Ile kosztuje styropian na wiosnę 2023 roku?

Można powiedzieć, że najbardziej wymagający sezon grzewczy w XXI w. mamy już za sobą. Wielu z nas pewnie dotknęły wysokie rachunki za ogrzewanie. Istnieje jednak szansa, że następna zima będzie przebiegała spokojniej. Aby sobie to zapewnić, należy wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować ograniczyć ryzyko wysokich kosztów ogrzewania. Najłatwiej to zrobić redukcją zapotrzebowania na opał, a pomóc w tym może termomodernizacja. Jej nieodłącznym elementem jest jednak ocieplenie ścian budynku, do czego najlepiej nadaje się styropian. Ile trzeba za niego zapłacić na wiosnę 2023 r.?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Ile kosztuje styropian?

Podziel się

Szukając materiału do ocieplenia ścian pierwszą myślą jest zdecydowanie styropian. Jest średnio tańszy i prostszy w montażu niż wełna mineralna. Jednak rodzajów styropianu jest wiele. Poniżej przedstawimy najbardziej podstawowy podział, a także wyjaśnienie czym on jest.

Kilka słów o rodzajach styropianu

Styropian to nic innego jak polistyren ekspandowany EPS. Jest to materiał, która posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, a ponadto jest lekki, trwały, łatwy w montażu i obróbce. Odpowiednio wykorzystany nie traci swoich właściwości termicznych w czasie użytkowania budynku. Istotnymi jego cechami jest także nietoksyczność, odporność na grzyby, pleśnie i gnicie. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje styropianu.

Pierwszym z nich jest styropian biały. To standardowa wersja styropianu i jest on najczęściej wykorzystywanym materiałem termoizolacyjnym. Sprzedaje i wykorzystuje się go w formie płyt (podobnie jak inne styropiany). Współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,038-0,043 W/(m·K). Wykorzystuje się go do izolacji ścian, stropów i podłóg. 

Natomiast do produkcji styropianu grafitowego stosuje się polistyren zawierający grafit. Jego zadaniem jest częściowe pochłanianie, jak i również odbijanie promieniowania cieplnego. Współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi nawet 0,03 W/(m·K). W efekcie można stosować mniejszą grubość izolacji, co jednak wymaga jednostkowych większych nakładów na ocieplenie. 

Ile kosztuje styropian?

Przeglądnęliśmy liczne internetowe oferty firm budowlanych. Nie jest tajemnicą, że im grubszy styropian, tym też wyższa jego cena. Koszt 1 m2 zmienia się także w zależności od lambdy (współczynnika przewodzenia ciepła). Im jest niższa tym materiał posiada lepsze właściwości termoizolacyjne. Porównano ze sobą ceny styropianów białych i grafitowych o grubości 5 cm, 10 cm, 15 cm i 20 cm.

*wzięto pod uwagę styropiany fasadowe/elewacyjne.

Widać dokładnie, że ceny silnie wahają się nawet w obrębie tej samej grubości w tym samym rodzaju styropianu. Głównie wynika to z wartości współczynnika lambda. Nie bez znaczenia są także właściwości akustyczne. Widzimy również, że dolne i górne granice cenowe rosną raczej liniowo. 

Audyt i dofinansowania na ocieplenie domu

Chcąc dobrać odpowiednią grubość styropianu przydatne może okazać się wykonanie audytu. W tym dokumencie audytor wskaże najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla naszego budynku. Jest to co prawda dodatkowy koszt podczas termomodernizacji, ale od 2023 r. możliwe jest otrzymanie dotacji na audyt w programie Czyste Powietrze. Wynosi ona nawet do 100% kosztów (maks. 1200 zł), co spokojnie powinno wystarczyć na jego sporządzenie. 

Interesujesz się ociepleniem ścian w swoim domu? Możesz na ten cel skorzystać z szeregu dotacji, które obowiązują w Polsce. Liderującym programem w tej kwestii dla budynków jednorodzinnych jest wspomniany program Czyste Powietrze. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Szczegóły w artykule Ocieplenie domu – sposoby dofinansowania w 2023 roku

Źródła: Termomodernizacja.pl, PSB, sklepy internetowe.

Zobacz również