Ceny ocieplenia domu w 2023 roku

Kwestia efektywnego ogrzania domu nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszych czasach. Jak sprawić, by jak najmniej nas to kosztowało? Jak zminimalizować wydatki na energię cieplną? Inwestując w należyte ocieplenie budynku. Tylko w ten sposób unikniemy strat ciepła, które są przyczyną wychładzania pomieszczeń, dyskomfortu termicznego i wysokich rachunków za ogrzewanie. Ile kosztuje ocieplenie domu? 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Co dalej z programem Czyste Powietrze?

Biorąc pod uwagę m.in. gwałtowne zmiany cen na rynku materiałów i usług budowlanych, można odczuwać obawę przed rozpoczęciem takiej inwestycji. Z drugiej strony jednak trzeba myśleć o tym, jak dużo zyskamy dzięki profesjonalnemu ociepleniu domu. Ile więc zapłacimy za wykonanie ocieplenia domu?

Ocieplenie ścian - ceny

Priorytetem jest ocieplenie ścian, przez które „ucieka” ok. 20-30% ciepła. Koszty zależą tutaj m.in. od wyboru systemu ociepleń. W zależności od tego, czy będzie to najtańszy styropian biały czy grafitowy, wełna mineralna czy płyta PIR, cena za 1 m² ścian (wraz z robocizną) wyniesie od 220 do nawet 300 zł. Pamiętajmy, że koszty opłacenia ekipy budowlanej zależą m.in. od rodzaju materiału. Przykładowo fachowcy więcej policzą sobie za położenia metra trudniejszej do ułożenia wełny mineralnej niż styropianu.

ocieplenie ścian

Koszty ocieplenia dachu

Miejscem „ucieczki” ciepła na poziomie ok. 10-25% jest dach. Ile zapłacimy za jego ocieplenie? Ceny zależą od stopnia trudności prac (np. od tego, czy mamy dach płaski czy stromy) i od rodzaju stosowanego systemu ociepleń. Również od tego, czy zdecydujemy się na najczęściej wybieraną wełnę mineralną, płyty PIR czy wdmuchanie celulozy. Wraz z robocizną ocieplenie 1 m² użytkowego poddasza kosztuje od 100 do 240 zł. Wydatki na ocieplenia poddasza nieużytkowego są niższe (nie trzeba tutaj bowiem inwestować np. w efektowne wykończenie pomieszczenia). 

Opisywaliśmy ten temat dokładniej TUTAJ.

Koszty ocieplenia podłogi na gruncie

Termoizolacja podłogi na gruncie zapobiega wychładzaniu się domu od gruntu. Koszt takiego ocieplenia również zależy od wyboru systemu docieplenia (tańszej wersji ze styropianu czy droższej np. z warstwą keramzytu), wraz z izolacją przeciwwilgociową (z folii lub droższąz papy). Do wykonania izolacji termicznej podłogi stosuje się także wełnę mineralną i XPS. Ocieplić warto także podłogę na stropie, jeśli znajduje się ona nad nieogrzewanymi pomieszczeniami, np. nad garażem.

Co jeszcze wlicza się do kosztów ocieplenia domu?

Ocieplając budynek, pamiętać też trzeba o wymianie starych okien na energooszczędne. Aż 15-25% ciepła bowiem „ucieka” przez okna i drzwi! Żeby wzmocnić efekt ciepłego domu, warto pomyśleć o termoizolacji balkonów i tarasów, a także pomieszczeń gospodarczych czy garażu przylegającego do domu. Ocieplając nowy dom, należy do ogólnych kosztów wliczyć także ocieplenie fundamentów. Zakres prac i koszty będą zależały m.in. od tego, czy dom ma piwnicę. Ocieplenie fundamentów starego budynku zaś wiążę się z wydatkami na ich odkopywanie.

Jak zaplanować wydatki na ocieplenie starego domu?

Optymalne ocieplenie to sprawa zasadnicza nie tylko w przypadku nowo budowanych domów, ale także tych, które mają już swoje lata. W tym drugim przypadku ocieplenie traktowane może być jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Planując ocieplenie użytkowanego domu, warto pamiętać między innymi o uldze termomodernizacyjnej, która przysługuje każdemu właścicielowi (bądź współwłaścicielowi) domu jednorodzinnego. Można odpisać od podatku nawet 53 tys. zł, także w związku z zakupem systemów docieplających przegrody budowlane, płyty balkonowe i fundamenty. Odliczymy od podatku również wydatki poniesione na zlecenie usługi ocieplenia firmie budowlanej. Pamiętajmy też, że zwrotowi podlega badanie termograficzne oraz sam audyt energetyczny. Jeśli jednak wykonanie całościowego ocieplenia budynku okazuje się zbyt dużym wydatkiem, warto rozważyć zrobienie tego etapami.

Ważne informacje odnośnie prognozowanych wydatków zawiera audyt energetyczny. Ta specjalistyczna ekspertyza pokazuje, jak zrealizować przedsięwzięcie termomodernizacyjne, żeby było ono w pełni opłacalne. Informuje między innymi o tym, jak ocieplić dom i jakie technologie zastosować odnośnie poprawy izolacyjności ścian, dachu, podłogi na gruncie, okien, drzwi i innych elementów. Ekspert wyliczy, w jaki sposób zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła przez przegrody budowlane i jakie zyski to przyniesie. Udzieli on także wskazówek odnośnie możliwości finansowania przedsięwzięcia. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie są koszty ocieplenia budynku, skorzystaj z wyliczeń audytora i zaplanuj swój budżet w oparciu o precyzyjnie przedstawione dane.

Biorąc pod uwagę galopujące ceny, zarówno samych materiałów budowlanych, jak również robocizny, cena zaizolowania poszczególnych elementów domu może szybko wzrosnąć. Koszty każdej inwestycji zależą zaś od wielu czynników, np. od zastosowanych technologii, ale też od cech budynku, takich jak: wiek, wielkość, stan, bryła. 

Dobrze zaizolowany dom – korzyści na długie lata

Optymalna termoizolacja to sprawdzony sposób na ciepły dom, za którego utrzymanie wcale nie musisz przepłacać. Dzięki niej zyskasz wzrost codziennego komfortu w połączeniu z mniejszymi opłatami za ogrzewanie. Mniejsze zużycie energii oznacza, że budynek jest bardziej przyjazny środowisku, ograniczając swój operacyjny ślad węglowy. 

W przypadku termomodernizacji budynku nie bez znaczenia pozostaje także aspekt wizualny. Twój dom po prostu będzie wyglądał jak nowy! Inwestycja w docieplenie pozwala także przy okazji zrobić „lifting” całego budynku, który niejednokrotnie wygląda, jakby zaprojektowano go według najnowszych trendów architektonicznych, a nie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu! Nowa elewacja (np. z detalami dekoracyjnymi) zapewni spektakularny efekt odnowy brzydkich, zaniedbanych, szarych budynków. Poza tym warstwa wykończeniowa ocieplenia pełni nie tylko rolę estetyczną, ale też chroni budynek przed działaniem czynników atmosferycznych, np. przed zawilgoceniem.

Poza tym ciepły dom to także cichy dom. Taki, w którym można spokojnie wypoczywać, pracować czy spędzać czas z bliskim. Położenie ocieplenia poprawia bowiem izolację akustyczną budynku. Hałas dobiegający z zewnątrz jest po prostu lepiej tłumiony, a dom staje się prawdziwą oazą spokoju. Właściwie zaizolowany dom to inwestycja w estetykę i komfort mieszkania, a także oszczędności na rachunkach. Odpowiednio przygotowana termoizolacja pomaga też utrzymać budynek w dobrym stanie, bez potrzeby wykonywania dodatkowych remontów w przyszłości. 

Zobacz również