald" i jest obecnie rozbudowywany. Jedynym obiektem, który nie przewiduje się remontować w najbliższym czasie, jest budynek "C". Jest to najmłodszy budynek, w którym znajduje się zakład rehabilitacji oraz nocno-świąteczna opieka zdrowotna. Niemniej jednak, powiat krośnieński planuje odświeżenie tego budynku, w ramach którego przewiduje się m.in. wymianę zadaszenia przy wejściu do obiektu oraz malowanie elewacji.

Źródło: gazetalubuska.p, zabkowice.express-miejski.pl, oborniki.naszemiasto.pl