Ile kosztuje remont łazienki? Koszty robocizny

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
  Remont łazienki to trudny czas, dlatego nierzadko odkładany jest w nieskończoność, lub do pierwszej konkretnej awarii. Remont łazienki to nie tylko wymiana baterii łazienkowych, czy luster. Wiąże się on nierzadko z konkretnymi pracami demontażowymi, tynkowaniem, glazurowaniem, wykonywaniem hydroizolacji. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie sprawdźmy ile kosztują podstawowe prace remontowe w łazienkach.  
Rodzaj usługi Koszty*
Skucie starych płytek, glazury, terakoty 7 - 20 zł/m2
Demontaż starej instalacji wod- kan wraz z uzupełnieniem (obrzuceniem) dużych bruzd 17 - 30 zł/mb
Wykonanie nowej instalacji wodno - kanalizacyjnej 90 - 150 zł/punkt
Wyrównanie podłoża, tynkowanie (zaprawa cementowa) 25 - 35 zł/m2
Wyrównanie podłoża, klejenie wraz z zadyblowaniem płyt GK 20 - 28 zł/m2
Siatkowanie, wzmocnienie starego podłoża (podwójna warstwa kleju) 15 - 24 zł/m2
Wykonanie hydroizolacji kabiny prysznicowej 120 - 160 zł
Obudowa wanny 200 zł
Listwy narożne 8 - 10 zł/mb
Montaż kratki wentylacyjnej wraz z przejściem z rury PCV przez ścianę 25 zł - 50 zł
Montaż drzwiczek rewizyjnych 20 - 60 zł
Wiercenie otworów puszki elektrycznej w glazurze 40 - 80 zł /szt
Wykonanie brodzika wraz z płytkami (w zależności od wielkości) 500 - 1800 zł
Montaż kabiny prysznicowej 200 - 300 zł
Montaż baterii podtynkowej 150 - 250 zł
Montaż umywalek, WC, panel prysznicowy 50 - 100 zł
Montaż geberitu 350 -400 zł
Montaż gniazdek 17- 25 zł
Montaż opraw oświetleniowych 20 - 30 zł
Układanie płytek, glazura, terakota wraz z fugowaniem 50 - 110 zł/m2
Układanie płytek, mozaika 120 zł/m2

*Powyższe koszty nie stanowią oferty handlowej i są jedynie kosztami szacunkowymi, opracowanymi na podstawie wycen firm wykonawczych z terenu Małopolski.

Powyżej podane koszty dotyczą samej robocizny. Do tego doliczyć należy koszty materiału i całego wyposażenia łazienki. Remont łazienki może się zatem okazać dość dużą inwestycją, ale dla zachęty prezentujemy efekty remontu jednej z krakowskich łazienek. Przyznajcie sami - czy nie warto? Oczywiście, że warto. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość. Ze ścian znikają stare kafelki, demontowana jest wanna, czy prysznic. Poza tym, często konieczna jest wymiana całej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Remont łazienki - ograniczenia techniczne

W przypadku rur z lat 80-tych, czy 70-tych w rurach zgromadzony jest osad, który może powodować wyraźny spadek ciśnienia wody wypływającej z baterii. Często pojawiają się też nieszczelności. Jeśli zaplanujemy przestawienie urządzeń sanitarnych to również wymiana systemu wod-kan będzie nieodzowna. Pamiętajmy, że nie może Was też zbytnio ponieść fantazja - trzeba się trzymać pewnych określonych zasad. Dla przykładu - drzwi do łazienki nie powinny być węższe nic 80 cm. Umywalka powinna być zawieszona 85 cm nad podłogą, bateria umywalkowa naścienna 25-35 cm nad umywalką, a rączka prysznica 180 cm nad podłogą. Są jeszcze inne techniczne aspekty, zależne od zasad fizyki. Przykładowo sedes nie może być oddalony od pionu więcej niż 1 m. W innym przypadku mogą pojawić się po prostu problemy z odpływem. Dotyczy to nie tylko samego sedesu. Urządzenia sanitarne nie powinny być zbyt oddalone od pionu. Muszą one być ułożone ze spadkiem 2%, a nie powinno się ich prowadzić w stropie. W takich kwestiach należy skonsultować się z wykonawcą, lub architektem, którzy od razu wskażą możliwości adaptacji danej przestrzeni pod nowoczesną i wygodną łazienkę. Wiecie już jakich kosztów się spodziewać! Przy najbliższej okazji podpowiemy wam, jak dobrze zaplanować remont.  

Zobacz również