Ile kopciuchów zlikwidowano w ramach programu Czyste Powietrze?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podał, że w Polsce zlikwidowano 324 253 kopciuchy w ramach programu Czyste Powietrze. To stan na 30 czerwca 2023 r., a ile kotłów wymieniono w samym czerwcu? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Ile kopciuchów zlikwidowano w ramach programu Czyste Powietrze?

Podziel się

Jak podał NFOŚiGW w trakcie trwania programu Czyste Powietrze wymieniono ponad 324 tys. nieefektywnych kotłów na paliwa stałe. Podsumowano, że dzięki tym inwestycjom:

  • spalono mniej o 1 659 938 ton węgla,
  • wyemitowano mniej o 1 547 530 ton CO2.

Wpisy tego typu pojawiają się na koncie programu od początku 2023 r. Prześledźmy więc, jak dokładnie przebiega likwidacja kopciuchów.

Wymiana kopciuchów w 2023 roku

Łącznie w Polsce w tym roku wymieniono już 84 tys. kopciuchów, co stanowi 26% wszystkich inwestycji w ciągu pięcioletniej historii programu Czyste Powietrze. W tym roku szczególnie wyróżnia się maj, w którym to wymieniono ponad 25 tys. nieefektywnych kotłów na paliwo stałe. Natomiast w czerwcu zlikwidowano ich 12,6 tys.

Takie ożywienie w programie Czyste Powietrze prawdopodobnie jest efektem aktualizacji programu, który od bieżącego roku oferuje dużo wyższe dofinansowania. Co więcej, obniżono progi dochodowe, wprowadzono dofinansowanie w ramach kompleksowej termomodernizacji, a także mocniej zaakcentowano rolę wykonania izolacji. Będziemy obserwować w jaki sposób postępuje wymiana kopciuchów w Polsce. Sugerując się bazą CEEB - mamy w Polsce ok. 3 mln kotłów poniżej klasy 5, tak więc przed tym, jak i innymi programami dotacyjnymi stoi duże wyzwanie. To wyzwanie dotyczy nas wszystkich, gdyż programy te nie miałyby sensu, gdyby nikt nie chciał z nich korzystać. W ciągu ostatnich lat udało się wypracować w Polsce świadomość, że kierunek w stronę tworzenia ekologicznego ogrzewnictwa to nie fanaberia, a realna troska o nasze zdrowie. 

Program Czyste Powietrze - obowiązujące zasady

Przypomnijmy aktualne zasady działania programu Czyste Powietrze ze szczególnym nastawieniem na dwie kluczowe kwestie: progi dochodowe i maksymalne kwoty dofinansowania.

Podstawowy poziom dofinansowania:

  • roczny dochód wnioskodawcy poniżej 135 tys. zł,

Podwyższony poziom dofinansowania:

  • miesięczny dochód do 1 894 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym,
  • miesięczny dochód do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Najwyższy poziom dofinansowania:

  • miesięczny dochód do 1 090 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym,
  • miesięczny dochód do 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
*podane kwoty za kwotami netto

Program oferuje szereg przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zwłaszcza na wspomnianą wymianę źródeł ciepła. Ponadto można skorzystać z dofinansowania do wykonania ocieplenia, wymiany okien i drzwi, montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, instalacji fotowoltaicznej, montażu kolektorów słonecznych oraz do audytu energetycznego. 

Warto też wiedzieć, że oprócz klasycznej ścieżki finansowania możliwe jest skorzystanie ze ścieżki bankowej, o której pisaliśmy w artykule Kredyt Czyste Powietrze w 2023 roku

Zobacz również