Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej na jesień 2024? Od czego zależy cena?
Świadectwo charakterystyki energetycznej to niezwykle ważny dokument dla naszego budynku, a my sprawdzamy, ile kosztuje. Czy wiecie, od czego zależy ta cena? Są dwa główne czynniki.
Podziel się
Dla niewtajemniczonych – świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument poświadczający standard energetyczny budynku. Dostarcza najważniejszych informacji o zużyciu energii w budynku, choć trudno powiedzieć, aby był to zakres kompleksowy. Dużo bardziej rozbudowany jest audyt energetyczny, który oprócz szczegółowej analizy zawiera również zakres działań, dzięki któremu nasz budynek obniży zapotrzebowania na ciepło w sposób najbardziej uzasadniony ekonomicznie. Niemniej jednak ten uszczuplony zakres w pełni wystarcza, aby świadectwo pełniło swoją funkcję – zgoła inną od tej, za którą odpowiada audyt.
Kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?
Świadectwo jest niezbędne w kilku przypadkach. Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy nieruchomości ogrzewanych, klimatyzowanych lub wentylowanych mechanicznie, które są sprzedawane lub wynajmowane. Zignorowanie tego wymogu może skutkować karą finansową dla sprzedającego lub wynajmującego. Od momentu nowelizacji przepisów w 2023 roku sprzedawca lub wynajmujący ma obowiązek przedłożenia świadectwa kupującemu lub najemcy. Z drugiej strony kupujący lub najemca nie może zrezygnować z jego otrzymania, nawet jeśli transakcja jest realizowana poza kancelarią notarialną. Niestety, ale wszystko wskazuje na to, że świadectwa nie są przekazywane tak często, jak powinny.
Świadectwo energetyczne może być również wymagane przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny lub dotacje na remont i modernizację budynku. Ponadto jest ono obligatoryjne po zakończeniu budowy i przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie nieruchomości.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?
Zobaczmy teraz, ile musimy zapłacić za świadectwo charakterystyki energetycznej na jesień w 2024 roku. Następnie przyjrzymy się kilku czynnikom, które wpływają na jego cenę. Po raz kolejny w tym roku przeanalizowaliśmy oferty dziesięciu firm zajmujących się sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej. Z analizy wynika, że ceny nieco wzrosły od ostatniego zestawienia, jednak nadal pozostają na zbliżonym poziomie. Chociaż ceny wzrosły, różnice te nie są znaczące i pozostają stosunkowo stabilne.
Od czego zależy cena świadectwa?
Mamy trzy kategorie związane z mieszkalnictwem, według których możemy podzielić rynek świadectw energetycznych. Ponadto świadectwa można wykonać dla budynków niemieszkalnych. W ich przypadku cena silnie zależy od rodzaju budynku i jego powierzchni. Podobnie jest, gdy mówimy o obiektach mieszkalnych, zwłaszcza wielorodzinnych. To właśnie powierzchnia jest głównym czynnikiem kosztotwórczym. Często cenę świadectwa dla budynków wielolokalowych ustala się na podstawie liczby mieszkań, ustalając stawkę np. 500 złotych za jedno.
Przy wycenach indywidualnych ważny jest jeszcze jeden aspekt. Mianowicie cena świadectwa charakterystyki energetycznej zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji budynku. Im bardziej złożona jest architektura oraz instalacje w budynku, tym bardziej szczegółowa i czasochłonna staje się analiza. To w oczywisty sposób wpływa na wyższy koszt sporządzenia świadectwa. Prostsze konstrukcje, takie jak budynek jednokondygnacyjny z dwuspadowym dachem bez lukarn, zazwyczaj wiążą się z niższymi cenami. Z kolei bardziej skomplikowane budynki, np. wielorodzinne, generują wyższe koszty ze względu na większy zakres prac.
Opracowano na podstawie internetowych ofert firm świadczących usługę wykonania świadectwa charakterystyki energetyczne.