Ile kosztuje styropian wiosną 2024 roku?

Sezon grzewczy za nami, a za oknem coraz ładniejsza pogoda. Zbliża się czas porządków, a także remontów. Modernizacją, na którą chcemy zwrócić uwagę, jest docieplenie przegród w budynku. Jednym z najpopularniejszych materiałów jest oczywiście dobrze wszystkim znany styropian. Nowa pora roku, więc spieszymy z kolejnym przeglądem rynku. Czy styropian podrożał? Ile kosztuje ocieplenie domu na wiosnę 2024 roku?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
ile kosztuje styropian?

Podziel się

  • Styropian to popularny materiał izolacyjny – tani, ogólnodostępny i prosty w montażu.
  • Przeanalizowaliśmy oferty internetowe. Styropian nie podrożał od początku roku. Ponadto zdecydowanie potaniał względem 2023 roku.
  • Aby obniżyć koszty ocieplenia, warto skorzystać z dotacji.

Zima nie zachęcała do przeprowadzenia termomodernizacji. Niskie temperatury i wilgotność mogą skutecznie zniweczyć plan termomodernizacji. Teraz już spokojnie można brać się do działania. Oczywiście jednym z działań może być ocieplenie ścian, czyli podstawowa inwestycja obniżająca zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Poznajmy więc kilka szczegółów o popularnym materiale izolacyjnym, którym jest styropian.

Styropian – co warto wiedzieć?

Styropian to materiał termoizolacyjny wykonany z pianki polistyrenowej, która jest lekka, wytrzymała i posiada dobre właściwości izolacyjne. Jest powszechnie stosowany w budownictwie, pomagając w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz budynków oraz zmniejszając straty ciepła. Dodatkowo jest łatwy w obróbce i montażu, co czyni go popularnym wyborem w wielu projektach budowlanych. Jest też tańszy niż wełna mineralna. Co więcej, jest też wiele rodzajów styropianu. Mamy styropian biały i grafitowy. Ten pierwszy charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ w okolicach 0,036-0,042 W/(m·K). Grafitowy z kolei ma te wartości niższe i mieszczące się w granicach 0,030-0,033 W/(m·K).

Ceny styropianu na wiosnę 2024 roku

Niejednokrotnie analizowaliśmy różnorodne oferty firm budowlanych w sieci, w celu sporządzenia zestawienia kosztów styropianu. Jest oczywiste, że im większa grubość styropianu, tym wyższa cena. Koszt za metr kwadratowy ulega także zmianie w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła λ. Im ten wskaźnik jest niższy, tym materiał cechuje się lepszymi właściwościami izolacyjnymi. Przeprowadzono porównanie cen styropianów białych i grafitowych o grubościach 5 cm, 10 cm, 15 cm i 20 cm. Ceny nie zmieniły się znacznie od początku roku, a poniżej prezentujemy szczegółowe zestawienie.

styropian il ekosztuje

Ceny graniczne różnią się w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła oraz producenta. Nie można też pominąć właściwości akustycznych, które mają swoje znaczenie. Na przykład, w obrębie tej samej izolacji termicznej, styropian o grubości 15 cm może kosztować od 28 zł/m2 do 36 zł/m2. Jednakże wartości te są jedynie przybliżone i mogą się różnić w innych miejscach sprzedaży, zwłaszcza w stacjonarnych sklepach budowlanych. Według niedawnych danych Grupy PSB, ceny izolacji termicznych spadły w lutym o 10% w porównaniu z lutym 2023 roku, co jest pozytywnym sygnałem dla inwestorów. Nasze pierwsze przeglądy rynku styropianu przeprowadziliśmy w kwietniu 2023 roku, gdzie górna granica cenowa dla styropianu grafitowego sięgała nawet 92 zł/m2 przy grubości 20 cm, a dla wersji białej wynosiła 61 zł/m2. Aktualnie jest to odpowiednio 63 zł/m2 i 47 zł/m2.

Planujesz termomodernizację? Zacznij ją od ocieplenia ścian! Pomocne mogą być w tym programy dotacyjne na czele z programem Czyste Powietrze. Więcej szczegółów dowiesz się w materiale Ocieplenie domu – sposoby dofinansowania w 2024 roku

Źródła: oferty internetowe, Termomodernizacja.pl

Zobacz również