Ile kopciuchów dziennie likwiduje się w Polsce?

Program Czyste Powietrze działa od 19 września 2018 r. To małe przypomnienie jest niezbędne do tego, aby trochę pobawić się danymi liczbowymi. W mediach społecznościowych programu opublikowano skumulowane wyniki na dzień 31 lipca 2023 r. Dzięki temu wiemy, ile wymieniono kopciuchów, ile mniej węgla spalono oraz o ile zredukowano emisję CO2. Przyjrzymy się tej sprawie i sprawdzimy, ile średnio dziennie wymieniano kotłów węglowych w ramach programu.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Ile kopciuchów dziennie likwiduje się w Polsce?

Podziel się

Oficjalne dane podają, że od początku trwania programu Czyste Powietrze w Polsce zlikwidowano w jego ramach 351 797 nieefektywnych kotłów na paliwo stałe. Równocześnie dzięki temu zmniejszono w Polsce szacunkowe zużycie węgla o 1 686 323 tony węgla. W efekcie zredukowano emisję dwutlenku węgla o 1 575 283 tony CO2.

Jaka wychodzi średnia liczba wymienionych kotłów węglowych w trakcie trwania programu? Od 19 września 2018 r. do 31 lipca 2023 r. minęło 1776 dni. Dzieląc wymienione kopciuchy przez liczbę dni wychodzi nam średnio 198 zlikwidowanych kotłów na dzień. To jednak nie jest jedyna ciekawostka! Dużo lepiej wygląda sytuacja, gdy przyglądniemy się statystykom z roku bieżącego. 

Liczba wymienionych kopciuchów w programie Czyste PowietrzeKopciuchy

W całym 2023 r. zastąpiono 111 646 nieekologicznych kotłów dzięki dotacji w programie Czyste Powietrze. Jakby nie patrzeć jest to aż 31,7% ich całkowitej liczby. W samym lipcu było to aż 889 kopciuchów na dzień! Średnioroczny wynik to 527

Program Czyste Powietrze zyskuje na popularności

Takie ożywienie w bieżącym roku jest naturalnym efektem zwiększenia dotacji i rozszerzenia progów dochodowych, które ze względu na inflację de facto coraz mniej zaczynają się różnić od obowiązujących wcześniej. 

“Musimy w ciągu roku jeszcze raz przeanalizować czy dochody Polaków nie wzrosły na tyle, żebyśmy my w kolejnym kroku jeszcze podwyższyli progi dochodowe w poszczególnych częściach” - mówił w lutym Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW w filmie na kanale GLOBENERGIA.

Trzeba przyznać, że te dochody wzrastają za sprawą podwyższenia płacy minimalnej, co czeka nas również w 2024 r. Prawdopodobnie też będą wówczas przymiarki do kolejnej edycji. Kiedy Czyste Powietrze 4.0? Jeszcze nic o tym nie wiadomo. Aktualnie wprowadzani są operatorzy w programie, których celem jest dotarcie do tych najbardziej potrzebujących potencjalnych beneficjentów. Są to często osoby, do których trafienie z ofertą programu jest utrudnione m.in przez ich brak dostępu do Internetu czy telewizji. Ich zadaniem jest pomoc w całym procesie termomodernizacji. Szerzej o tym pisaliśmy w artykule Operatorzy w programie Czyste Powietrze – pilotaż rozpoczął się w województwie małopolskim!

Coraz więcej wniosków w programie to ważne z punktu widzenia rozwoju ekologicznego ogrzewnictwa w Polsce. Jeśli dołączymy do tego dynamiczny rozwój branży pomp ciepła to możemy mieć naprawdę duże nadzieje wobec jakości polskiego powietrza w przyszłości.

Źródło: Program Czyste Powietrze. 

Zobacz również